مفهوم استراتژی برند

استراتژی برند چیست

استراتژی مؤثر برند ، اندیشه ای واحد را ایجاد می کند که تمام رفتارها، اقدام ها و ارتباطات حول محور آن همسو می شوند.

این استراتژی برای تمام محصولات و خدمات کارکرد دارد و در طول زمان تأثیرگذار می باشد. بهترین استراتژی های برند، چنان متمایز و قدرتمند هستند که رقیب را از میدان بدر می کنند. چه برای مدیرعامل شرکت و چه برای کارکنان، صحبت کردن درباره استراتژی ساده است.

استراتژی برند براساس چشم انداز شرکت پی ریزی می شود، با استراتژی کسب و کار همسو می گردد، از درون ارزش ها و فرهنگ شرکت ریشه می گیرد و شناخت عمیقی از نیازها و ادراکات مشتری را منعکس می کند. استراتژی برند جایگاه سازی، تمایز، مزیت رقابتی و پیشنهاد ارزش منحصر به فرد را برای برند تعریف می کند.

استراتژی برند باید به طور هماهنگی با تمام ذینفعان مرتبط باشد: مشتری های خارج از شرکت، رسانه های جمعی و مشتری های داخلی (مثل کارکنان، هیئت مدیره، تأمین کنندگان اصلی). استراتژی برند همچون نقشه راهی است که بازاریابی را هدایت کرده و کار فروشندگان را برای فروش بیشتر، آسان می کند و برای کارکنان، شفافیت، شرایط کاری و انگیزه به ارمغان می آورد.

 

بهترین استراتژی برند، ایجاد و توسعه مشارکت خلاق بین مشتری، استراتژیست (برنامه ریز) و طراح است.

(کانی بیردسال، مدیر خلاق لیپینکات)

 

استراتژی چیست

 

 

چه کسی استراتژی برند را توسعه می دهد؟

معمولا این کار را یک تیم انجام می دهد، چراکه هیچکس به تنهایی قادر به انجام آن نیست. در حقیقت توسعه استراتژی برند نتیجه گفت و شنودهای گسترده بین مدیر عامل شرکت، بخش های بازاریابی، فروش، تبلیغات، روابط عمومی، عملیاتی (تولید) و توزیع است. شرکت های جهانی اغلب برای این کار افرادی را استخدام می کنند که شامل متفکران مستقل و صاحب نظران، شرکت های بازاریابی استراتژیک و مشاوران برند می شوند. گاهی برای توسعه استراتژی باید متفکری خلاق و مجرب در زمینه استراتژی را از بیرون دعوت کرد تا اتفاقات درون شرکت را بررسی کند.

 


دوره آموزشی اصول و مبانی مدیریت برند


گاهی اوقات نیز استراتژی برند در آغاز فعالیت یک شرکت به واسطه وجود افراد دوراندیش و با بصیرت ایجاد می شود، مانند افرادی همچون استیو جابز، جف بزوس یا آنیتا رادیک و گاهی نیز این کار را یک رهبر با دوراندیشی و بصیرت خود انجام میدهد تا استراتژی برند را دوباره تعریف کند، مانند لوگرستنر مدیر عامل اسبق آیبیام. در نتیجه شرکت هایی که دارای استراتژی برند شفافی هستند اغلب موفق شده و به بقای خود ادامه می دهند و شرکت های فاقد آن، متزلزل می شوند.

 

نقش مشاور در ایجاد استراتژی برند تسهیل روند است که با پرسیدن سؤال های درست، فراهم آوردن ایده ها و داده های مرتبط، جمع بندی موضوعات اصلی، و دستیابی به راه حل محرز میشود.

اریک سیپل، مدیر شرکت اریک سیپل و شرکا

 

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *