نمایشگاه انفرادی نقاشی

با عنوان “دنیای من”

افتتاحیه جمعه 2 آبان ماه ساعت 16 الی 20

تا روز چهارشنبه 7 آبان ماه ادامه دارد.

 

هنرمند:

ضحی علینژاد

 

ایران ما، سرزمینی است با تاریخی کهن و فراز و نشیب های بسیار، آکنده از بیم ها و امید ها ،شادی ها و درد ها. سرزمین طرح ها و نقش های زیبا، رنگ های درخشان ،عمارت های چشم نواز ،مساجد با شکوه و طبیعت دل انگیز. سراسر خاطره و دلبستگی برای مردمان این دیار و دیدنی های بسیار برای مسافران دور. امید است با دیدن این آثار یاد وطن چون نسیمی بر قلب و روح دوستداران هنر بوزد.

نمایشگاه دگردیسی

نمایشگاه آثار نقاشی سوررئال

گشایش جمعه 25 مهرماه ۱۳۹۹
ساعت بازدید: ۱۶ الی ۲۰
این نمایشگاه تا تاریخ 30 مهرماه ادامه دارد .

کیوریتور: آرش سلطانعلی

 • بهمن بروجنی
 • رضا حسینی
 • همایون سلیمی
 • هادی جمالی
 • بهنام جمالی
 • داریوش فرد دهکردی
 • ژیلا کامیاب
 • مصطفی دشتی
 • هنگامه نجارباشی
 • آناهید کسمائی
 • افسون منتظری
 • مهدی جلالی
 • شیما مطلبی
 • الهام باقری
 • صفا بنایی
 • ساناز اسکندری
 • هانیه کرکچی
 • ملیحه رستمی
 • تانیا اسماعیلیان

هنرمند امروز گرفتار در انزوای خویش، در پیله تنهایی، در انتظار دگردیسی برای نو شدن و تازه شدن است.
او میخواهد مرزهای واقعیت و وهم را درهم بیافکند و احساسات حقیقی اش را بیان کند .
زبان بیان احساساتش را رنگ انتخاب کرده و ورود به دنیای گسترده رنگ ها و سایه روشن ها، شروع پیمایش راهی است برای رفتن فراتر از اکنون.
دگردیسی از رنگ ها آغاز شده و قدم به دنیای فردی او میگذارد و پس از کشف ناخودآگاه او پا به دنیای خودآگاه و گستره بوم های نقاشی میگذارد.

نمایشگاه گروهی نقاشی

با عنوان “ارجاسب”

افتتاحیه جمعه 11 مهرماه ساعت 16 الی 20

تا روز چهارشنبه 23 مهرماه ادامه دارد.

 

هنرمندان:

ناصر اویسی

حسین محجوبی

هادی ضیاالدینی

محمد هادی فدوی

نیلوفر قادری نژاد

مهدی ضیاالدینی

کیوان عسگری

ابراهیم عسگری گرز

مرتضی یزدانی

تانیا اسماعیلیان

حکمت رحمانی

عادل یونسی

آیدا رزاق زاده

کیوریتور: آرش سلطانعلی

 

اسب‌ها نماد نجابت و زیبایی و از پر نقش ترین و اصیل ترین حیوانات در دنیای اساطیر ایران به شمار می‌آیند.

شکوه و صلابت اسب‌ها همیشه از بهترین نمادها برای بیان اقتدار و شگفتی در سایه زیبایی و وقار بوده است.

فیگورهای متنوع اسب‌ها از نگاه قاب های متفاوت سعی در بازنمایی شکوه اسب‌ها چه در قامت اسب‌های وحشی یا اسب‌های حماسی تا اسب‌های آرام و رمانتیک دارد.

ارجاسب به معنای دارنده اسب با ارزش، عنوانی است بر این نمایشگاه تا بیانگر اهمیتِ ارزش و نقش اسب‌ها در حافظه اساطیری مان باشد.

این اصالت و اقتدار سحرآمیز است که سرآغاز آفرینش شگفتی و صلابت بر بوم های نقاشی است و چشمان مشتاق را به تماشا دعوت میکند.

نمایشگاه هفت اقلیم عشق

نمایشگاه نقاشیخط

افتتاحیه جمعه 14 شهریورماه 1399

کیوریتور: آرش سلطانعلی

 • نصرالله افجه ای
 • علیرضا اسکندری
 • حسین احصایی
 • فریدون امیدی
 • سید محمد وحید جزایری
 • کاظم خراسانی
 • محمود زنده رودی
 • مرتضی شمیسا
 • جمشید شهرابی
 • علی شیرازی
 • اکبر میخک
 • حسین نوروزی

نمایشگاه تعلیق

نمایشگاه آثار نقاشی سوررئال

بازدید 31 مردادماه الی 12 شهریور ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

هنرمندان شرکت کننده:

 • عبدی اسبقی
 • شیما خشخاشی
 • آیدا رزاق زاده
 • طاهره صمدی طاری
 • حامد صدر ارحامی
 • زهرا عیشی
 • امیر علی مومن
 • پیام یاسینی

تفاوت ندارد که به دنیای هنر علاقمند هستید یا خیر …. زمانی که هنر با قوه تخیل پیوند میخورد، آثار سورئال از خود باقی میگذارد که زائیده ذهن انسان و قوه تخیل اوست و تمام انسانها با هر نوع طرز تفکر، اعتقاد، قوم و ملیت را مجذوب خود میکند. سورئال یا فراواقع‌ گرایی، صرفا یک سبک هنری نیست بلکه یک جنبش هنری محسوب می‌ شود که آتش آن در قرن بیستم میلادی از شهر پاریس برافروخته شد.
هنر سورئال قوه تخیل، رویا و ضمیر ناخودآگاه را تداعی میکند و همواره بینندگان را متعجب میکند. سورئال بیان صحنه هایی عجیب است که گاها‌‌ً غیرقابل شناسایی هستند و یا با حقیقت فاصله‌ای بسیار دارند و همواره سعی دارد پیامی را در قالب تصاویری خلاقانه به مخاطب منتقل کند.
گالری ایده این بار میزبان آثاری از این سبک می‌باشد.

نمایشگاه بین المللی پوستر Covid-19

به مناسبت روز جهانی گرافیک

بازدید 8 اردیبهشت ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

مهم نیست کجای این جهان هستیم، ویروس کرونا ترس مشترک همه ماست، ترسی که سایه ای سیاه بر زندگی و آسایش همه ما انداخته است، ترسی که همه‌ ابعاد زندگی مارا تحت شعاع قرار داده است.

و حالا از سراسر جهان گردهم خواهیم آمد تا ترس و زندگی را در این روز‌های تب‌دار در کنارهم نشان دهیم.

 

دبیر هنری:

ناصر نصیری از ایران

 

دبیرفراخوان:

حسین محمدی وحیدی از ایران

 

هیئت انتخاب آثار:

استفان لچوار از لهستان

ایروان هارنوکو از اندونزی

مهردخت دارابی از ایران

کریستوفر هان از کره جنوبی

هی هوانگ از چین

 

هیئت داوران:

ایرج میرزاعلیخانی از ایران

علی خسروی از ایران

بیژن صیفوری از ایران

آرش سلطانعلی از ایران

مارکوسوایزبک از کشور آلمان

الن لوکرنک از کشور فرانسه

کارل میچک از کشورجمهوری چک

نمایشگاه نقاشی با عنوان “کوارتت نگاه”

شرکت کنندگان :

مریم مقدم

علیرضا بیداری

روزبه دبیری

گلناز حبیبی

افتتاحیه جمعه ۲۵ بهمن ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۶ الی ۶ اسفند ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

همنوایی چهار نگاه متفاوت؛ نگاه‌هایی که ملودی‌هایشان را روی بوم‌ها جاری کرده‌اند، با سوژه‌هایی متفاوت اما با نگاهی که به لحاظ بصری از وجود یک دنیای مشترک خبر می‌دهد. فیگورها، طبیعت بی‌جان، تصویرسازی‌هایی که گاه تنه به انتزاع می‌زنند اما دقیق که می‌شویم، حضور واقعیت در آن‌ها را می‌یابیم.

این قاب‌ها از عناصری متفاوت اما از ساخت‌وسازهایی کمابیش مشابه شکل گرفته‌اند که نشان از بستر آموزشی یکسانی می‌دهد. شاگردانی که به خوبی از استاد آموخته‌اند و از رنگ‌های تخت و تاش‌های پهن قلمو روی بستر بوم بهره گرفته‌اند. آن‌ها به‌خوبی رنگ را می‌شناسند، از قدرت ضرب‌قلم و توانایی در نگاهی متفاوت به جهان آگاهی دارند.

کوارتت چهارم، همنوایی چهار ساز مختلف است که گرد هم آمده‌اند تا با نواهای مخصوص خود هماهنگی‌ای از رقص فرم، نور و رنگ، تاش‌های تخت و آزاد و زاویه‌های دید بسته و گاه باز با ما سخن بگویند. هنرمندانی که هر یک به سهم خود نگاهی ویژه به دنیای پیرامونشان داشته‌اند؛ یکی به جزئیات دنیای طبیعت بی‌جان پرداخته و دیگری پیکره‌هایی را ترسیم کرده است که بر سطح زمین در غلتیده یا در حال داستان‌سرایی هستند. سطوح رنگی وسیع، قدرت قلم‌مو و استفاده زیبا و پخته از رنگ همان چیزی است که خطِ ربط آثار کوارتت چهارم است. کوارتتی از سازهایی متفاوت که نوایی خوش‌آهنگ را از طریق بوم به گوش و چشم بیننده می‌رسانند؛ در این حین نباید از حضور ناپیدا اما فراگیر استاد نیلوفر قادری نژاد در این نمایشگاه غفلت ورزید.

 

آرش سلطانعلی

نمایشگاه نقاشی با عنوان “یک گام در طبیعت”

شرکت کنندگان :

حدیث علیپور

مریم ناظری

محبوبه مغربی

 

افتتاحیه جمعه ۱۸ بهمن ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۹ الی ۲۲ بهمن ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

احتمالآ شماهم دوست دارید لحظه ای در دل طبیعت، جنگل انبوه و خاک باران خورده تاملی داشته باشید و در رویای خود گام بردارید. نمایشگاه حاضر، در واقع نگاهی سمبولیک به ذات هستی چنانچه می توانست باشد، دارد. طبیعت همواره سرشار از هوای تازه و آرامش بوده است و شاید از بین موضوع های سه گانه (طبیعت، طبیعت بی جان و فیگور)، این طبیعت است که درک مجرد از هستی را در دل خود دارد.

نمایشگاه گروهی پژوهشی با عنوان نیمه تاریک مدرنیته

پژوهش و انتخاب آثار : الهام عسگری

 

افتتاحیه جمعه ۱۱ بهمن ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۲ الی ۱۵ بهمن ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

شرکت کنندگان :

فاطمه دیواندری، هدیه توتونچیان، فریبا دهقان زاده، طلا درنگی

مروری بر آثار و بزرگداشت زنده یاد عنایت الله روغنچی در نقاشی قهوه خانه

 

افتتاحیه جمعه ۴ بهمن ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۵ الی ۹ بهمن ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

مرحوم عنایت الله روغنـچى از استادان مجسمه سازی و نقاشی، از نقاشان سبک قهوه خانه است. او دوره های آموزشی خود را در اروپا گذارند و در طی عمر خود، بیش از هفتاد سال به حرفه هنر پرداخت. از ایشان آثار منحصر بفرد و دیده نشده در زمینه نقاشی قهوه خانه به جا مانده است.

در این نمایشگاه، شش اثر استثنایی و منحصر بفرد دیده نشده از آثار مرحوم عنایت الله روغنچی به نمایش درخواهد آمد.این آثار ارزشمند در این نمایشگاه برای اولین بار پیشکش چشمان هنردوستان خواهد شد‌.از ویژگی های این آثار می‌توان به ضرب قلم های قدرتمند استاد عنایت الله روغنچی و همچنین سبک متمایز و منحصر بفرد ایشان در نقاشی قهوه خانه اشاره نمود که در کنار آثار مشابه در همین مکتب، میتوان به جرات در رده ممتاز و جزو آثار شاهکاری استثنایی و متمایز از آثار دیگر هنرمندان هم رده ایشان، به شمار آورد.

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه به قلم آرش سلطانعلی؛ مدیر و موسس موسسه فرهنگی هنری ایده آمده است:

نقـاشى قهـوه خانه مى تواند حلقــه مفقوده هویت ایـرانى در دوران جدیـد آن باشد؛ جـایى که نقـاشان آن به جـاى پرداختـن به بازنـمایىهاى عیـنى و طبـیعتگرایانه یا گرایـشهاى دیـگرى که از اندیـشه برمى آمـد، براى خلـق چیزى دست به قلم بردند که هویـت ایرانى در آن ریشه داشت و این ریشه ها چیزى نبود مگر آیینها، باورها و اسطوره هاى ایرانى که بخش عمده آنها از اشعار حماسى پارسى و بخشى دیگر از روایتهاى مـذهبى نشأت مى گرفت.
نقاشى قهوه خانه، نوعى از نقـاشى است که مرکز توجه آن مردم کوچه و بازار و باورهاى آنان دربـاره هویت خودشان است؛ اسطوره ها و داستانسرایى هایى که به طرز رفتار، شیـوه زندگى و فرهنـگ همان جامعه شکل مىداد. نقاشان قـهوه خانه داستانها و حمـاسه هایى را روایت مىکردند که نقـاشى مـدرن از پرداختن به آنها سرباز مى زد. هنر قـهوه خانه هنرى مهجور است که از بطن مردم و زندگى آنها برآمده و بر چیـزهایى دست مىگذارد که کمـتر کسى از آنها سراغ مىگیرد؛ هنـرى متـعلق به نقاشانى که رویکردشان عامى شناخته مى شود و مخاطبانش عوام، مـردمى که ذهن و زنـدگىشان همچنان گرفتار موضوعاتى همچون خیر و شر، خدایان و پهلوانان و سرنوشت نیک و بد انسان ها است؛ آنها پرسشهایى اساسى دارند و همچون هنرمند مدرن، خود را محور عالم جدید تصور نمى کنند. علىرغم ظاهر عوامانه این سبک، این امکان وجود دارد که بتوان به دلالتهاى عمیق انسان شناسانه در باب زندگى این نقاشان و مخاطبانشان دست یافت.

نمایشگاه انفرادی نقاشی با عنوان “سرسپردگان”

لعیا صادقی

افتتاحیه جمعه ۲۷ دی ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۱ الی ۲۵ دی ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

(سرسپرده…
واژه ای آشنا و جاری در زندگی…
انسانِ پراز سرسپردگی ها…
شاید این واژه برای زن آشناتر به نظر می رسد، درست در لحظه ای که انبوهی از آرزوهایش در سایه ی سرسپردگی گم می شوند….  و درست در جایی که خواسته اش را انتخاب می کند جسارت چیدن سیب موجب رانده شدنش از بهشت برین می شود…)

نمایشگاه گروهی آثار فیگوراتیو رویای ناتمام

 

افتتاحیه جمعه ۲۰ دی ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۱ الی ۲۶ دی ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

 

رویاى ناتمام

رویاهاى ما الهام گرفته از قوه تخیل و زندگى واقعى ما هستند، همه آن چیزهایى که هر هنرمندى براى خلق هنرى به آن نیاز دارد. رویاها این شجاعت را به ما مى بخشند که نه فقط با دنیاهاى بیگانه که با خودمان، با خود واقعی مان هم آشنا شویم. ما، همین آدم هاى ساده و عادى . ما دیگر هویت را در جایى بیرون از خودمان دنبال نمی کنیم…
نقاشان فیگوراتیو معاصر دیگر دنبال دنیاى پیکره هاى تصنعى و غیرواقعى نیستند. آنها پیکره هایى را به تصویر مى کشند که از جنس، خودمان اند؛ هرچند که گاه در قالب واقع گرایى و گاه در فرم هاى انتزاعى و حتى در بازنمایی هاى اکسپرسیو خودشان را نشان دهند اما آنچه اهمیت دارد دیدار مجدد ما با خودمان است، با خود واقع ىمان؛ با همان دردها، سرخوشی ها و رنگ ها و بى رنگى ها. درباره پیکره آدم هایى است که دارند خودشان « رویاى نیمه تمام » را از نو مى سازند و رویاى نیمه تمامشان را تمام مى کنند.

علی ندائی

متولد ۱۳۳۶ در شهر آبادان است. او در سال ۱۳۶۲ وارد دانشگاه هنر تهران شد و در مقاطع کارشناسى و کارشناسى ارشد به تحصیل پرداخت. على ندائى بدون شک یکى از مهمترین هنرمندان معاصرى است که طراحى در کارهایش حرف اول را می زند. او سا لها به عنوان طراح خود را چنان قدرتمند ارائه کرده است که مشابه اش را در کمتر هنرمندى مى توان سراغ گرفت. طراحى هاى على ندائى به مرور زمان در بسترى از مفاهیم و ذهنیت هاى پیچید هنرى جاى گرفتند که از قلمرو صرف طراحى فراتر رفتند و به حوزه اى میان هویت، تاریخ و پس از آن نقاشى و طراحى کشیده شدند. کارهاى او بیشتر در حوزه رئالیسم قرار مى گیرند و اسطوره و تاریخ ایرانى یکى از مهمترین مفاهیمى است که طى سال هاى اخیر در کارهایش دیده مى شود؛ از سهراب و رستم گرفته تا تاریخ مشترکى که ایران و ایرانى در داستان هاى آن سهیم هستند. اسطوره هایى حماسى از انسان، حیوان، اسب و گاه موجوداتى تخیلى. هویت انسان معاصر ایرانى و تاریخش، یکى از دغدغه هاى اصلى کارهاى اوست.
ندائى به عنوان طراحى زبردست شناخته مى شود که انسان، اسطوره و حیوان جایگاه مهمى در آثار او دارند. وى نمایشگاه هاى متعددى را در ایران و کشورهاى دیگر برگزار نموده است و سال هاست در دانشگاه ها و مراکز مختلف به تدریس رشته هاى هنرى مى پردازد.

 

خسرو خسروی

خسرو خسروی متولد سال ۱۳۴۴ از تهران از نقاشان معاصر ایران است. او مدرس رشته طراحی و نقاشی است و در دانشکده های هنر تدریس می نماید. وی دارای سبک خاصی است که ضمن تلاش برای ایجاد سبک های ترسیمی خلاق و بدیع دارای ویژگی های شخصی و درعین حال با جریان تحول جهانی هنر نقاشی است. خسرو خسروی مدرک کارشناسی خود را از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد را در رشته پژوهش هنر از دانشگاه هنر اخذ کرد.
ترسیم نقوشی نو از موضوعاتی مثل انسان، حیوان، گیاه و ترکیب بندی آنها در فضایی متحد و منطبق با هم، با توجه به فضاسازی نقاشی معاصر از ویژگی های آثار جدید خسرو خسروی است. خسرو خسروی ابتدا نقاشی را با تمایل به واقع نمایی و شناخت تجسم واقعی آغاز کرد. الگویی که او پیروی می کرد نه تنها در آثارش متجلی بود، بلکه به عنوان یک جریان طبیعی از سوی بسیاری از هنر جویان نقاشی دهه های پس از انقلاب تبعیت می شد. خسرو خسروی در فعالیت های هنری تمام انرژی خود را صرف ایجاد ساختارهای جدید و مبتکرانه با لحاظ نمودن تعاریف عام از گذشته نموده است و باب هرگونه تحول تصویری را که در درون کلیت و اجزاء سطح اثر رخ می دهد، بازگذاشته است تا از این راه هرگونه تحول در درون خود را به درون اثر منتقل نماید. تلاش درجهت ترسیمی نو از صور نقاشی سنتی با حفظ مضامین اساطیری و شاعرانه از جمله آرای هنری خسروی است که این هدف گاهی به صورت تطبیق نقاشی تجربی و تجسمی با الگوهای سنتی صورت گرفته است.

 

علیرضا آدم بکان

علیرضا آدم بکان متولد ۱۳۵۵ است. او ابتدا در کانون پرورش فکرى و سپس در هنرستان تجسمى پسـران نقاشى آموخت و پس از سال هاى دانشگاه، نقاشى را به شکــل حرفه اى دنبال کرد و امروز یــکى از نام هاى شناخته شده در بین هنــرمندان جهان است. آدم بکان در بیش از ۶۰ نمایـشگاه گروهی و ۶ نمایشگاه بین المللى حضور داشته است و ۱۲ نمایـشگاه انفــرادى برگزار کرده است.

شمایل های من

شهرها به عنوان مکانى براى زندگى همیشه براى خود هویت داشته اند. خانه هاى قدیمى “که من تمام کودکى و جوانى ام را در آن سپرى کردم و در آن خاک و معجزه اش را شناختم “همیشه جایى براى آرامش خاطر بود؛ پس شروع به کشیدن آنها کردم، اما انسانى در آنها وجود نداشت، چون نوید تخریبى را مى دادند که براى من دردآور بود، بعد از ماه ها پرونده کوچه هاى قدیمى بسته شد؛ چون همگى تخریب شدند؛ خانه هاى جدید رشد کردند “فضاهاى بسته، کور و بى نور جدید” و این شد شهرى بى هویت که من در آن مشق مى کردم؛ به اجبار آدم ها هم با تصاویر آمدند، گاهى زیر فشار خانه ها، گاهى باسلطه بر آن،گاهى همسان هم. از این رو نقاشى هایم شدند روزنگارى زندگى من با شهرم و آپارتمان ها و تخریب طبیعت و آدم هاى خاکسترى اش در رفت و آمد فضاهاى اجتماعى، معمارى ،فرهنگى و سیاسى اش. وقتى این تصاویر به روى دیوار رفتند “شمایل هاى من” بودند. شمایل قدیسین نه؛ شمایل زشت و تاریک آدم ها با ساختمان ها و نورهاى دلفریب و پوشالى اش. شهرهاى من درد نوستالژى نیست! درد دور شدن آدم ها از هم با طبیعت است. مثل “محله ها، شهر ها،کشورها؛ و تمدن ها”.

 

 

مسعود کشمیرى

او متولد ۱۳۵۵ است. وى لیسانس رشته گرافیک از دانشگاه هنر تهران و فارغ التحصیل ارشد انیمیشن از همین دانشگاه است. مسعود کشمیرى در بیش از ۲۰ نمایشگاه گروهى حضور داشته است و تاکنون ۳ نمایشگاه انفرادى برگزار کرده است.
”نقاشى هاى مسعود کشمیرى سهم و نقش نقاشى کارآمد و استادکارى چیره دست را اعلام مى کنند که همراه با جمعى قابل توجه، به نقاشى واقع گراى امروزى شده مى پردازند و حاصلى در خور باقى مى گذارند. نقاشى هاى این مجموعه به طور عمده به تصویرگرى زنان و دختران جوانِ اغلب ایستاده اختصاص پیدا کرده اند و اشاره به نگاه شیفته و جستجوى مداوم او در این زمینه دارند؛ نقاشى هایى که از حیث شیوه و روش کار، یادآور تصویرگرى هاى استادانه نقاشان و تصویرگران مجله هاى معتبر « تصویرگرى » آمریکایى دهه هاى پنجاه و شصت میلادى اند که با ضربه هاى غلیظ و ماهرانه از کار درمى آمدند، و از همین جاست که اتصال و ارتباط کارا و بامحکم و مشخص مى شود و این همسانى
و هماهنگى، نه نقصان، که علامت امتیاز و خلوص کار اوست. زن ها و دختران نقاشى هاى او اغلب بىتکلف « پز » کار مشخصى نمى کنند و هرچند در حالت هایى عادى و در رفتارى ساده و گرفته اند، اما -و بى هیچ پیام و پیغامى- پیشاروى نقاش به نظر مى رسد که بیشتر به صرف زن بودنشان است که انتخاب و توجیه مى شوند و وقتى در قابى و لحظه اى تصادفى از زندگى روزمره قرار مى گیرند، حسى از پیرامون دلخواه و انتخاب شده نقاش را در خود جا مى دهند. مسعود کشمیرى طراح توانمندى هم هست و جز طرح هایى نرم و راحت از آدم هاى نشسته در اطاق و اطاق هاى در انتظار آدم ها، تصویرگرى ها و قصه هاى مصور معمول قرن گذشته را هم با مهارت بودن او را هم « کمیک بوک » به شیوه هاى انجام و ادامه مى دهد و زمینه این و نقاشان و تصویرگران معتبر دیگرِ « روایت گر » ، از جاهاى دورى مثلا کارهاى میلادى، مى شود سراغ گرفت. باید خوشحال باشیم که « ان-سى– وایت » دهه چهل نقاشى چنین توانمند و با استعداد در میان ما حضور دارد و کار مى کند، و معاصر است، بى آن که به خاطر معاصر بودن، چیره دستى و شیوه و معنا و اشتیاق خود را واب گذارد و فراموش کند.

آیدین آغداشلو

 

طاهره صمدى طارى

او متولد ۱۳۶۰ از تهران است.تحصیلات وى فوق لیسانس نقاشى دانشگاه هنر تهران، لیسانس نقاشى دانشکده هنر و معمارى تهران مى باشد. همچنین فارغ التحصیل هنرستان هنرهاى تجسمى دختران، وزرارت فرهنگ و ارشاد است.
هنرآفرینى طاهره صمدى طارى، وامدار تجربیات انسانى در میان انباشتگى زندگى روزمره است که به واسطه حضور بشر پویا و پرتحرک مى شود. بدین لحاظ هویت هر عنصر در تصویر مرهون فعالیت انسانى است؛ بناهاى سترگ، که گاها سنگى و گاه شیشه اى مى شود در کنار آب هاى شفاف و حباب هاى کف مانند تمام آن چیزى است که فضا را مملو کرده و وجوه مختلف و متناقض روحیات بشرى را بیان مى کند. هر کدام از این عناصر در تعامل با انسان به یک نماد
بدل مى شود و شکنندگى، ظرافت، مقاومت و ایستایى انسان را از زاویه اى نو نمایش مى دهد. بدین طریق ”هستى“ جریان مى یابد، همه چیز رو به آینده دارد و همچنین مایعى سیال و رونده ”حال“ را به ”آینده“ پیوند مى دهد و زمان را در نمادى نو از آب و آینه بازمعنا مى کند.
لایه هاى تو در توى تجربه روزمره با زیستگاه، ارتباطى معنادار برقرار مى سازد و در ضرباهنگ آن مخاطب را به تاملى دوباره در هویت فرامى خواند. در تب و تاب گاها شدید پرسوناژها، فضا به واسطه تکنیک تمیز و جا افتاده، حالتى آسوده و آرام دارد. بیانگرى در رنگ، روایتگرى، ترکیب بندى هاى جسورانه، همنشینى رنگ هاى غنى و شفاف، زوایاى دید چند ساحتى و عدم تمایل به آرمانى کردن تصویر از مهمترین ویژگى هاى آثار طاهره صمدى است که نقاشى هاى او را به معیارهاى هنر معاصر نزدیک مى کند و حاصل مراتب مختلفى است که او در سیر دوران هاى مختلف هنرى اش پیموده است.

دکتر سمیه رمضان ماهى

 

مریم مقدم

مریم مقدم متولد ۱۳۶۳ و فارغ التحصیل ارشد رشته نقاشى است و از سال ۱۳۹۲ مدرس دانشگاه آزاد اسلامى مى باشد. او در کارنامه خود شرکت در نمایشگاه هاى متعدد گروهى در گالرى هاى تهران را دارد از جمله:
نمایشگاه ”سه نگاه“ گالرى احسان، بهمن ۸۷ . نمایشگاه “کوارتت ابهام”، گالرى لاله، دى ۹۱ . نمایشگاه ”هفت منظر“، گالرى ماه مهر، تیر ۹۷ . نمایشگاه بینا لمللى برج میلاد، بهمن ۹۷ نمایشگاه ”ذهن زیبا“ در موزه گالرى دیدى، خرداد ۹۸ . همچنین اولین نمایشگاه انفرادى وى با عنوان ”تن“ در گالرى ایده، در مرداد ۹۸ برگزار شد که تمامى آثار او در این نمایشگاه به فروش رفت.

همچنین سابقه شرکت در نمایشگاه هاى بین المللى از جمله Biennale فلورانس در سال ۲۰۰۷ Art Fair انکارا ترکیه در سال ۲۰۱۷، نمایشگاه YICCA ایتالیا در سال ۲۰۱۷ Art Fair اکسفورد انگلستان در سال ۲۰۱۸ و نمایشگاه انتزاع در گالری Art7 ترکیه در سال ۲۰۱۸ را دارد.

پیکره هاى رنگین مجموعه تن از آفریده هاى آخرین آثار مریم مقدم که میان اندوه، رنج و سختی هاى زندگى غوطه ور بودند، با مقاومت در برابر زوال، افول و نبردى براى تعالى زیستن، اکنون به عروج شکوهمند و پر معنایى رسیده اند که حکایت از درهم تنیدگى و وصال تن هاى خسته و منزوى در آثار پیشین او دارد. این بدن هاى درهم پیچیده، سرشار از قدرت و التهاب و شکوه با ترکیب بندى محکم و انتخاب صحیح رنگها و ضرب قلم هاى جسورانه، همه و همه، سخن از توانمندى هنرمند در به تصویر کشیدن تلاش و تقلاى انسان معاصر و توان او براى غلبه بر مصائبى که امروزه او را احاطه کرده است، دارد. تلاش براى عروج فراتر از مادیات دنیوى.

 

آرش سلطانعلی

 

کاویان هازلى

متولد ۱۳۶۴ در کردستان است. او از رشته نقاشى دانشگاه هنر و سپس نقاشى از دانشکده هنرهاى زیبا دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده است. در بیش از ۱۰ نمایشگاه گروهى حضور داشته است.

او در گالرى شیرین، knack و والی واقع در سان فرانسیسکو، نمایشگاه های انفرادى برگزار کرده است. وی در بیست و سومین نمایشگاه بین المللى هنر کودکان توکیو، در سال ۱۹۹۳ مدال طلا کسب کرد. همچنین در مسابقات ملى مدارس در سال ۱۳۸۳ مقام دوم را در طراحى پوستر به دست آورد. وى از سال ۱۳۹۰ تاکنون به آموزش هنر و نقاشى در موسسه هاى خصوصى در تهران مشغول است و از اعضاى انجمن هنرمندان نقاش ایران مى باشد.

 

حدیث على پور

حدیث على پور متولد ۱۳۶۶ است. کارشناسى نقاشى از دانشگاه شریعتى، کارشناسى ارشد پژوهش هنر از دانشگاه تربیت مدرس است. مساله او در اکثر آثارى که خلق مى کند از زن و اسطوره نشات گرفته و کار موجود نیز از این قاعده پیروى مى کند. موضوع این اثر درباره زن در فضاى نامتعارف مى باشد. در این اثر دختر جوان در فضایى پاپ آرتى تقابلى از نظم و بى نظمى و نامتعارف بودن را به مخاطب القا مى کند، دختر جوان با آرزوهاى بزرگ روى یک صندلى پلاستیکى کوچک نشسته و پشت سر او تعدادى صندلى منظم قرار دارد که به نوعى مراحل پیش روى او را به ما نشان مى دهد. او به عنوان یک نقاش که در فضایى معاصر فعالیت مى کند براى اثر عنوانى در نظر نگرفته است تا مخاطب را در تاویل معنا از این اثر با خود سهیم کند. این هفتمین نمایشگاه گروهى است که در آن شرکت مى کند.

نمایشگاه انفرادی نقاشی کیوان شعبانی با عنوان گاهی خاموش، گاهی…

افتتاحیه جمعه ۱۳ دی ماه از ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۴ الی ۱۷ دی ماه از ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

گاهی خاموش، گاهی

تصویر یک نشانه است، نقاشی زبان انتزاعی آن است ـ دقیقاً مانند زبان کلامی، همانطور که واژه یک نشانه است و بجای چیز دیگری قرار می گیرد و نه یک چیز واقعی، نقاشی اینچنین است ـ (جسپر جانز )

در عصری که ما در آن زندگی میکنیم، با انبوه امکانات و فناوری های پیشرفته که لحظه به لحظه تکامل می یابد ، رو به رو هستیم و انسان این موجود اجتماعی، گاهی در تنهایی و گاهی در تکاپو همزیستی با همنوع در مسیر نوآوری و پیشرفت به چه سرانجامی خواهد رسید؟ آیا فضای مجازی و حقیقی می تواند در آینده ای مبهم ما را به سمت پیوندها و یا همدلی های بیشتری سوق دهد و یا در نقطه ای و یا در زمان نامشخصی، ماشین ها و ابزار های ساخته ی دست بشر، فرمانروای ذهن هاو مراودات اجتماعی ما خواهد شد ؟

من به این تردید ها و تشویش های درونی و شخصی در نقاشی هایم و جایگزین شدن عاطفه ها  و شاید هراسی که آرام آرام نمایان می شود و یا خواهند شد پرداخته ام ! آیا جهانی که ما در آن زیست می کنیم، می تواند بین مثلث تنهایی، همگرایی و تکنولوژی مسیر ی روشن و فردای کم مخاطره، همراه با آرامشی واقعی برای بشریت فراهم سازد و یا چراغ هایی که ما برای آسوده زیستن از گذر گاه های تاریک جهالت، یکی پس از دیگری با علم و پیشرفت روشن میکنیم، به سردی و خاموشی بیشتری برای انسان ها منجر خواهد شد !؟

نمایشگاه تاریخی و پژوهشی عکاسی،نقاشی و اسناد  با عنوان “لاله زار، چهارراه کنت…”

هنربان : عباس کتابی

افتتاحیه جمعه ۶ دی ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۷ الی ۱۱ دی ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

امروزکه به شهرتهران می نگریم یادمان نمی آیدکه روزگاری این شهربرای خودش تفرجگاهی بود پر از باغ و بوستان و لاله زار. این که ناصرالدین شاه قاجار، باغ های لاله زار رابه درباریان فروخت تا قرض هایش به غربی ها را بپردازد حکایتی است جدا؛ اما داستان خیابان شدن لاله زارکه می خواست تکرار تجربه ی بازسازی شهری هوسمان درپاریس باشدباسیاست های مدرنیزاسیون رضاشاه درهم آمیخت ولاله زار را به نمایشگاهی از تابلوهای تجدد و نوسازی تبدیل کرد.

نمایشگاه انفرادی عکاسی فائزه قجاوند با عنوان “سکوت”

افتتاحیه جمعه ۲۹ آذرماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۳۰ الی ۴ دی ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

بر روی زمین چیزی نرم تر و انعطاف پذیرتر از آب نیست؛ ریشه ای که در هستی دوانده شده و می تواند در هرکجا شکل متفاوتی به خود بگیرد. تنوع شکل آب و تجربه ی دیدن تصویر آن، به پرورش خیال انسان کمک کرده و او را به عمق خویشتن ترغیب می کند. در اینجا برای بیان این مفهوم از عکاسی منظره بهره گرفته شده که هدف از آن، ایجاد گفتمانی متمایز در بازنمایی فضاست. این مجموعه برآن است تا شوق بازگشت و دیدن دوباره طبیعت را در بیننده به وجود آورد.

نمایشگاه گروهی آبرنگ با عنوان “نگاه شخصی”

کیوریتور استاد آریو فرضی

افتتاحیه جمعه ۲۲ آذرماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۳ الی ۲۷ آذرماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

شرکت کنندگان :

آریو فرضی، هدی هاشمی، مینو درویش زاده، مسعوده هاشمی، مریم طهماسبی، فرزانه جدلی، فاطمه محمدی پناه، سهیلا اله قلی، ساناز فیضی زاده، زری شیشه بر، راحیل سراج، پرستو پوربزرگ

 

نگاه شخصی / A Personal View

نمایشگاه پیش رو منتخبی است از آثار گروهی از هنرمندان و هنرجویان آتلیه آریو فرضی. این نمایشگاه همان‌طور که از عنوان آن پیداست مجموعه‌ایست از نگاه شخصی شده‌ی تک‌تک نقاش‌های این گروه به سوژه‌ی پیرامون‌شان. سوژه‌ای که از فیلتر ذهن نقاش عبور کرده، استیلیزه شده و دستخط شخصی نقاش را در چشم و ذهن بیننده به محک می‌گذارد. تِم طبیعت به عنوان سوژه‌ی غالب این مجموعه، نه با نگرشی بازنمایانه؛ بلکه با دیدی کنکاشگر و شخصی بازآفرینی شده و به تصویر کشیده شده است.

نمایشگاه انفرادی نقاشی ابراهیم اکبری گَرَز

افتتاحیه جمعه ۱۵ آذر ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۶ الی ۲۰ آذر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

در این آثار در پس هر فرم ، هر ضربه قلم مو و هر رنگ وابستگی به رویا و رمز وجود دارد. فضای خلق شده با استعلا و ذهنیت انتزاع گونه که نمادی از جهان پیرامون و گذشته هنرمند است بستری را برای درک صورت و ماده فراهم می کند.
این آثار ، نوعی احساس های مبهم ناخودآگاه نقاش است که نمود بیرونی یافته و طبق نیازهای حسی و عاطفی ، فرمها بعنوان آبژه ی هدفمند، شکلی از واقعیت گرفته.
او در محیط و فضای منظره هایش سَیَلان داشته و گویا با هر لکه اشاره به رازی دارد و کل این نظام ساختاری را با نظمی متصل به زیبایی شناسی ذهنی سازگار میسازد. این میتواند توصیفی باشد از این سری از آثار ابراهیم اکبری گَرَز.
برای نمونه اثر درخت دیوانه میتواند مصداقی از تفسیر بالا باشد. ”

بهنام جلالی جعفری آبانماه ۹۸

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان “تجلی فیگور،تنوع نگاه”

افتتاحیه جمعه ۸ آذر ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۹ الی ۱۳ آذر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

شرکت کنندگان :

هادی ضیاالدینی، مهدی ضیاالدینی، داوود مظفری، پرویز حیدرزاده، داریوش فرد دهکردی، مرتضی یزدانی، هیوا پاشایی، امیر علی مومن، مهدی احمدی

 

توجه به فیگور انسانی در روند تحولات نقاشی جهان ،از دیرباز تا کنون از اهمیت خاصی برخورداربوده ودر هر دوره تاریخی متناسب با جهان نگری ،سبک وسیاق، و توان تکنیکی هنرمندان به دستاوردهای ارزشمندی دراین عرصه وسیع رسیده اند.
تا جاییکه درآثار بی شماری از آنان فیگور انسانی مرکز ثقل شکل دهنده آثارشان شده است.
اهمیت فیگور انسانی در دیوارنگاره های یونان باستان ،مصرباستان،ایران باستان وبه ویژه عصر رنسانس و بارک نشان از این مهم دارد.
با جنبش مدرنیسم وپی آمدهای آن،نوع نگاه هنرمندان به فیگور انسانی ،متاثر از ادراک زیبایی شناسانه معاصر، دچار دگردیسی ،اغراق وکژنمایی وحتی استحاله شده و درکلیت تابلو به گفتمان تازه ای از جلوه های بصری می انجامد.
نمایشگاه حاضر در ادامه نمایشگاه قبلی فیگوراتیو گالری ایده، حاصل تجربیات هنرمندان نقاشی است که در این راستا- متناسب با توانمندی وزاویه دید خود – کوششی داشته اند بر اهمیت فیگور انسانی در آثارشان.

پرویز حیدرزاده

نمایشگاه انفرادی نقاشی عزیز انزابی

افتتاحیه جمعه ۱ آذر ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲ الی ۶ آذر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

رویکرد من برای خلق آثـار هـنــری استفاده از رویداد های طبیعی زنــدگی واقعی برای ایجاد آثار هنـری با تصـاویــر یا کلـمـات از دنیــای خیالــی است. در این آثار به وضوح، تغییر شکل یک شی با توجه به موقعیت و زمان، عامــل شکل گیری فـرم های جــدید است، من مدتهاست که مجذوب این مفاهیم هستم. در نقـاشی های من، چه به صورت سورئالیسم، فیگوراتیو و یا انتزاعی ، از جنبه های ناخودآگاه جمعی استفاده نموده ام تا یک حالت عاطفـی آشنا را در  بیننده ایجاد کنم. در آثار فیگوراتیو، هـدف من دستیابی به تغییراتی زیرکانه در حالت های بی شمـاری از وضعیت انســان است. هدف نهایی من این است که بیننده حس آشنایـی با اثر در خود احساس کند… این حس که قبـلا این موضوع را تجربـه کرده اسـت. مــن معتقدم که این احساس از ناخود آگاه جمعی و یک مرکز عرفانی که … همه مـا در آن مشترک هستیم بوجود می آید.

عزیز انزابــی

 

 

عزیز انزابی هنرمند با استعداد، پرشور و سختکوشی است که در ساخت قطعات منحصربفرد هنری با استفاده از تکنیک های متنوع، پیشینه دارد. عزیز دارای پیش زمینه قوی هنری است که می تواند تقریبا هر سبک یا موضوعی را اجرا کند. آثار او در حال حاضر در سرار جهان به نمایش گذاشته شده است. او می تواند با طیف گستردهای از مواد مانند سنگ، خاک رس و فلز قطعات هنری فوق العاده ای را ایجاد کند. برای او نیازهای بیننده در الویت قرار دارد، برای این منظور او با تمام قوا تلاش می کند تا با آخرین ابزار و تکنیک ها، آثار خود را به صورت مدرن حفظ کند.

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان “هویت بدون مرز”

افتتاحیه جمعه ۲۴ آبان ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۵ الی ۲۹ آبان ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

به کوشش عسل رستگار

شرکت کنندگان:

محیا عبرانی – فاطمه عرب بیگی – نفیسه محمدی – مهرنوش فرض الهی – شکوفه بستانی فرد – آزاده مرادی – هلیا عطاران شیرازی – عسل رستگار – مریم قزوینه – فرشته پزشکی – مریم فرد – عطیه فرجی – سیده مبینا سجادی

 

زن موجودی چند وجهی است، درست مانند الماس. چند شخصیتی در وجود یک زن یک وجود ذاتی است، زن در خودش بدون نیـــاز به واسطه و پیش از هر گونه تقسیم ممکن میان کُنش پذیری و کُنش گری، خودش خودش را لمس می کند.

نمایشگاه انفرادی نقاشی و حجم های ملیحه سیمی با عنوان “هاژی”

افتتاحیه جمعه ۱۷ آبان ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۸ الی ۲۲ آبان ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

هاژی به معنای : سراسیمه کردن، گیج کردن، آشفتن و مضطرب کردن و دست پاچگی می باشد.

انسان همواره درتلاش برای ایجاد تعادل درزندگی است. همیـن انسانــی که بـه دوگانگی وجودی خود،آگاه است. من برای فریاد در جامعه ایــی بزرگ به فکــر ساختن پیکره هایی شدم که دراصل ۳گانه ی ریتم، حرکت و تنوع متجلــی شده
است. کارهای من نوعی از انتزاع درونی است که باپیوند عناصر هنــری به وحدت رسیده و برای تثبیت حقایق و نشان دادن عمق درد و رنج پیکره ها از تسلط چاپ برمحیطی نرم و آرام مانند آبمرکب که یک سرزمین از جنـس روح لطیـف است
پی ریزی شده .

پیکره های تنیده درهم ازحباب وجودیم برآمده ، که در اجتماعـی پرتلاطم دست و پا میزنند. کارهــای من درباره چگونگــی ترکیب و چگونگــی پیدایش و نگرش این حقایق عالم هستی است. یعنی همان خط ها و موتیف هایی که از تکرار و تلفیق درکنارهم پدیدآمده است. آثار نوعی پیوندزدن ماده و احساس. درونی است که بتوانم شاهد شکل گیری اثری از جنس انسانی رنج کشیده باشد کار من این است که امری زیبا را ایجاد و حفظ کنم و شکل یک آگاهی درونی هم به شکل یک پیکره ی بیرونی ایجادکنم.

نمایشگاه گروهی آثار مستر نقاشی با عنوان “اسطــوره و فیگـــور”

افتتاحیه جمعه ۱۰ آبان ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۱ الی ۱۵ آبان ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

هنرمندان شرکت کننده :

علی ندائی

نیلوفر قادری نژاد

مهدی احمدی

جمشید حقیقت شناس

ناصر عزیزی

رضا هدایت

 

 

دگرگونی های هنر ایران در پی جنبش های قرن نوزدهم در دنیا از دهه چهـل با عنوان هنر مدرن ایران ایجاد شد. در بخشی از بدنه هنر مدرن ایران هنرمنـدان. نوگرا گرایش به سـوی فیگوراتیـو پیدا کردند تاریخ هنر از آغاز تاکنون شاهد حضور فیگور انسان در عرصه های مختلـف؛ از هنرهای کاربردی گرفته تا نقاشی و مجسمه سـازی بوده است. در بسیـاری از دوره های تاریخی این سبک گرایش به واقع گرایی دارد؛ تا اینکه در اوایل قرن بیستم هنرمنــدان از این نــوع نمایش واقع گرایانه برمیتابند و به انتـزاع روی می آورند، اما این روند نیز در هنر این دوره دیری نمی پاید و در اواسط این قرن جای خود را به شیوه دیـگری می دهد. مانند گرایــش به انتزاع، فــرم گـرایی، نخبه گرایی، وحدت گرایی که از مولفه های اصلی مدرنیسم بودند.

حضور” فیگور” در هنر های تجسمی غیر قابل انکــار مانده و ارجاعات متعدد به تاریخ هنــر و فلسـفه، به نوعـى واکنش روشنفکرانه بـدل شده است. در این مجموعه بر روند فیگور در نقاشی ایران پرداخته شده است.

نیلوفر قادری نژاد
متولد خرداد ۱۳۳۶ تهران است. او دانش آموخته رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است و ۳۰ سال سابقه‌ تدریس طراحی و نقاشی در آموزشگاه های دانشگاه تهران کلاسهای شبانه، آموزشگاه‌های مهرین، لاله و ماه مهر و ۶ سال تدریس در دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز هنر و معماری را در سابقه کاری خود دارد. قادری نژاد عضو پیوسته انجمن نقاشان ایران است و در عرصه نقاشی دیواری و تصویرسازی کتاب نیز فعالیت می کند.

 

علی ندایی

متولد ۱۳۳۶ آبادان است. او در مقطع کارشناس ارشد نقاشی، مدرک خود را از دانشگاه هنر اخذ نموده است. وی تاکنون چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی در کارنامه کاری خود داشته که این فعالیت هااز سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۹۸ ادامه دار بوده است.

 

جمشید حقیقت شناس

جمشید حقیقت شناس متولد سال ۱۳۴۱ در تهران است. او فارغ التحصیل نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. این نقاش در نمایشگاه های متعدد داخلی و خارج از کشور آثارش را به نمایش گذاشته است. عضویت در خانه هنرمندان، عضویت نقاشان گروه ۳۰+، عضویت رسمی انجمن هنرمندان نقاش ایران و ریاست این انجمن و تدریس در دانشگاه آزاد معماری تبریز در کارنامه فعالیت های هنری این هنرمند به چشم می خورند. او همچنین نمایشگاه های متعدد در داخل و خارج از کشور برپا کرده است. جمشید حقیقت شناس موفق به کسب جایزه اثر برگزیده بخش گفتگو از اولین نمایشگاه بین المللی طراحی معاصر  تهران ۱۳۷۸، جایزه افتخار یازدهمین بی ینال بنگلادش، داکار  ۱۳۸۲ شده است.

 

مهدی احمدی

مهدی احمدی متولد ۱۳۴۵ نقاش، بازیگر سینما و هنرمند ایرانی است. او فارغ التحصیل رشته گرافیک از دانشگاه هنر است. نقاشی را از سال ۱۳۶۳ شروع کرد و اولین نمایشگاه انفرادی‌اش در سال ۱۳۷۴ برپا شد؛ و تاکنون در بیشتر از ۳۰ نمایشگاه نقاشی شرکت داشته است. او همچنین بازیگری را از سال ۱۳۶۹ با بازی در فیلم در کوچه‌های عشق به کارگردانی خسرو سینایی شروع کرد.

 

ناصر عزیزی

ناصر عزیزی متولد: ۱۳۴۹  است. او تحصیلات کارشناسی ارشد و کارشناسی نقاشی در دانشگاه آزاد تهران به اتمام رسانده است. عزیزی از جمله هنرمندان فعالی است که تاکنون بیش از ۸۰ نمایشگاه گروهی و انفرادی در داخل ایران و خارج از کشور برگزار کرده. او در کشورهایی مانند نروژ، سوئیس، آلمان، قطر، کویت و امارات متحده عربی نمایشگاه داشته و نیز در سمپوزیوم‌های مختلفی در کشورهایی چون فرانسه و اسلواکی شرکت کرده است.

 

رضا هدایت

رضا هدایت مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه هنر گرفته است و آثارش را در نمایشگاه های متعدد گروهی و انفرادی شرکت داده است. هدایت برگزیده نمایشگاه طبیعت از منظر شرق در سال ۸۴ ، برگزیده بی ینال جهان اسلام در سال ۸۵ و برنده جایزه تشویقی تصویرسازی نومای ژاپن در سال ۱۳۸۳ است. کتاب های او به نام های” حیوانات نانجیب” و” زندگی یک لبخند” توسط او نوشته و تصویرسازی شده اند. وی عضو هیئت علمی دانشکده هنر سوره تهران است و به تدریس هنر در دانشگاه های هنری و هنرستان ها اشتغال دارد.

 

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان “من”

 

افتتاحیه جمعه ۳ آبان ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۴ الی ۸ آبان ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

شرکت کنندگان :

شیما فروغی، ندا عباسعلیپور، هما ارجمند مجد، لیلی سرابیان، امنه سادات، شیرین مهدیخانی، طاهره ریاحی، مریم سعیدی، مریم تاجیک، سارا حسین پناهی، صبا کتانی، سمانه درزی، ندا کامکار

 

بزرگ تر شده ام…

چیزی که مرا نکشت،

قوی ترم کرد…

به نیمه ی پر لیوان نگاه کن:

“این منم! زنی که گریه نمیکند”

زیر لب میخاندیم و آنچه که میخواستیم بگوییم را با رنگ روی بوم میکشیدیم سبز سرخ سفید سیاه ازصلح تا خشم را تصویر میکردیم ۱۳ یار همصدا به نیمه ی خالی لیوان نگاه نگاه کردیم آرزوها حرف ها اشکها و لبخندها را با قلمو روی بوم به رقص در آوردیم تا یادگاری باشد از روزگاری که «زنی که منم »را به تصویر کشیدیم در تکه از من ؛من ….

نمایشگاه انفرادی نقاشیخط لیلی منتظری با عنوان “نجوای عشق”

افتتاحیه جمعه ۱۹ مهرماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۰ الی ۲۴ مهرماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

خط در روند تغییر شکل خود در جنبش های هنری متفاوتی قرار گرفته تا خود را به شیوه های بیان تجسمی نزدیک و در تحولات آن جریان یابد.

در رویکردهای مدرن بواسطه تاکیدی بیشتر بر فرم بجای محتوی، خط کاربرد وسیع‌تری در هنر غرب یافت. زمانی طولانی کلمه و تصویر در ارتباط تنگاتنگ بودند. اما در هنر قرن بیستم توجه به خط در سطح مدلول یا یک دال ناب از جنبش کوبیسم به بعد مطرح شد.خط در سورئالیسم یا تخیلات هنرمند عجین می‌شود. در اکسپرسیونیسم اروپایی و اکسپرسیونیسم انتزاعی امریکایی خود را می نمایاند و جزئی اساسی از پاپ آرت میگردد.
یکی از ویژگی‌های اینگونه آثار در دوران مدرن این است که نقاش تسلیم قواعد خط و خوشنویسی سنتی در فرهنگ مورد نظر نشده وبه دنبال فرم هایی است که بتواند یک اثر بصری با کمک خطاطی پدید آورد.
در این آثار هنرمندان نقاش با متنوع ساختن اندازه های حروف و ایجاد کمپوزسیون بصری در تلاش هستند تا به ترکیبی نو در عرصه نقاشی دست یابند.

لیلی منتظری از آن دسته هنرمندانی است که رویکردی فرم محور به نقاشیخط معاصر دارد.
سالها هنرهایی چون نگارگری، نقاشی، وبالاخص خوشنویسی سنتی را تجربه کرده و عطش نقاشیخط را از سال‌های دور داشته و در پی یادگیری و تجربه آن بسیار تلاش و پیگیری داشته تا جایی که پس از مدتها راه خود را پیدا نموده و تجربه فرم محور خود را با حروف نستعلیقی که از بزرگان خوشنویسی آموخته را در غالب نقاشیخط که گونه ای از نقاشی معاصر است در معرض دید بینندگان نهاده است.
تجربیات او در نوآوری فرمی با تسلط بر اصول خوشنویسی و تکنیک های اجرایی و هویت بخشی خط به اثر و اهمیت ندادن به عبارات و کلمات دل مشغولی اصلی این هنرمند است.

نجوای عشق در زمانه‌ای نامهربان

لیلی منتظری معماری خوانده است و از کودکی به تماشای نقش‌ها و نگارها چه در نقاشی و چه در خط که هنر اصلی ایرانیان است، پرداخته است. او هنرمندی است که خط، خوشنویسی و داستان سیر تکاملی آنچه را که امروزه نقاشی خط خوانده می‌شود به‌خوبی می‌داند. بزرگان این کار را می‌شناسد و با بزرگانشان مشق ورزی کرده است.

خوشنویسی هنر ایرانیان است، هنر شاعران است همان‌هایی که از عشق و مهربانی سخن‌ها دردانه‌ها سفته‌اند و با طبع چون آب و خطوط روانشان، روحی را در زندگی ما جاری ساخته‌اند که همان چنان پس از سال‌های سال است ساری است.

عشق، مهربانی، مهر، علی، هو، هیچ، خدا و کلماتی که از شور و شوق آمده‌اند روی بوم‌های لیلی منتظری به رقص نور، رنگ، طلا، مس و سایر فلزات فراخوانده می‌شوند و در گردشی هستند.

لیلی منتظری نزدیک به دو سال است که تحت نظر استاد خراسانی به تعلیم نقاشی خط پرداخته است و چنان شیفته این هنر شده که روز و شب و خواب و خوراک را از او گرفته است. او با رقص قلم و قلمویش بر بوم، رنگ، مواد و فلزات زندگی می‌کند و چیزی را در این واژه‌ها و حروف می‌یابد که فقط یک هنرمند می‌تواند عظمت آن را درک کند. همان کلماتی که در ابتدا بوده‌اند و خدا بوده‌اند و چیزی جز عشق را به ما نیاموخته‌اند.

لیلی منتظری از جمله هنرمندانی است که هم در انجمن خوشنویسان تعلیم دیده است و هم با اصول هنر مدرن آشناست، آنجایی که ما و هویت ما به عنوان هنرمندان ایرانی توانسته است با درهم آمیختن گذشته و دنیای مدرن، مرزهای تازه‌ای را به سرزمین مادری و حتی فراسوی آن باز کند. زبانی که اگرچه مخاطب آن طرف آبی، آن را همچون کالایی اگزوتیک و فرمال می‌پسندد و حسی از شرقی بودن و خاص بودن را با خودش به خانه می‌آورد اما این ماییم که می‌دانیم که این کلمات، این رقص‌ها و این سماع‌ها و مشقت‌ورزی‌ها روی یک زمینه خالی و خلق اثری هستی‌شناسانه و وجودی چه مفهومی می‌تواند داشته باشد.

منتظری در بیشتر کارهایش از خط نستعلیق استفاده کرده است اما خطوط کوفی هم در زیرساخت‌های فیروزه‌ای و لاجوردی طلایی کارهایش به چشم می‌خورد. طلا و تذهیب را هم که از سنت خوشنویسی ما در کارهایش بهره گرفته است. خلاصه آنکه اینجا، شهر، شهر عشق است و عشق بازی میان روح کلمات، آدم‌ها و زیبایی‌های فرمی و مفهومی.

اینجا همان جایی است که هنر مفهومی ماست. همان وارد شدن کلمات به دنیای تصاویر، اینجا همان جایی است که ما سال‌ها پیش از آن‌که آن طرف آبی‌ها حروف را به عنوان شکلی از هنر در نظر بگیرند، شناخته‌ایم و درک کرده‌ایم و از آن‌ها بهره‌ها برده‌ایم. رنگ‌ها در هم می‌پیچند، واژه‌ها در محدوده قاب‌ها می‌رقصند و ما می‌مانیم و دنیای سحرآمیز و سماع کنان نقاشی‌خط‌هایی از بانویی که عشق را قاب‌هایش به مخاطب عرضه می‌کند.

نمایشگاه انفرادی رحمان احمدی ملکی با عنوان “کهکشان عشق”

افتتاحیه جمعه ۱۲ مهرماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۳ الی ۱۷ مهرماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

فرآیند گذر از مرحله ای به مراحل بعدی در روند کار هنری، نه مقوله ای کاملاً ارادی و خوآگاهانه است و نه صرفاً شهودی و ناخودآگاه. در این تغییر بطنی و صوری توامان قدم به قدم، هنرمند عناصری از مرحله قبل را جا می گذارد و عناصر دیگری راخواسته یا ناخواسته جایگزین آنها می سازد، در عین حال که دستاورد ها و خصایصی از مقطع و مقاطع قبل همواره در فعالیت او جاریست که خصوصیت سبک و شیوه کار شخصی او را تعریف می کند.
مجموعه “کهکشان عشق” به همراه چند مجموعه دیگر در طی سال های اخیر بر همین منوال و روند شکل گرفته است. چند سالی است که به دلیل پافشاری بر استمرار اجرای آثار و عدم نمایش آنها، همچنین مشغله های آموزشی و پژوهشی، با مخاطبان نقاشی ام فاصله گرفته ام، در این راستا بی تردید در روند نقاشی من تغییراتی به وجود آمده که آنها را متعجّب خواهد کرد اما آن خصیصه ساختاری همچنان در این آثار نیز جاریست و همین مسئله نگاه مخاطبانم را برای ارتباط مجدد مهیا ساخته تعجّب آنها را فرو خواهد نشاند.

 

رحمان احمدی ملکی

نمایشگاه گروهی طبیعت بی جان با عنوان “درباره اشیاء”

افتتاحیه جمعه ۵ مهرماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۶ الی ۱۰ مهرماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

معنای Stillife را نمی دانم ولی نقاشی ها، در نگاه من بی جان نیستند.

زندگی در آن ها جاریست، به گونه ای که در هیچ چیز دیگری جاری نیست؛ نه در من و نه در تو.

آن ها لحظه های مرا زندگی می کنند، لحظه هایی که واقعا زنده بودم و زندگی کردم، آن ها جان دارند، حتی بیشتر از من و زمانی که آن ها تنها طراحی از آن لحظه ها بودند.

نمایشگاه انفرادی نقاشی ماهرخ طاهری

افتتاحیه جمعه ۲۹ شهریور ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۳۰ شهریور ماه الی ۳ مهر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه گروهی با عنوان “پویش رنگ ها ۷”

کیوریتور : سحر فتح اله یی

افتتاحیه جمعه ۲۲ شهریور ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۳ الی ۲۷ شهریور ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

پویشی از ورای جان آدمی در لباس هنر به کند و کاو بر جهان آدمیت می پردازد، انسان ذات بی انتها از یک احساس ناب است که در رنگها و خلق اثر تجلی پیدا میکند. توان یابان در کنار هنرمندان به خلق حقیقت این پویش درکالبد هنرهای تجسمی می پردازند تا مجموعه آثار پویش رنگها به نمایشی بی بدیل تبدیل گردد .

نمایشگاه گروهی با عنوان “پویش رنگ ها ۶”

کیوریتور : سحر فتح اله یی

افتتاحیه جمعه ۱۵ شهریور ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۶ الی ۲۰ شهریور ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

پویشی از ورای جان آدمی در لباس هنر به کند و کاو بر جهان آدمیت می پردازد، انسان ذات بی انتها از یک احساس ناب است که در رنگها و خلق اثر تجلی پیدا میکند. توان یابان در کنار هنرمندان به خلق حقیقت این پویش درکالبد هنرهای تجسمی می پردازند تا مجموعه آثار پویش رنگها به نمایشی بی بدیل تبدیل گردد .

نمایشگاه طراحی اسکیس های داوود شیرمحمدی با عنوان “انسان، درخت، انسان”

افتتاحیه جمعه ۸ شهریور ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۹ الی ۱۳ شهریور ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

درخت، انسان، درخت.
انسان، درخت، انسان.

من، و درخت. هر دو، پایی در گِل داریم! و، غذای جسمانیِ خویش را از زمین میگیریم.!
من، و درخت. هردو، سر در آسمانِ لایتناهی داریم! و، عالمِ خیال و رهایی و آزادگی خویش را، در بلندای آسمانها می جوئیم!

آنگاه که گرمایی سوزان، در بیابانی به سرگشتگیِ هولناکی می روم! دیدنِ درختی در دور دست ها، مرا به نجات و فلاح، و زندگی و آرامشی حیاتبخش نوید میدهد. و، با رسیدن به سایه سارِ فرحبخش درخت. من، یادِ تمامِ انسانهای بزرگی می اوفتم! که، چون درخت، همیشه سایه ی آنها بر سرم بوده است…!
و، در نگاه به شاحسارِ فروده آمده از میوه های درخت! فروتنی و بزرگیِ انسانهایی را بخاطر میآورم. که، خاضعانه مرا پذیرا بوده اند. و، هنرم آموخته اند.
و، من. در تمامِ فهمِ زیبایی های درخت. همیشه درختها را، آنگونه که می فهمم! و، آنگونه که هستند.! درختها را، برای شما نقاشی میکنم….

سهراب هادی.

داود شیرمحمدی در سال ۱۳۲۸ در تهران چشم به جهان گشود.

دیپلم ادبی را از دارالفنون دارد. در پانزده سالگی نزد استاد ارجمندنیا رفت و از ایشان طراحی و تصویرسازی و نقاشی رنگ و روغن آموخت. پس از آن وارد دانشگاه هنر شد و در رشته معماری داخلی به تحصیلات خود ادامه داد.

هم زمان در دو رشته معماری و گرافیک تبلیغاتی به فعالیت حرفه ای پرداخت. آتلیه خود را تاسیس کرد و در زمینه های طراحی گرافیک و چاپ سیلک مشغول به کار شد. چندی بعد کانون تبلیغاتی خود را، با گرایش تمامی امور تبلیغاتی و نیز عکاسی صنعتی، راه اندازی کرد.

عضو رسمی انجمن طراحان گرافیک ایران و عضو فعال در کمیته موزه و نیز عضو رسمی انجمن کانون های صنعت تبلیغات ایران است. شیرمحمدی تاکنون در چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی شرکت کرده است و برخی آثار او در کتاب های طراحی گرافیک چاپ شده است.

نمایشگاه گروهی نقاشیخط با عنوان “خط معنا۲”

افتتاحیه جمعه ۱ شهریور ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲ الی ۶ مرداد ماه ساعت ۱۰ الی ۲

 

نقاشی با عناصر و فرم های خوشنویسی ایرانی تفاوت جدی دارد با خطاطی سنتی که به جای مرکب از رنگ بهره می گیرد.
خوشنویسی سنتی همواره قاعده مند بوده و بنا بر شکستن قالب ها ندارد و هنر مدرن ساختارها را می شکند و محدودیت ندارد. درک انتزاع مدرن و تکنیک های معاصر و کاربرد آن درکنار عناصر خوشنویسی، یکی از راه های مناسب برای خلق اثر است. هنرمندنقاش ،خوشنویسی را در قالب ترکیب مدرن و قالب های نو به شیوه های معاصر نزدیک می کند.

 

اهورا محمدی

نمایشگاه انفرادی نقاشی مریم مقدم با عنوان “تَن”

افتتاحیه جمعه ۱۸ مرداد ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۹ الی ۳۰ مرداد ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

” تَن” بازتابی از جهان انسان است، انسانی که در تلاطم روزگار گاها دچار افول می‌شود. ناملایمات رو به زوال می‌کشاندش، اما با تلاشی مداوم، کشان کشان خود را به سوی روزنه امید سوق می‌دهد.

در این آثار سعی بر این بوده که رنج‌ها و تلخی‌های زیست شده، بیشتر با دفرمه‌ها و از ریخت‌افتادن‌ها به زبان تصویر ترجمه شوند و در نهایت تلاش انسان برای روی پا ماندن با تداعی فرم بدنی تخریب شده و پایدار به تصویر دوخته شده است.

 

مریم مقدم

افتادگانی در تمنای ایستادگی

 

تَن، همـان مفهومــی است که بیـش از هر چیــز در مواجهـه با طراحی‌های مریم مـقــدم با آن روبه‌رو می‌شویم. تن؛ همان عرصه‌ای است کـه دنیای معاصر هـنـر، آن را بـه کــارزار خود تبدیل کرده است.
تنی که همواره یا نادیده گرفته می‌شد یا به شکلی آرمانی بــه تصویر درمـی‌آمـد. حـالا امـا دنیای معاصر، آن را در مرکز توجهات خود می‌نشاند. ایـن تــن امـا دیگر نمونـه‌ای عـالـی و بی‌عیب‌ونقص از تناسبات طلایی دوران رنسانسی نیست بلکه این تــن، تـــنی است کـاملاً زمینی و دستخوش کاستی، فقدان و ناتوانی است. تنـــی کـه اینجا و اکـنون می‌تواند حضور داشته باشد و روایت‌گر دنیای درونی و جـهان بیرونی همـان انسان بـاشد. انسانـی کـه دیگر همچون نقاشی‌های داوینچی یا تندیس‌های مـیـکل آنـژ از قدرتی جـادویی بـرخوردار نیست.

تن انسان امروز، تنی است که گاه بـه گاه از پـای درمـی‌آید و ایـده‌آل‌هـایـش به مـحـــاق می‌رود. تـن‌های آفریده مریم مقدم از پای افتاده‌اند و حتی می‌توان گفت که بـه نظر خوار و خفیف شده می‌رسند. با این حال طراحـی‌هـای او از چنین تــن‌هایـی، همچنان قـدرتمند و شکوهمند‌ هستند. انسان‌هایی که مـی‌توانند در نـهایت از پـای ‌افتادگـی، شکوهمند بـه نـظـر برسند. ترکیباتی که از پای افتاده‌اند و غالبـاً سرشـان در ترکیب‌بندی دیـده نمـی‌شود؛ حـتـی
جنسیتشان هم اهمیت خاصی ندارد. فـرم‌های اعـوجاج یـافته و در هـم پیچیــده شـده تــن گاه با رنگ‌های گرم، القای التهاب و تنش می‌کنند و گـاه فضای سـرد تـرکیب‌بندی، گویـی روایتی از فردی در حال احتضار است.

ترکیب‌بندی‌ها، محکـــم و رنگ‌ها به ‌درستـی انتخاب شده‌اند، ضـرب قلـم‌ها از توانایی هنرمنـد در به تصویر کشیدن فرم‌های از ریخت‌افتاده تــــن، سخن می‌گویند و در راستای هـدف او در نشان دادن تلاش و تقلای انـسان معـاصـر بـرای غلبه بـر مصائبی هستند که او را احـاطـه کرده‌است. آن‌ها بیش از آن‌که یک تـــن باشند، دست‌هـا و پاهایـی هستنـــد در تلاش بـرای زنده‌مـاندن و درآمدن از وضعیت کنونی. تـن‌هایی که تجلی دنیای انسـان‌های فروافتاده‌انـد؛ فروافتادگانـی در تلاش برای دوباره سرپا ایستادن، افـول، زوال، رنـج‌هـــــا و تلخـی‌هـای زیسـت شـده، از ریخـت افتاده، دفـرمــه، تخـریب شـده. ایـن‌ها واژگـانی هستند کـه مریـم مـقــدم در گـزاره یـا استیتمـنت هنــریش از آنها برای به کلام کشاندن نقاشی‌هایش بهره می‌گیرد، ولی این همــه ماجرا نیست. فیگورهای افتـاده امـا قدرتمند مـریـم مـقـدم، با همــه تلاطــم‌های روزگـار، دسـت از مقاومت نمی‌کشند. آن‌ها با «تلاشـی مـداوم» و «کشــان کشــان» خــود را بــه سوی روزنه امیـد سـوق می‌دهند و حتی با آنکه در اکثر آثـار در حالتـی افقـی به سر مـی‌بــرند امـا تــلاش بـرای ایستـادن را از یـاد نبرده‌اند. ایـن پیــکره‌هـای رنــگیـن کــه گـــویی میان اندوه، رنــــج و سختـی‌های زنـدگـی غوطه‌ور هستند، بـاوری دارند و آن اینـکــه در بـرابــر زوال، افـول و تخریب مقاومت کنند. نبردی برای ایستاده زیستن حتی اگر از پای افتاده باشند.

 

آرش سلطانعلی

مقدمه ای بر نمایش آثار مریم مقدم

 

تن من، تـن ما ،،، تن، ماده مشترک ادراک و حضور دیگـری، اولین نمود موجودیت و آکنده از رازهــای جبری بودن و فردیت همچون وراثـت، اکـتسـاب، اقلیم و … است.

نقاشـی، کهن ترین فرم نزدیک به هنر معاصـــــر است که در دست سازه های انسـان، مشاهـده شـده و در این بازنمایی های تن آدمـــی به وفـــور در اقالـــیم گوناگون مشاهده می شود.
اینچنین شد که معلمان هنر، ابتدایی ترین و به حق پرسـود ترین روش را بــرای آمــوزش طـراحــی، بازنمایی تن انتخـاب نمودند.
نه به این سبب که در دستـرس است و ســوژه ای کهن و یا مبنای سفارش درخواست کنندگان هنر. امروز، خواستگـــاه، چیز دیگــری است؛ شایـد در مــیان مانــدن سـوژه و ابـژه، هنگـامی که خـود را به تصویر میکشی یا تنـی هماننـد خود را در حال پدیداری چیستی درونت یا بیرونت نشان می دهی.
فرم بیرون رمزگان ورود به درون است و نقـاش با انتخاب نحوه طراحی رنگ گذاری و جاری شــدن انرژی بصری، سعی در کشف خود و جهان عمـیق درون دارد.

در آثار مریم مقدم بیان گرایی رمانتیکی در جریان است که سعی در عبور از عــریان گرایی امــروز و واگویی رنج و مهابت زیستن معاصــر، در کشاکش فیگــورهای هـمیشــه دیــده شده تـــاریخ دارد.

 

جـاویــد رمضــانی

نمایشگاه انفرادی مجسمه علیرضا فریدونی با عنوان “پدر زمین”

افتتاحیه جمعه ۱۱ مرداد ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۱ الی ۱۶ مرداد ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نوگرایان نقاشیخط ایران

افتتاحیه جمعه ۴ مرداد ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۵ الی ۹ مرداد ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی اِلِناز کاظم تاش

افتتاحیه جمعه ۲۸ تیر ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۹ الی ۲ مرداد ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی خط شهرام غلامی

افتتاحیه جمعه ۲۱ تیر ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۲ الی ۲۶ تیر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه عکاسی مریم مددی

افتتاحیه جمعه ۱۴ تیر ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۵ الی ۱۹ تیر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی زهره قاضی حسینی با عنوان “اتاقی آشنا”

جمعه ۷ تیرماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۸  الی ۱۲ تیر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه بزرگان خط نقاشی با عنوان “آوای خط ”

نمایشگاه آوای خط، مجموعه آثاری منحصر به فرد از بزرگان پیشکسوت خط نقاشی است که در گالری ایده برگزار می شود.

کلیه آثار هنرمندان این نمایشگاه به بالاترین رقم پیشنهادی به فروش خواهد رسید.

در این نمایشگاه ۲۶ اثر از هنرمندان برجسته و صاحب سبک از جمله :

نصرالله افجه ای :

نصرالله افجه ای احتیاجی به هیچ تعریف و معارفه ای ندارد، هنرمندی پیشکسوت که دارای نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد است. نقاشیهای او که ایشان تمایل دارند نقاشی خوانده شوند ترکیب های بدیعی از عنصر خط به عنوان موتیف و سنگ بنای نقاشی هایش هستند، او فرم های نو و مواد و مصالح مدرن را به کار می گیرد تا دنیایی شگفت آور را پیش چشم مخاطب قرار دهد. با این حال همچنان رنگ آمیزیی های او و استفاده او از خط، به ویژه استفاده از خطوط کوفی و رنگ های گرم و سنتی توانسته است این سنت را به زیباترین شکلی با مدرنیته پیوند دهد. از نظر استاد افجه ای نقاشیخط گرچه رشته‌ای بین‌المللی است اما موضوع آن سرزمینی است که با نشانه‌سازی‌های فرهنگی اش مطابقت یافته است. آثار نصرالله افجه‌ای در حراج‌های بین‌المللی کریستیز، بونامز، ساتبیز و همچنین حراج تهران شرکت داشته و نقش مهمی در اقتصاد هنر برون مرزی ایران بازی کرده است.

 

فرامرز پیل آرام :

او از استادان مکتب سقاخانه یا هنر نوی ایرانی بود. استعداد او در نقاشی از همان عنفوان جوانی  توجه اهل فن را به خود جلب کرد. در بیشتر کارهای او المان هایی از سنت ایرانی و همچنین خط دیده می شود. او از عناصر مختلف سنت همچون خطوط ایرانی به عنوان عنصری برای هماهنگی و ریتم بخشیدن به کارهایش استفاده کرد. خط فارسی در کارهای او به گونه ای نت موسیقیایی دارای ضرب آهنگ تبدیل می شود؛ موسیقی ای به دنیا آمده از امتزاج سنت و مدرنیته، نگاهی که از یک سوی به هنر انتزاعی و گرافیک تمایل دارد و از سوی دیگر به جامعه و سنت هایی که در آن و با زندگی می کرد. مرگ زودهنگام او اما مجالی برای بالندگی بیشتر چنین رویکرد بی نظیری باقی نگذاشت.

 

سید محمد احصایی :

سید محمد احصایی که در شهر خط و خوشنویسی یعنی قزوین به دنیا آمد، بیش از ۵۰ سال از عمر خود را صرف رشته ای کرده است که او خود یکی از پایه گذاران آن بوده است، رشته ای به نام نقاشی خط. علاوه بر این او خود را از نقاشان سنت قهوه خانه می دانست و از نخستین افرادی بود که از حروف به عنوان فرمی بصری بیش از فرمی مفهومی در کارهایش بهره گرفت. کلمات مذهبی همچون «الله»، «بسم الله» و «لااله الا الله» نمود خاصی در کارهای او دارند و بیانی بصری از عرفان و تصوف اسلامی را به معرض دید می گذارند. آثار او نه فقط توانست در ایران از اعتبار ویژه ای برخوردار شود که در سطح بین المللی نیز برای ایران و هنرمندان ایرانی اعتبار ویژه ای در پی داشت. بسیاری از کارشناسان کار او را دارای رویکردی گرافیکی نسبت به خط می دانند. کارهای این هنرمند نیز در حراج های بین المللی به موفقیت های چشمگیر و منحصربه فردی دست پیدا کرده است.

 

علی شیرازی :

علی شیرازی در حوالی شیراز شهر شعر و ادب به دنیا آمد و از کودکی استعداد بارزی در خوشنویسی از خود نشان داد و همین استعداد او را نزد استادان به نام خوشنویسی همچون غلام حسین امیرخانی کشاند تا خود به تدریج به درجه استادی رسید. علی شیرازی خوشنویسی تواناست که اجراهای دقیق و قدرتمندش، می تواند مدت ها چشم را به خود مشغول کند. او بیشتر از خط نستعلیق استفاده می کند و سرمایه او در این سفر خطیر برخورداری از هنر خوشنویسی ایرانی است که ترکیب بندی های سیاه مشق در خوشنویسی سنتی را به ذهن متبادر می کند. او در کارهایش حروف و کلمات را لایه لایه و با سایه روشن های ظریف که به آن حجم و تعالی می بخشد، کنار یکدیگر می چیند. کارهای او نیز متاثر از متون مقدس اسلامی همچون سوره فاتحه است. کلمات در هم پیچیند و در هم گم می شوند و باز گویی از این چرخه بیرون می آیند، شکوهی راز آمیز که قدرت فرم، رنگ و ترکیب قدرتمند سنت و مدرنیته را چنان به رخ می کشد که بیننده لحظه ای  نمی تواند از تماشای آن رو گرداند.

 

علیرضا اسکندری – خسرو روشن – حسین نوروزی – کاظم خراسانی – ایمان ملاجعفری و دیگر هنرمندان این هنر فاخر رونمایی می شود.

 

جمعه ۲۴ خرداد ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۵ الی ۶ تیرماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 طرحی نو در آسمان عشق

این روزها حوالی میدان هفت‌تیر، خیابان خردمند شمالی که بگردید، موسیقی زیبایی را خواهید شنید از ترکیب خلاقیت ایرانی در کنار مدرنیسم آن سوی آبی به وجود آمده، موسیقی‌ای که از کنار هم قرار گرفتن خط، فرم، رنگ و شعر ساخته شده و آوایی خلق کرده که همچون صدای سخن عشق زیباست: ‌

و عشق ، تنها عشق
ترا به گرمی یک سیب می کند مانوس
و عشق ، تنها عشق
مرا به وسعت اندوه زندگی‌ها برد،
مرا رساند به امکان یک پرنده شدن

همان گونه که سهراب سپهری، سپهری جدید در تجربه معاصر انسان ایرانی از عشق را در اشعارش ترسیم کرد، هنرمندان و پیشکسوتان تجسمی دیروز و امروز ایران، سال‌هاست که با موفقیت توانسته‌اند، تجربه منحصربه‌فردی از ترکیب عناصر خط و هویت ایرانی به وجود آورند ، اساتیدی که برخی از آن‌ها دیگر در میان ما نیستند و برخی دیگر هنوز که هنوز با همه استادی این مسیر پرفراز و نشیب را می‌سازند و به پیش می‌برند.

این روزها گالری ایده، نمایشگاهی با نام «آوای خط» ترتیب داده که در آن اساتید هنر خط و نقاشی یا نقاشیخط به یکدیگر پیوسته و هر یک سازی به دست، موسیقی‌ای الهام‌بخش و یگانه را به گوش مخاطبان می‌رسانند: کنسرتی از عشق و شور و رقص بر بوم و به زبان انسان معاصر.

این بار به جای قلمو، این قلم است که روی بوم می‌رقصد و آواز سر می‌دهد، آوازی از سر عشق که عصاره فرهنگ و هنر ایران و ایرانی است. عشق، همان سه حرف ساده میان تهی رقصان که گرد می‌شود و می‌رقصد یا نام‌هایی که از عشق به وحدت هستی خبر می‌دهد. تک واژه‌هایی که از عمق جان برمی‌خیزند و هم معنا و هم فرم خود را بر بوم و پوست و کاغذ به نمایش می‌گذارند.

به‌راستی که هنرمندان خلاق ایرانی هر زمانی از تاریخ، توانسته‌اند ترکیبات بدیع خود را به دنیای هنر عرضه کنند؛ چه آن زمان که خط نسخ و تعلیق را با یکدیگر ترکیب کردند و خط فریبنده نستعلیق را آفریدند و چه زمانی که عناصر خطوط باستانی ایرانی و عربی را به بوم‌های نقاشی خود کشاندند، مسیری تازه را برای آفرینش گشودند.

اساتید هنر نقاشیخط به زیرکی دریافتند که به کارگیری این خط و راه دادن آن به صفحه بوم نقاشی، امری است گریزناپذیر از تجربه معاصر انسان ایرانی و این قابلیت را دارد که هم مخاطب داخلی و هم مخاطب خارجی را فریفته خود کند. اینجا سخن از ترکیبی نوآورانه بود که به زبان امروزی سخن می‌گفت. هنری که کتبیه‌های معماری و صفحات خوشنویسی را ترک می‌کرد و بر بستر دیگری می‌درخشید.

نمایشگاه «آوای خط»، نمایشگاهی است که با این‌که نام‌های پیشکسوتانی همچون محمد احصایی ، نصرالله افجه‌ای و فرامرز پیلارام بار بار قدمت و استواری آن را به دوش می‌کشند اما آثار اساتید دیگر همچون  حسین نوروزی، خسرو روشن، کاظم خراسانی، علیرضا اسکندری، علی شیرازی و ایمان ملا‌جعفری نیز چنان خودی نشان می‌دهند که هر بیننده‌ای را به تحسین وا می‌دارند و با این حال مخاطبان بدون شناختن حتی نام یک هنرمند می‌توانند دریابند که این نمایشگاه از اصالت‌ها روایت می‌کند. «آوای خط» تا ششم تیرماه در نگارخانه ایده برپاست.

گالری ایده همچنان پرفروش

گالری ایده با در اختیار داشتن فضای وسیع و تخصصی و استقبال بالای علاقه مندان، همچنان به فروش آثار هنرمندانش ادامه می دهد.

گالری ایده در نمایشگاه «انسان معاصر» که مورد استقبال بالای علاقه مندان قرار گرفت، موفق شد آثاری از هنرمندانی مانند : مائده براتی – یاسمن بحربادی – ماهرخ طاهری – حمیدرضا خلیفی به فروش برساند.

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان “انسان معاصر”

جمعه ۱۷ خرداد ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۸ الی ۲۲ خرداد ساعت ۱۰ الی ۲۰

کیوریتور : ارغوان افشاریان

هنرمندان :

شیرین مدنی، مهدی منصوری، مرضیه همایون فر، زهره محمدپور، ارغوان عبدالمحمد شفا، حمیدرضا افشار، نرگس مهجور، رعنا نویدی، امیررضا یاورخانی، لعیا تبریزی، فرزانه قادری، حسنیه زعفرانچی زاده مقدم، شبنم عسکرزاده، سحر لواسانی، فاطمه پاو، ناهید چهرازی، شقایق جمالی مهر، نسرین حسنی، نورالله رستمی، حسن ابراهیمی

نمایشگاه گروهی هنرهای تجسمی با عنوان “انسان معاصر” 

جمعه ۱۰ خرداد ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۱ الی ۱۵ خرداد ساعت ۱۰ الی ۲۰

هنرمندان : 

اورانوس افشاریان، شیما هنا امینی ساناز آبایی، لیلا بانگی، یاسمن بحربادی، مائده براتی، مینو بلال، ساحل سادات تولایی، بهاره حاجی جعفری، فاطمه خانی قلعه، مهشید دهقانیان، سارا رشیدی، مهدخت رضاخانی، میلاد شاهمرادی، فاطمه شیخ محمدی، مژده شیرزاد، هدیه صادقی، مهسا صدوقی، ماهرخ طاهری، ساناز مارابی، معصومه محمدیاری، کیمیا نوریان، شیما ویشکایی، جمیله یاسینی، حمیدرضا خلیقی

نمایشگاه گروهی هنرهای تجسمی با عنوان ” انسان معاصر ”

جمعه ۳ خرداد ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۴ الی ۸ خرداد ساعت ۱۰ الی ۲۰

هنرمندان : 

عسل رستگار، مریم مکری، سما حبیبی‌راد، رزیتا صراف، فروهه وکیلی، بهناز نبی، سارا تیموری، حسین یکتا پور، آریتا اسکندری، سارا درگاه نژاد، فرشته شفیعی ثابت، اکرم کشاورز، سروناز محمودی، حدیث جلیپور، بهار سبحان‌زاده، میترا بهروزی، هادی غلامی، شیرین یغمایی، سحر صنیعی، مریم ریاحی فرد، پریسا صادق جولا

نمایشگاه نقاشی انفرادی فرشته فرمانی با عنوان بی پایان

افتتاحیه جمعه ۲۷ اردیبهشت ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۸ اردیبهشت الی ۱ خرداد ساعت ۱۱ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی انفرادی هدا بلوری

جمعه ۲۰ اردیبهشت ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۱  الی ۲۵ اردیبهشت ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی خط “ساناز ملکی”

جمعه ۱۳ اردیبهشت ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۴  الی ۱۸ اردیبهشت ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

برنامه های هفته هنر نقاشی :

› عنوان برنامه : ورکشاپ نقاشی طبیعت

استاد : داوود شیرمحمدی

زمان برگزاری : ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : گالری ایده

 

› عنوان برنامه : ورکشاپ نقاشی آبستره

استاد : فرشته فرمانی

زمان برگزاری : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : گالری ایده

 

› عنوان برنامه : ورکشاپ طراحی خلاق

استاد : پیام یاسینی

زمان برگزاری : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : گالری ایده

گزارش نشست : موسسه فرهنگی هنری ایده به مناسبت هفته نقاشی میزبان ورکشاپ طراحی خلاق بود. این ورکشاپ با حضور پیام یاسینی استاد دانشگاه و جمعی از علاقه مندان برگزار شد.
در ابتدای این ورکشاپ پیام یاسینی از مدرسین مدرسه هنری ایده روند طراحی در دوران کلاسیک و معاصر را بررسی کرد. یاسینی طراحی را همردیف با نقاشی برشمرد و از طراحی به عنوان یک اثر کامل نام برد. او طراحی خلاقانه را طراحی اشیاء پیرامون هنرمند نمی داند بلکه طراحی را می توان خلاق نامید که بتواند ذهنی باشد. یاسینی برای علاقه مندان ورکشاپ توضیح داد که طراحی می تواند بدون مشاهده اشیاء پیرامونتان صورت گیرد؛ شما با ساخت تصویر ذهنی از اشیاء می توانید طراحی کنید و در نهایت آن را پیاده سازی کنید.

 

› عنوان برنامه : ورکشاپ نقاشی فیگوراتیو

استاد : رزیتا حاجتی

زمان برگزاری : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : گالری ایده

گزارش نشست : موسسه فرهنگی هنری ایده به مناسبت هفته نقاشی ورکشاپ نقاشی فیگوراتیو را برگزار کرد.
رزیتا حاجتی از مدرسین مدرسه هنری ایده در ورکشاپ نقاشی فیگوراتیو شرکت کنندگان را با تکنیک های متنوع خلق نقاشی فیگوراتیو آشنا کرد. در این ورکشاپ نقاشی که از مدل زنده استفاده شد، رزیتا حاجتی انواع تکنیک ها نظیر آب مرکب، قلم فلزی، پاستل و پرتره با آکریلیک را به همراه شرکت کنندگان بر روی نقاشی فیگور پیاده سازی کرد. رزیتا حاجتی در پایان این ورکشاپ نقاشی علاوه بر پاسخ به سوالات شرکت کنندگان؛ شیوه های کنکاش و دقیق نگاه کردن به مدل زنده و شیوه های به اتمام رساندن نقاشی فیگوراتیو با تکنیک های مختلف را برای علاقه مندان توضیح داد.

 

› عنوان برنامه : نشست تخصصی تحلیل آثار هنری از دیدگاه نشانه و معنا

استاد : دکتر حمیدرضا شعیری

زمان برگزاری : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : گالری ایده

گزارش نشست : موسسه فرهنگی هنری ایده به مناسبت هفته نقاشی میزبان نشست تخصصی تحلیل آثار هنری از دیدگاه نشانه و معنا بود. این نشست با حضور دکتر حمیدرضا شعیری منتقد هنری و جمعی از علاقه مندان برگزار شد.
دکتر شعیری در این نشست که در مدرسه هنری ایده برگزار شد؛ به بررسی نشانه پردازی و معناپردازی در آثار هنری پرداخت. حمیدرضاشعیری با تجزیه و تحلیل عناصری ساختاری آثار هنری نظیر خط، رنگ، نور و صدا، ارتباط این عناصر را با مفهوم روساخت و ژرف ساخت در آثار هنری توضیح داد. او در ادامه به رابطه ساختار و معنا براساس تابلو جیغ از ادوارد مونک پرداخت و بیان کرد که میان ساختار و معنا در آثار هنری رابطه مستقیمی وجود دارد.
در پایان این نشست تخصصی، دکتر شعیری آثار هنری کلاسیک و مدرن را از منظر نشانه شناسی و معنا با یکدیگر مقایسه کرد. در آثار هنری کلاسیک دلالت ها مبتنی بر ثبات، پایداری و شکوه است درحالیکه در آثار هنری مدرن این دلالت ها به علت مخشوش کردن شفافیت اثر، مبتی بر تردید و گسستگی است.

 

› عنوان برنامه : طراحی کاراکتر

استاد : مهناز بهرامیان

زمان برگزاری : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : گالری ایده

گزارش نشست : موسسه فرهنگی هنری ایده به مناسبت هفته نقاشی ورکشاپ طراحی آناتومی را برگزار کرد. مهناز بهرام نیا در این ورکشاپ ابتدا شرکت کنندگان را با مبانی و تئوری های هنرهای تجسمی آشنا کرد سپس به مباحث علمی و نظری طراحی آناتومی نظیر آناتومی بدن، ماهیچه ها، استخوان بندی و مفاصل پرداخت. شرکت کنندگان در حین یادگیری مکانیزم های مختلف بدن، تمرین های ورکشاپ نظیر طراحی سر را تمرین کردند و در پایان، مدرس ورکشاپ طراحی شرکت کنندگان را بررسی کرد.

 

› عنوان برنامه : طراحی فیگوراتیو

استاد : مرتضی یزدانی

زمان برگزاری : ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : گالری ایده

نمایشگاه هفته گرافیک – نمایشگاه گروهی پوستر ” آثار گرافیک کوروش پارسا نژاد ”

جمعه ۶ اردیبهشت ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۷  الی ۱۱ اردیبهشت ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

برنامه های هفته گرافیک :

› عنوان برنامه : نمایشگاه آثار طراحی گرافیک

استاد : کوروش پارسا نژاد

زمان برگزاری : ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶ عصر

مکان برگزاری : گالری ایده

 

› عنوان برنامه : نشست تخصصی طراحی گرافیک

استاد : کوروش پارسا نژاد

زمان برگزاری : ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۴ عصر

مکان برگزاری : گالری ایده

 

› عنوان برنامه : نمایشگاه بین المللی پوستر فیر پلی

استاد : گروهی

زمان برگزاری : ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶ عصر

مکان برگزاری : گالری ایده

 

› عنوان برنامه : رو نمایی از کتاب نمایشگاه بین المللی پوستر فیر پلی

استاد : آرش سلطانعلی

زمان برگزاری : ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶ عصر

مکان برگزاری : گالری ایده

 

› عنوان برنامه : نشست تخصصی طراحی پوستر تئاتر

استاد : سینا افشار

زمان برگزاری : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶ عصر

مکان برگزاری : گالری ایده

 

› عنوان برنامه : نشست تخصصی فتو مونتاژ

استاد : سعید رضوانی

 

› عنوان برنامه : نشست تخصصی نرم افزارهای گرافیک

استاد : عباس عیوض زاده

زمان برگزاری : ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶ عصر

مکان برگزاری : واحد ۴۷

 

› عنوان برنامه : نشست تخصصی تایپوگرافی یا خلاقیت

استاد : احسان مرادی

زمان برگزاری : ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : واحد ۴۷

 

› عنوان برنامه : نشست تخصصی خط در گرافیک

استاد : سعید نقاشیان

 

› عنوان برنامه : نشست تخصصی هویت بصری و برندینگ یا معرفی کتابهای منتشر شده توسط ایشان

استاد : آرش سلطانعلی

زمان برگزاری : ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶ عصر

مکان برگزاری : واحد ۴۷

 

› عنوان برنامه : برگزاری نمایشگاه آنلاین گرافیک زبان جهان

زمان برگزاری : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : شبکه های مجازی

 

› عنوان برنامه : نشست استودیو a4

استاد : استودیو a4

زمان برگزاری :

مکان برگزاری : مدرسه ایده

 

› عنوان برنامه : نشست تخصصی طراحی گرافیک طراحی جلدکتاب

استاد : فرزاد ادیبی

زمان برگزاری : ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۵ عصر الی ۷

مکان برگزاری : مدرسه ایده

 

› عنوان برنامه : برگزاری ورک شاپ گرافیک زبان جهان

زمان برگزاری : ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : مدرسه ایده

 

› عنوان برنامه : تجربیات در طراحی گرافیک

استاد : احسان مرادی

زمان برگزاری : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : اراک

 

› عنوان برنامه : دوسالانه گرافیک استان قم

استاد : فرزاد ادیبی

زمان برگزاری :  ۷ الی ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : قم

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان “اِشق “

جمعه ۳۰ فروردین ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۳۱ فروردین الی ۴ اردیبهشت ساعت ۱۰ الی ۲۰

کیوریتور : الناز صنیعی ، فارغ التحصیل رشته کیوریتوریال از مدرسه هنری ایده.

این نمایشگاه به عنوان پروژه پایانی ایشان از مدرسه هنری ایده برگزار می گردد.

آثار هنرمندان : مینا انوشه ، ریحانه تیماجی ، جواد خدیو ، پرنیان دژم شهابی ، رضا سرشار ، هدی شباب زاده ، هانیه شیر آشیانی ، مینا طافی ، ساجد مقبولی ، اسماعیل نخعی

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان “صلح و انتزاع “

جمعه ۲۳ فروردین ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۴ الی ۲۸ فروردین ساعت ۱۰ الی ۲۰

آثار هنرمندان : بهروز بلوری ، بهنام جلالی جعفری ، پرویز حیدرزاده ، داوود شیرمحمدی ، کیوان عسگری ، اهورا محمدی ، پیام یاسینی ، افسون منتظری ، سیروان کنعانی ، فرشته فرمانی ، حمید ایرانشاهی ، زهرا عیشی ، شیما مطلبی ، هدی بلوری ، نفیسه عمرانی ، سوسن قائم مقام ، حمید زریباف ، هلیا عرفانیان ، آروین دوالو ، سالومه مسچیان  مقدم ، افسانه صدیقیانی فر ، اعظم تدینی ، لیلی احمدوند ، میترا احمدی ، مانا سپه وند

نمایشگاه گروهی نقاشی  با عنوان ” یک قدم تا بهار ”

جمعه ۲۴ اسفند در گالری ایده افتتاح شد.

بازدید ۲۵ الی ۲۸ اسفند

ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه گروهى نقاشى

جمعه ١٧ اسفند در گالرى ایده افتتاح شد.

بازدید ١٨ الى ٢٣ اسفند
ساعت ١٠ الى ٢٠

نمایشگاه زَنگَل در گالری ایده

نمایشگاه گروهی زنگل جمعه ۱۰ اسفند با نمایش ۲۱ اثر در گالری ایده برگزار شد.
زَنگَل حاصل پژوهش های گروهی با موضوع زنان بختیاری است که به صورت گزیده ای از عکس ها و مقالات توسط آرش محمدی و گلرخ خرازی کیوریت شده است.
شما در این نمایشگاه باورها و احساسات زنان_عشایری را در قالب پوشاک، رقص و صنایع دستی مشاهده می کنید. رنگ ها و نقوش در عکس های این نمایشگاه، بازتاب تمایل درونی زنان بختیاری به انتزاع را نمایش می دهد.
زنان بختیاری شادی و زیبایی را به تلخی ها و واقعیت های زندگی می افزایند.
در روز پایانی این نمایشگاه در تاریخ ۱۶ اسفند از ساعت ۱۵ تا ۱۸ نشست تخصصی نقد و بررسی آثار توسط عباس عرب زاده، حسن غفاری و ساسان مویدی برگزار می شود.

نمایشگاه انفرادی آثار نقاشی استاد بهروز بلوری

افتتاح نمایشگاه نقاشی های بهروز بلوری ۲۶ بهمن ماه بود.

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است : هنرمند به جامعه خود بدهکار است. این جمله ماندگار و پرمعنای همیشگی اوست. بنابراین تمام توان خود را پیشه کرد تا برای جامعه خود مفید و پرثمر باشد. اکنون شما شاهد آثاری رنگین و فرم هایی از دل طبیعت هستید که نمادی از عشق لایتناهی او به زندگی است.

بازدید شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۰ الی ۲۰ 

نمایشگاه گروهی نقاشی ” آواز ماهی ها ”

افتتاحیه این نمایشگاه جمعه ۱۹ بهمن ماه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ برگزار شد.

بازدید از این آثار هر روز ۲۰ الی ۲۴ بهمن از ساعت ۱۰ صبح لغایت ۸ شب می باشد.

نمایشگاه انفرادی آثار نقاشی خط رحیم نائینی

در این نمایشگاه ۲۶ اثر از استاد رحیم حسن نائینی برای علاقه مندان خط نقاشی به نمایش گذاشته شد.

گالری ایده تا روز چهارشنبه ۱۷  بهمن ماه میزبان علاقه مندان این نمایشگاه می باشد.

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان خیال پارس

۵ الی ۱۱ بهمن ماه ۹۷

نمایشگاه گروهی نقاشی

فروش آثار نمایشگاه نقاشی «در جستجوی خویشتن» همچنان ادامه دارد.
نمایشگاه گروهی نقاشی «در جستجوی خویشتن» جمعه ۲۸ دی ماه با حضور جمعی از علاقه مندان برگزار شد.
در این نمایشگاه ۱۰ اثر در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت. تعدادی از آثار هنرمدان نیز به فروش رسید و همچنان فروش دیگر آثار ادامه دارد.
علاقه مندان تا ۳ بهمن فرصت دارند از ساعت ۱۰ الی ۲۰ از این نمایشگاه دیدن کنند.

نمایشگاه و ورکشاپ آثار مجسمه و کاراکتر Doodle Art با عنوان مستر کاراکتر

مانیاد فروتن ( مانیاک )

افتتاحیه ۲۱ دی ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید تا ۲۷ دی ماه ۱۰ صیح لغایت ۸ عصر

نمایشگاه گروهی نقاشی افسون منتظری

وارونگی

نمایشگاه آثار پیام یاسینی ، عصر روز جمعه ۳۰ آذر، در گالری ایده با حضور جمعی از علاقه مندان برگزار شد.

در این نمایشگاه ۳۰ عکس با عنوان وارونگی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت.

پیام یاسینی با وارونه ­کردن تصاویر، به انسان معاصر واکنش نشان می­دهد. انسانی که برای بدست آوردن موقعیت های بهتر برای خود، جهان پیرامونش را تخریب می­کند.

پیام یاسینی با دغدغه­ ۲۰ ساله درباره موضوع محیط زیست، پروژه­ وارونگی را از یکسال پیش آغاز کرد و بعد از گذشت یک سال ممارست آن را به پایان رساند.

یاسینی با استفاده از تکنیک­­های مختلفی از جمله وارد کردن خطوط به عکس هایش، جهان غیر واقعی انسان­ها را هدف می­گیرد. جهانی که خیال می­کنیم جهانی زیباست اما جز ویرانی نیست. از سویی دیگر پیام یاسینی با ترکیب هنرمندانه عکس­هایش با نقاشی، انسان معاصری را نشان می­دهد که در حال از بین بردن تصویر واقعی طبیعت و جهان اطراف است.

محیط زیست در عکس­ها و فیلم­های یاسینی ابزاری برای نقد انسان معاصر است. او وارونه می­کند تا نشان دهد راهی که انسان به پیش می­رود، راه وارونه است، راه انحطاط است.

siyahe-ideagallery

سیاهه، آثار نقاشیخط

کاظم خراسانى
افتتاحیه:جمعه ١۶ آذرماه ۹۷  ساعت:۱۶ الی ۲۰
بازدید:شنبه تا پنجشنبه  ساعت:۱۰ الی ۲۰

آثار نقاشیخط دکتر کاظم خراسانی در گالری ایده یکی از معدود نمایشگاه هایی است که تلفیق دو هنر خط و نقاشی را با قدرتی وصف ناشندنی به نمایش می گذارد ، افراد شاخصی مانند هادی مظفری ، مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی ، رییس موزه  هنرهای معاصر ، استاد ید الله کابلی و هنرمندانی مانند حسین نوروزی و مجید ملانوروزی را به بازدید از این آثار ترقیب کرده است.

ترکیب رنگ ها و فرم ها در این آثار که همگی به وسیله دست های هنرمند خلق شده به قدری زیباست که چشم هر بیننده ای را به تحسین وامیدارد. همین پتانسیل است که فروش این تابلوها را رونق داده به طوری که در همان روز افتتاح ، ۳ اثر به فروش رفت.

اینجاست که عنایت الله نظری درباره آثار خراسانی می گوید : در بسیاری از این آثار ، خطوط با رنگ هایی عاشقانه دست به دست هم سرود زیبایی سر میدهند و نگاه را به میهمانی سفره رنگین هنر دعوت می کند.

نمایشگاه حجم نقاشی با عنوان گمشدگان آفرینش

روزبه مدنی و آفتاب آرانی
افتتاحیه ۹ آذر ۹۷ ، ساعت ۱۶ الی ۲۰
سایر روزهای بازدید ۲ الی ۱۴ آذر ، ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه گروهی نقاشی textitle آثار کوچک با عنوان در پرده چشمان من 

افتتاحیه ۲ آذرماه ساعت ۱۶ الی ۲۰
بازدید از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۲۰
در راستای تحولی که در دنیای نقاشی از مهارت در پدید اوردن فیگورهای پیچیده و واقع گرایانه ، به نگاهی انتزاعی و درونی از پدیده های واقعی پیش امده است، اثاری که امروز در برابر دیدگان شماست در جستجوی پرداختی خیال انگیز و درونی از وقایع و نشانه هایی است که هر لحظه در پیرامون ما حضور دارند انچه که شهر را به صورت یک کل واحد مجسم می نماید مجموعه ای از اجزای گاها بسیار نا متجانس است، همانند پنجره های کوچک و شبکه های رنگارنگه نمایشگاه ما ، که تصویری معما گونه از خیال مشترک یک شهر و تجربه های مشترک زیست شده میباشد.
به بیانی دیگر این فضاهای معلق ساده ، حاصل محو شدن و پراکندگی تجربه های مشترک اجتماعی و فرهنگی ما در دل یک شهر است. هر قاب، بازتاب نگاه شخصی نقاش از تکه های جهان پیرامون در معانی جهان هنر است
پرستو خوش حساب

نمایشگاه نقاشی با عنوان حقیقت ذهنی ، تصویر عینی

افتتاحیه ، جمعه ۱۸ آیان ۹۷ از ساعت ۱۶ الی ۲۰

تصویر عینی از دنیای پیرامون همواره در راستای حقیقت ذهنی شخصِ بیننده گام بر نمیدارد،اما هرگز خارج از وادی انچه فرد استنباط میکند نیز نخواهد رفت. انچه در این میان موجب به خلق میشود همان زاویه دید یا حقیقت ذهنی فرد از یک تصویر عینیست، چه بسا یک تصویر بسیار ساده!

کافیست کمی دقیق تر شویم…

نمایش ۳۰ مجسمه چوبی با عنوان ” دست افشان خیال ” آثاری با الهام ار طبیعت

افتتاحیه : ۱۱ آیان ۹۷ از ساعت ۱۶ الی ۲۰

پنجمین نمایشگاه انفرادی مروری بر آثار نقاشیخط مهدی کاوش

مهدی کاوش را از قبل از دوران دانشگاه می شناسم از زمانی که عاشقانه معلم لایق خط بود و مهر خود را در لابه لای سطور سرمشق هایش به هنرجویان سرازیر می کرد.خوشنویس بی ادعا و پر قدرتی است که تحصیلات دانشگاهی وی را با تفکر مدرن آشنا کرد و حاصل آن تجربیانی بود که از دهه هفتاد آغاز کرد.زمانی که نقاشیخط به اندازه امروز مطرح نبود.
جستجوهای اوهر روز بهتر از گذشته بوده و در این راه از تجربه نقاشی انتزاعی نیز کمک جسته و می توان پختگی را در آثار جدیدش به وضوح مشاهده کرد.
کاوش در آثارش با فرم حروف فضاهای تازه ای را تجربه کرده و وجه انتزاعی خط را بیشتر در نظر داشته است.رنگ های خالص و ناب او هنر ایرانی و شرقی را به کمال می رساند…
راحتی آثار او و نمونه هایی که مختص خود اوست آینده ای درخشان را نوید می دهد.
اهورا محمدی

نمایشگاه گروهی عکاسی با عنوان پرتره های خیابانی

جمعه ۲۷ مهر ماه در گالری ایده
خیابان سنائی، خیابان هجدهم، پلاک ۲۶
عکاسی خیابانی ، یکی از رشته های عکاسی است که فرهنگ و تاریخچه یک جامعه را با ثبت لحظاتی که تنها یک بار ممکن است اتفاق بیافتد، نمایان می کند.
فهرست هنرمندان این نمایشگاه عبارتند از
حمیدرضا شمس
مریم میرزایی
سمیرا پیمان
سالومه تجریشی
سمیه عطار
سارا اصلان بیگی
مجید مصطفوی

نمایشگاه گروهی آبرنگ علی گلباز