قبلی
گالری ایده

معرفی گالری ایده

گالری ایده از پاییز ۱۳۸۸ با هدف ارتقاء سطح فرهنگ و هنر جامعه، فعالیت خود را با برگزاری نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی از آثار هنرمندان، برگزاری برنامه های تجلیل و تقدیر از هنرمندان پیشکسوت، برگزاری نشست‌های حرفه‌ای در باب نقد آثار هنری، مطالعات فرهنگی و جامعه‌شناسی هنر، اقتصاد هنر، بازار هنر و نیز برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری در سطح داخلی و بین المللی آغاز نمود. گالری ایده علاوه بر نمایش آثار هنرمندان پیشکسوت ایران، عرصه ای برای حمایت و معرفی هنرمندان جوان به جامعه فراهم آورده است.

با جهانی شدن هنر قرن بیستم و پدیدار شدن مفاهیمی همچون «بازار هنر» و «اقتصاد هنر»، گالری ایده به عنوان یکی از ارکان موسسه فرهنگی هنری و پژوهشی ایده به عنوان یک موسسه پیشرو در معرفی بازار هنر و اقتصاد هنر در ایران توانست بستری تخصصی برای مفاهیم بنیادی اقتصاد هنر پایه گذاری نماید. همچنین عرصه ای حرفه‌ای برای عرضه و فروش آثار هنرمندان به مجموعه‌داران و خریداران فراهم آورد. از دیگر اهداف گالری ایده معرفی آخرین دستاوردهای هنر معاصر ایران به جامعه هنری و مخاطبان فرهنگ و هنر در جامعه است که این مهم را با برگزاری سلسله نشست‌های نقد و بررسی آثار هنرمندان با رویکردهای جامعه‌شناسی هنر برای همگان فراهم آورده است.

از جمله رویدادهای برگزار شده در گالری ایده، می‎توان به برگزاری همایش‌ها و سلسله نشست‌های حرفه‌ای در باب معرفی سبک ها و مکاتب و جنبش های هنری، تقدیر و تجلیل و نقد و بررسی آثار هنرمندان پیشکسوت ایران همچون پرویز کلانتری، واحد خاکدان، نصراله افجه ای، جلیل رسولی، شمس لنگرودی، جواد مجابی، بهزاد شیشه‌گران و همچنین معرفی هنرمندان جوان و آثار ایشان به جوامع داخلی و بین‌المللی، برگزاری رخدادها و فراخوان‌های متعدد هنری در سطح جهانی و حامی جنبش‌های هنری نوپا مانند مجله هنری پشت بام اشاره نمود.

آرش سلطانعلی مدیر و موسس گالری ایده می‌گوید: “اکنون جایگاه حرفه‌ای و شایسته گالری ایده و ارتباطات گسترده آن با فعالان حوزه فرهنگ و هنر، بستر مناسبی جهت معرفی هنرمندان جوان و عرضه آثار ایشان را به بازار هنر فراهم نموده است.”

فضای گالری

گالری ایده، محیطی متناسب با امکانات مورد نیاز را در فضایی مدرن و مجهز به بهترین امکانات نورپردازی، تجهیزات دیجیتالی صوتی و تصویری جهت نمایش آثار هنرمندان فراهم آورده و همچنین فضایی برای تعاملات و مباحثات منتقدانه هنر برای هنرمندان و مخاطبان آن ایجاد نموده است.

موقعیت مکانی گالری

گالری ایده، واقع در خیابان هجدهم سنائی، در طبقه دوم موسسه فرهنگی و هنری ایده‌ است که با توجه به تمرکز قطب فرهنگی و هنری تهران در این منطقه، دسترسی را برای هنرمندان و مخاطبان این حوزه جهت بازدید از رویدادهای هنری گالری ایده بسیار آسان نموده است.