قبلی

دوره جامع مدیریت کسب و کار (MBA)

دوره آموزشی مدیریت کسب و کار
This course will coming soon

 

 

دوره‌ مدیریت کسب و کار (MBA)

در نیمه‌های دهه‌ی هفتاد شمسی بود که عنوان MBA به رشته‌های دانشگاهی اضافه شد. رشته‌ای که برای اولین بار در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه صعنتی شریف دانشجو می‌پذیرفت. دانشگاهی که در پذیرش دانشجو در رشته‌های فنی بسیار پرآوازه است و از این‌که در چنین رشته‌ای در مقطع کارشناسی ارشد و چند سال بعد دکتری دانشجو می‌پذیرفت، باعث تعجب خیلی‌ها بود. در آن سال‌ها بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشکده‌های فنی مهندسی برای ادامه‌ی تحصیل سراغ این رشته می‌آمدند. اما خیلی‌ها نمی‌دانستند عنوان این رشته‌ی سه حرفی انگلیسی چیست، به چه کار می‌آید و دقیقا چه کسانی می‌توانند در این رشته تحصیل کنند؟ بعدها مشخص شد که MBA مخفف عبارتMaster of Business Administration به معنی مدیریت ارشد کسب و کار است. مدیریتی که حضورش تقریبا یک دهه‌ی بعد در بازار نوین کسب و کار در ایران بسیار ضروری بود و حالا افراد بسیار زیادی به دنبال کسب این مهارت برای کارآفرینی و بازارهای جدید در ایران هستند.

 

MBA و DBA چیست؟

همان‌طور که در بالا گفته شد MBA مخفف (Master of Business Administration) مدیریت ارشد کسب و کار و DBA مخفف (Doctorate of Business Administration) دکتری حرفه‌ای کسب و کار است. این دو مقطع امروزه در دانشگاه‌های مطرح ایران تدریس می‌شود و دانشجویان زیادی هم برای ادامه‌ی تحصیل این رشته را انتخاب می‌کنند. اما ضرورت ایجاد درشته‌ی مدیریت کسب و کار نیاز امروز بشر در اوایل قرن بیستم بود. این رشته برای اولین بار در امریکا در مدرسه‌ی کسب و کار تاک (Tuck School of Business) به عنوان یکی از گرایش‌های رشته‌ی مدیریت راه اندازی شد. مدرسه‌ی تاک اولین مدرسه‌ای بود که مدرک کارشناسی ارشد در علوم تجاری و بازرگانی به دانشجویان ارائه می‌داد. بعد از آن دانشگاه هاروارد مدرسه‌ی مدیریت کسب و کار خود را تاسیس کرد. جالب است بدانید که اولین دانشجویان این رشته در دانشگاه هاروارد، پانزده نفر از اعضای هیئت علمی همین دانشگاه بودند که می‌خواستند علم نوین مدیریت را بیاموزند. سال‌ها بعد دوره‌ی DBA هم به رشته‌های دانشگاهی اضافه شد. این دوره عالی‌ترین سطح آموزش مدیریت برای مدیران سازمان‌ها است. در یک کلام ساده هر دو دوره‌ی MBA و DBA به مدیران ارشد سازمان‌ها می‌آموزد که چگونه مدیریت سازمان خود را از حالت سنتی رییس و زیردست خارج کرده و آن را در چارچوب یک مدیریت نوین رهبری کنند. مدیران با گذراندن این دوره‌ها با ابرازهای مدیریتی و رهبری آشنا می‌شوند و می‌آموزند که چه طور سازمانشان را باتوجه به معیارهای مدیریتی روز دنیا رهبری کنند. درواقع اگر شما مدیر ارشد یک سازمان هستید یا برای آینده‌ی شغلی‌تان چنین جایگاهی را متصور هستید، توصیه می‌شود دوره‌ی ام بی ای را بگذرانید.

دلایلی که باید دوره‌ی MBA را گذراند

اولین و شاید مهم‌‌ترین دلیلی که باعث می‌شود مدیران ارشد یک سازمان را به گذراندن این دوره تشویق کنیم، پرورش مهارت‌های مدیریتی است. خوب می‌دانیم که خیلی از مدیران با وجود توانایی‌های بسیار در زمینه‌ی مدیریت، اما مهارت‌های لازم برای این امر را ندارند و از آن‌جایی که مهارت یک امر کاملا اکتسابی است، توصیه می‌کنیم که با گذراندن این دوره‌ مهارت‌های مدیریتی خود را پرورش دهید. مهارت‌هایی مانند حسابداری، بازاریابی، منابع انسانی، مدیریت عملیات، مدیریت تبلیغات و برنامه‌ریزی استراتژیک از جمله سرفصل‌هایی است که یک مدیر ارشد باید آن‌ها را بیاموزد. مخصوصا اگر شما مدیر یک کسب و کار نوپا هستید و می‌خواهید تا جایی که می‌توانید شرکت خود را در بازار پررغیب امروز سرپا نگه‌دارید. دومین دلیل می‌تواند پیدا کردن ارتباط‌های موثر در این حوزه باشد. شما باید استاتید و کارشناسان این حوزه را بشناسید و با آن‌ها ارتباط فکر‌ی و کاری مفیدی برقرار کنید. این ارتباط‌ها و تبادل نظر در این حوزه می‌تواند از شما یک مدیر موفق و باتجربه بسازد. مدیری که اوضاع بازار را به خوبی رصد می‌کند و می‌تواند در بزنگاه‌های دشوار، درست‌ترین تصمیم را بگیرد.

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل مفید بودن این دوره، راه‌اندازی یک کسب و کار مستقل است. بسیاری از کسانی که در دانشگاه یا موسسه‌های آموزشی برای گذراندن این دوره ثبت‌نام می‌کنند، درنهایت می‌خواهند کارآفرین باشند یا یک استارتاپ را رهبری کنند. برای همین است که این افراد می‌خواهند بدانند که چگونه می‌شود یک فروشگاه اینترنتی یا یک کسب و کار پولساز موفق را اداره کرد. این افراد شمه‌ی اقتصادی خوبی دارند و رویاهای بزرگی در سر می‌پرورانند. یک دوره‌ی ام بی ای به این افراد کمک می‌کند تا دانش و مهارت‌های لازم برای شروع کسب و کار خود را بیاموزند و با اعتماد به نفس بسیار بالاتری در حرفه‌ی خود سرمایه‌گذاری کنند. علاوه بر همه‌ی این‌ها اگر علاقه‌مند به ادامه‌ی تحصیل در خارج از ایران را داشته باشید، داشتن مدرک MBA شما را چندین پله جلوتر از دیگران قرار می‌دهد. چراکه این مدرک در سراسر جهان معتبر و شناخته‌شده است و ادامه‌ی مسیر حرفه‌ای‌تان را در خارج از ایران به راحتی میسر می‌کند.

 

دریچه‌ای برای راه‌اندازی یک کار موفق

مدیریت کسب و کار در درجه‌ی اول یک برنامه‌ریز حرفه‌ای است. کسی که به خوبی و البته به روشنی اهداف سازمان یا کسب و کار خود را می‌‌داند و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی می‌کند. این برنامه‌ریزی شامل کارهای مختلفی مانند برآورد بودجه، داشتن استراتژی و تحقیق درباره‌ی بازار هدف است. شناسایی اهداف در بازرهای کار اینترنتی بسیار اهمیت دارد. مدیر کسب و کار مسئولیت‌ها را تشخصی می‌دهد و آن‌ها را بین افراد تقسیم می‌کند. درواقع او باید کار سازمان‌دهی را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. گاهی وقت‌ها لازم است تا چارت سازمانی را بازبینی کند تا گروه‌ها را توسعه دهد یا از تعداد آن‌ها بکاهد. درنهایت یک مدیر کسب و کار موفق است که می‌تواند یک محیط سالم برای کارمندان خود فراهم کند. اما مهم‌ترین و سخت‌ترین مسئولیت او انتخاب افراد مناسب در جایگاه‌های شغلی در سازمان است. یک مدیر برای نوآوری در کسب و کار خود به دنبال افرادی با معیارهای متنوع برای هر جایگاه شغلی در شرکت خود می‌گردد. این دوره به مدیران می‌آموزد که چه افرادی را برای چه جایگاه شغلی در سازمان باید به کار گرفت. علاوه برای دوره‌ی ام بی ای افراد را با بخش بسیار بااهمیت مدیریت بودجه آشنا می‌کند. در این دوره‌ها افراد با نرم‌افزارهای محاسبات بودجه آشنا می‌شوند تا بتوانند یک کسب و کار ایده‌آل را مدیریت کنند.

ویژگی های دوره

  • درس 0
  • آزمونها 0
  • مدت زمان 303 ساعت
  • سطح مهارت All levels
  • زبان فارسی
  • دانشجویان 0
  • گواهی نامه بله
  • ارزیابی بله

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *