دوره جامع ویژه صنعت چاپ

18,930,000 تومان 9,465,000 تومان
printing industry course
18,930,000 تومان 9,465,000 تومان
5/5 - (1 امتیاز)

 

 

 

 

دوره جامع ویژه صنعت چاپ

صنعت چاپ دربردارنده مؤسساتی است که عمدتاً مشغول چاپ متن و تصاویر روی کاغذ، فلز، شیشه و برخی از پوشاک و مواد دیگر هستند. چاپ را می‌توان به سه مرحله مجزا تقسیم کرد:

۱. مراحل پیش از چاپ و آماده‌سازی مواد برای چاپ

۲. فرآیند چاپ واقعی

۳. مراحل پس از چاپ (تا کردن، صحافی و پیرایش ورق‌های چاپ شده به شکل نهایی خود)

شرکت‌هایی که هر سه خدمات را ارائه می‌کنند، ابتدا مواد را برای چاپ در بخش پیش از چاپ آماده و سپس طرح‌ها و صفحه‌ها را چاپ می‌کنند و در نهایت مواد را برای توزیع در بخش پس از چاپ آماده و صحافی می‌کنند. چاپگرها نیز به طور فزاینده‌ای خدمات مدیریت پایگاه داده، پست یا توزیع را برای رفع نیازهای مشتری ارائه می‌دهند. تکنسین‌های چاپ افرادی هستند که بخش‌های فنی همچون جوهرها، مواد و کاغذها و همین طور بخش نرم‌افزاری سیستم چاپ همچون نصب و تنظیم برنامه‌ها و اتصال پردازشگرهای مختلف همچون رایانه‌ها و دستگاه‌های چاپ به یکدیگر را انجام و نحوه صحیح کارکردشان را ارزیابی می‌کند.

بازار کار طراحی گرافیک و بسته بندی در دوره جامع صنعت چاپ

صنعت چاپ و تبلیغات روز به روز گسترش بیشتری پیدا می‌کند، به گونه‌ای که تمام دستگاه‌های چاپی و همچنین همه کسب و کارهایی که برای تبلیغات و معرفی برند و شرح فعالیت‌های خود از تبلیغات چاپی استفاده می‌کنند، در مسیر پیشرفت قرار دارند. بنابراین سرمایه‌گذاری روی دوره جامع صنعت چاپ می‌تواند یکی از روش‌های عالی برای پیشرفت مسیر حرفه‌ای باشد.

حال این طراحی می‌تواند به صورت یک کارت ویزیت باشد و یا به صورت پوستر و بنر. حتی منوی روی میز یک رستوران هم می‌تواند نوعی استفاده از صنعت چاپ و تبلیغات تلقی گردد. البته داستان صنعت چاپ به این بخش محدود نمی‌شود.

نرم افزارهایی که در دوره جامع صنعت چاپ تدریس می‌شوند

همه نرم‌افزارهایی که برای طراحی و تولید طرح‌های چاپی استفاده می‌شوند، بخش‌ها و تنظیماتی برای چاپ دارند که تسلط و چیرگی در آن‌ها، موفقیت در مراحل پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ را تضمین می‌کند. ما در مدرسه ایده تمام این نرم‌افزارها همچون ادوبی فتوشاپ، ادوبی ایلوستریتور، ادوبی ایندیزاین، و همچنین دوره‌های تکمیلی همچون طراحی بسته‌بندی و آماده سازی فایل‌های چاپی نظارت بر چاپ را به هنرجویان آموزش می‌دهیم و آن‌ها را در مسیر حرفه‌ای شدن در این دوره همراهی می‌کنیم.

ادوبی فتوشاپ در دوره جامع صنعت چاپ

برنامه ادوبی فتوشاپ بیشتر از ۲۵ سال سابقه حضور در دنیای طراحی دارد و توانسته است در تمام زمینه‌های گرافیکی پیشرفت‌های چشم گیری کسب کند به گونه‌ای که در دنیای امروزه برای کمتر کسی مسائل گرافیکی و ویرایش تصویر و عکس بدون نرم افزار فتوشاپ قابل تصور است.

به همین خاطر است که نرم افزار فتوشاپ در زمینه محصولات چاپی مانند کارت ویزیت و ست اداری مانند سربرگ و پاکت نامه و بنر و کاتالوگ و پوستر و… می‌تواند به خوبی تمام امور طراحی را کنترل کرده و طراح را به خواسته نهایی خود برساند. امروزه صنعت چاپ با پیشرفت دستگاه‌های چاپی توسعه پیدا کرده و کسب و کارها استفاده‌های فراوانی از صنعت چاپ برای تبلیغات می‌کنند.

ادوبی ایندیزاین در دوره جامع صنعت چاپ

با نرم افزار ایندیزاین شما می‌توانید طراحی کتاب، مجلات با تنظیمات حرفه‌ای بصورت تک رنگ، دورنگ و یا چند رنگ به همراه تایپوگرافی شیک و گرافیک جذاب، استفاده از تصاویر، جداول و غیره را آماده چاپ کنید؛ همچنین می‌توانید آگهی، پوستر، بروشور و حتی گزارش‌های سالانه‌تان را خودتان طراحی کنید. انجام تمام این کارها تنها با استفاده نرم افزار ایندیزاین (InDesign) یعنی یکی از نرم افزارهای پرکاربرد برای صفحه آرایی و نشر رومیزی ممکن شده است. این نرم افزار به عنوان قسمتی از پکیج طراحی گرافیک حرفه‌ای شرکت ادوبی ارائه شده است، ایندیزاین درمیان مجموعه نرم افزارهای شرکت ادوبی (Adobe) به کاربران امکان طراحی، خلق و ایجاد اسناد برای انتشار، چاپ برروی کاغذ یا انتشار در صفحات وب و دیگر محیط‌های الکترونیک را می‌دهد.

ادوبی ایلوستریتور در دوره جامع صنعت چاپ

اگر شما به هر نحوی در کار تولید چاپ باشید، خواه یک طراح یا یک هنرمند و یا یک اپراتور پیش چاپ که با پرونده‌های مشتری سروکار دارد، هنگام ایجاد کار در چاپ باید بتوانید با نرم افزارها کار کنید. یکی از این نرم‌افزارها ادوبی ایلوستریتور است. در حالی که این نرم افزار در چیدمان و طراحی بسیار مفید است. در دوره جامع صنعت چاپ شما با ویژگی‌ها و امتیازات نرم افزارهای طراحی و بخش‌های چاپی آن به بهترین وجه آشنا خواهید شد. ویژگی‌هایی را برای جستجو، بهترین روش‌ها و موضوعات مهم مانند مبانی نوشتار، نحوه وارد کردن گرافیک، نکات مربوط به طرح، نمونه‌های رنگی و پرواز قبل از پرواز را پوشش می‌دهد. بعد از این دوره، برای ایجاد اسنادی که با موفقیت چاپ می‌شوند، آمادگی بیشتری خواهید داشت.

در دوره جامع صنعت چاپ با چه محصولاتی سروکار داریم؟

طیف گسترده‌ای از محصولات در صنعت چاپ تولید می‌شود. علاوه بر مجلات، کتاب‌ها و برخی روزنامه‌های کوچک، نمونه‌های دیگری از محصولات چاپی شامل برچسب‌ها، کتابچه‌های راهنما و مواد بازاریابی همچون کارت ویزیت، سربرگ و کاتولوگ است. کالاهای چاپی کمتر استفاده شونده، شامل فرم‌های سفارشی تجاری، نقشه، سررسید، تی‌شرت و بسته‌بندی است. البته صنعت چاپ فقط شامل موارد بالا نمی‌شود بلکه همچنین شامل مؤسساتی است که چاپ سریع اسناد را برای مصرف کننده یا خدمات پشتیبانی را مانند پیش چاپ، برجسته کاری، صحافی، تکمیل و ارسال پستی ارائه و انجام می‌دهند.

چاپ دیجیتال به سریع‌ترین بخش صنعت در حال رشد دیجیتال تبدیل شده است زیرا چاپگرها از این فناوری استقبال می‌کنند. اکثر چاپگرهای تجاری اکنون نوعی چاپ دیجیتال را انجام می‌دهند. امروزه فرآیندهای چاپ از اسکنرها و دوربین‌های دیجیتال برای وارد کردن تصاویر و رایانه‌ها برای قالب بندی تصاویر گرافیکی قبل از چاپ استفاده می‌کنند. چاپ دیجیتال عملیات پیش از چاپ و همچنین فرآیند چاپ را متحول می‌کند. بسیاری از فرآیندهای طولانی در انتقال دستی مواد به دستگاه چاپ را با انتقال مستقیم فایل‌های دیجیتال به یک دستگاه خروجی الکترونیکی حذف می‌کند.

آینده بازار صنعت چاپ چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین عواملی که صاحبان مشاغل چاپ باید به آن توجه داشته باشند، بازار است. شما باید در مورد آخرین تغییرات در بازار، آخرین روند صنعت چاپ و همچنین آماری در مورد ارزش بازار و نرخ رشد اطلاعات کسب کنید تا بهترین استراتژی تجاری مقرون به صرفه را داشته باشید.

روند فعلی در صنعت چاپ چگونه است؟

در ابتدا، ما می‌خواهیم در دوره جامع صنعت چاپ روندی از صنعت چاپ را نشان دهیم که ارزش دنبال کردن دارد، یعنی چاپ سبز و سازگار با محیط زیست. در این نوع از چاپ، آن‌ها از منابع انرژی تجدیدپذیر در فرآیند و از مواد بازیافتی برای تولید استفاده می‌کنند. برخی از مشاغل از مواد شیمیایی رایگان مانند جوهر سویا (جوهر ساخته شده از سویا) استفاده می‌کنند، بازیافت آن آسان است و نسبت به جوهرهای دیگر دوستدار محیط زیست است. نه تنها این، بلکه از کاغذهای بدون درخت، کاغذهای ساخته شده از جوت، گندم، کاه یا ضایعات کشاورزی استفاده می‌کنند. همه ما چاپ را دوستدار محیط زیست می‌کنیم.

استفاده از مواد سازگارتر با محیط زیست مانند جوهر، روکش‌ها و کاغذهایی که به راحتی تجزیه می‌شوند و مواد شیمیایی مضر را در محیط آزاد نمی‌کنند. و با استفاده از تجهیزات کم مصرف که با برق کمتری کار می‌کنند. همه آن‌ها می‌توانند تأثیرات روی محیط را کاهش دهند و چاپگرها پایدارتر می‌شوند.

چاپ دیجیتال

تکنیک چاپ دیجتال با استفاده از یک تصویر دیجیتال از یک کامپیوتر یا منبع دیجیتال دیگر است. بنابراین این آخرین روند صنعت چاپ است. چاپ دیجیتال برای چاپ حرفه‌ای مقرون به صرفه است و نیاز به چاپ سریع و سفارش تعداد کمتری دارد. برخی از دلایلی که باید از آن استفاده کنید مانند صرفه جویی در هزینه، سریع‌تر، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و کاهش ضایعات.

پرینت سه بعدی

این راه حل می‌تواند محصولات را پیچیده کند اما از مواد کمتری نسبت به سنتی استفاده می‌کند. آن‌ها با استفاده از موادی مانند فلزات، رزین و سیمان، از این راه حل برای ساخت سریع‌تر خانه‌ها و ساختن نمونه‌های اولیه و ابزارها آسان‌تر و ارزان‌تر استفاده می‌کنند. پرینت سه بعدی مزایای زیادی دارد: نمونه‌های اولیه کم هزینه با چاپ سه بعدی به مواد کمتری نسبت به روش‌های سنتی نیاز دارند. صرفه جویی در زمان: محصول را با ماشین سریعتر از ساخت دستی بسازید.

چاپ ابری

چاپ ابری به مشتریان این امکان را می‌دهد که با اتصال دستگاه تلفن همراه با یک چاپگر ابری، کار خود را چاپ کنند و در همه جا بدون رایانه به چاپ آن دسترسی داشته باشند. چاپ ابری با راحتی خود تجربه کاملاً جدیدی را در چاپ به کاربران می‌دهد. اگرچه این روند جدیدی نیست، اما در بحران همه گیر کرونا، چاپ ابری یک بار دیگر به یک ترند تبدیل ‌شد.

آمار صنعت چاپ تجاری

از طریق آمار، می‌توانید وضعیت صنعت چاپ را مشاهده کنید.صرف نظر از کووید-19، درآمد حاصل از تبلیغات چاپی بین سال‌های 2019 تا 2020 18 درصد افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 2023 به 821 میلیارد دلار برسد. بنابراین آمارها متوجه می‌شویم که آینده صنعت چاپ رو به پیشرفت است و درنتیجه آموزش و سرمایه‌گذاری روی این کار می‌تواند آینده شغلی افراد دارای مهارت در این حوزه را تضمین کند.

 

ویژگی های دوره

  • درس 0
  • آزمونها 0
  • مدت زمان 390 ساعت
  • سطح مهارت همه مراحل
  • زبان فارسی
  • دانشجویان 0
  • گواهی نامه بله
  • ارزیابی بله

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *