دوره جامع عکاسی مبتدی و پیشرفته (Photography)

24,420,000 تومان 12,210,000 تومان
Photography design course
24,420,000 تومان 12,210,000 تومان
3.3/5 - (14 امتیاز)

 

 

 

 


دوره‌ آموزش عکاسی

عکس احتمالا یکی از مهم‌ترین اختراع‌های بشر است. در دوره‌ای که اینترنت وجود نداشت، این عکس‌ها بودند که جهان را زیر و رو می‌کردند و از اتفاق‌های هولناک یا خوشایند جهان پرده برمی‌داشتند. عکس‌ها و عکاسان تا همین قرن گذشته یکی از مهم‌ترین مراجع خبری و هنری در جهان بودند. عکاس‌ها صف اول مقدم در هر جبهه‌ جنگی بودند، اکتشاف‌ها و اتفاق‌های طبیعی و محیط‌ زیستی در جهان را ثبت می‌کردند و به مردم خانه‌نشینی مانند ما اطلاع می‌دادند که چه تحولی در کجای جهان درحال وقوع است. حالا عکس‌ها مهم‌ترین سندهای تاریخی در جهان هستند. سندی تصویری که هیچ دروغ یا دست‌کاری در آن اتفاق نیفتاده است. آن‌ها بی‌پرده‌ترین تصویر را از سیاستمدارها و هنرمندان نشان عموم مردم می‌دهند.

 

تاریخچه‌ عکاسی

در همین ابتدا خوب است بدانید که اختراع عکاسی حاصل تلاش‌های یک فرد به‌خصوص نبوده. عکاسی اتفاقا از آن دست اختراع‌های مفید بشر است که به صورت گروهی و کم کم توسط آدم‌هایی در علوم مختلف در طول تاریخ کشف و به نتیجه رسید. سال‌ها قبل از اختراع عکاسی، اصول کار با دوربین عکاسی کشف شده بود و کسانی مانند ارسطو و اقلیدوس در قرون چهار و پنج قبل از میلاد روش استفاده از دوربین سوراخ سوزنی را در یادداشت‌های خود توضیح داده بودند. یونانی‌های باستان عقیده داشتند که نور از چشم به طرف اشیا تابیده می‌شود و اگر شیءای از داخل دوربین دیده می‌شود، حاصل همان نور چشم است. اما از آن‌جایی که ارسطو و اقلیدوس یونانی‌ از دیگر مردم یونان باهوش‌تر بودند، این فرضیه را رد کردند و با استفاده از تئوری سوراخ‌سوزنی تلاش کردند تا خلاف این باور را اثبات کنند. آن‌ها در پشت دوربین‌های سوراخ سوزنی صفحه‌ای نیمه‌مات گذاشتند تا تصویر بازتاب‌شده‌ی اشیا بر روی آن‌ها با چشم دیده شود. درنهایت در قرن ششم میلادی بود که آنتمیوس یونانی در آزمایش‌های خود از دوربین تاریک‌خانه‌ای استفاده کرد و یک قدم بزرگ در پیشرفت تاریخ عکاسی برداشت. چون سرانجام همین اتاق تاریک باعث تکامل عکاسی و کشف دوربین عکاسی شد و عکاسان پا به عرصه‌ی وجود گذاشتند.

 

انواع گرایش‌های رشته‌ عکاسی

عکاسی از آن دست هنرهایی است که زیرمجموعه‌ی بسیار دارد. عکاسی پرتره، عکاسی خبری، عکاسی مستند و عکاسی طبیعت از مهم‌ترین و البته پرطرفدارترین شاخه‌های رشته‌ عکاسی است. معمولا عکاسان شناخته‌شده‌ی جهان در تمام این رشته‌های عکاسی می‌کنند، اما درنهایت یکی از این سبک‌ها را به‌عنوان حرفه‌ی اصلی خود انتخاب می‌کنند. عکاسی پرتره یکی از پرطرفدارترین سبک‌های عکاسی است. در این روش عکاسی نورپردازی اهمیت بسیار زیادی دارد. خیلی وقت‌ها لازم است با نور طبیعی یا نور مصنوعی در آتلیه عکاسی پرتره را انجام دهید و به همین دلیل باید اصول نورپردازی در این روش عکاسی را به خوبی بدانید. پس در همین ابتدای کار باید به شما بگوییم اگر می‌خواهید به سمت عکاسی پرتره بروید، حتما دوره‌ی عکاسی را انتخاب کنید که اصول نورپردازی در آن آموزش داده می‌شود. عکاسی خبری هم همان‌طور که از عنوانش پیدا است، مخاطبی جز رسانه‌های آنلاین و چاپی ندارد. برای سال‌های طولانی و قبل از ساخت دوربین عکاسی دیجیتال، عکاس‌های خبری یکی از مهم‌ترین رسانه‌های اطلاع‌رسانی در سراسر جهان بودند. این نکته را به یاد داشته باشید که برای کار در این سبک، باید روحیه‌ی جسور روزنامه‌نگاری داشته باشید و این چیزی نیست که در هیچ کلاس عکاسی به شما آموزش داده شود. عکاسان خبری درواقع روزنامه‌نگارهایی هستند که قلم‌شان دوربین دست‌شان است و تصویر همان مطلب دست اولی است که آن‌ها شکار کردند. در این حرفه، تاریخ عکاسی ایران افراد مشهوری مانند کاوه گلستان، نصرالله کسرائیان و رضا دقتی را به خود دیده است. افرادی صاحب سبک در جهان که حالا بسیاری از وقایع جنگ ایران و عراق و اتفاق‌های بعد از انقلاب اسلامی ایران را با عکس‌های این هنرمندان به یاد می‌آورند.

 

در دوره‌ آموزش عکاسی چه می‌گذرد؟

کلاس‌های آموزش عکاسی معمولا یک دوره‌ی گام به گام است و از اصول عکاسی مقدماتی تا عکاسی پیشرفته را پوشش می‌دهد. در یک دوره‌ عکاسی کاربردی شما باید کار با دوربین دیجیتال را به خوبی بیاموزید. استادهای این یک دوره‌ آموزشی بعد از آن سراغ آموزش انواع لنزهای دوربین و کارکرد هر کدام می‌روند. آشنایی با مفاهمی مانند شاتر، فاصله‌ی کانونی، دیافراگم و نورسنجی را باید به خوبی بیاموزید تا بتوانید در حرفه‌ی عکاسی موفق باشید. در بسیاری موارد دوره‌های آموزش عکاس به دو دسته‌ تئوری و عملی تقسیم می‌شوند و بعد از گذراندن دوره‌ مقدماتی و برای آشنایی عملی هنرجوها کارگاه‌های عملی در فضای باز برگزار می‌شود. در این بخش از آموزش است که هنرجو با قاب‌بندی دوربین، ترکیب‌بندی و عکاسی با استفاده از نور طبیعی آشنا می‌شود و آن را به صورت عملی تمرین می‌کند.

 

ویژگی‌هایی که یک عکاس باید داشته باشد

برای موفقیت و دیده شدن در این حرفه، باید ذوق هنری و خلاقیت داشته باشید. یکی از راحت‌ترین کارها برای دیده شدن در عکاسی، شرکت در مسابقه‌های عکاسی است که تعداد این مسابقه‌ها در ایران و محافل هنری خصوصی هم کم نیست. کسب تجربه و آزمون و خطا در قاب‌بندی و نورپردازی علاوه بر پرورش خلاقیت در شما، باعث می‌شود تا تجربه‌ی کار با دوربین‌تان هم افزایش پیدا کند. برای موفقیت در این حرفه نباید منتظر بایستید تا سفارش‌دهنده‌ای به سراغ‌تان بیاید. موفق شدن در حرفه‌ عکاسی به مهارت‌های فردی شما وابسته است و هر چه مهارت‌های تکنیکی‌تان را افزایش دهید، آینده‌ بهتری در انتظارتان خواهد بود. علاوه بر این، عکاس‌ها باید روابط عمومی بالایی داشته باشند. باید اعتماد سوژه‌هایشان را در کم‌ترین زمان ممکن جلب کنند تا آن‌ سوژه‌ها به هر سازی که عکاس‌ها می‌خواهند بزند، برقصند و از گرفتن فیگورهای خاص و ضد کلیشه امتناع نکنند.

 

بازار کار رشته‌ عکاسی

در همین ابتدای کار آب پاکی را روی دست‌تان بریزیم که هیچ‌کس، هیچ عکاسی سراغ ندارد که یک شبه معروف و پولدار شده باشد. ممکن است عکاسی به واسطه‌ عکس شگفت‌انگیزش یک شبه معروف شده باشد، اما قطعا پولدار نشده است. این رشته، به هیچ‌وجه از آن دست رشته‌های هنری نیست که پولش از پارو بالا برود. شناخته شدن و کسب درآمد بالا در این رشته به صبر و پشت‌کار فوق‌العاده نیاز دارد. هرچه شما فرد خلاق‌تری باشید، مطمئنا درهای موفقیت در زمان کم‌تری به روی‌تان باز خواهد شد. آن وقت است که انواع پروژه‌های عکاسی مانند صنعتی، تبلیغاتی و حتی افراد مشهور برای عکاسی پوستر به سمت‌تان می‌آید.

 

 

 

 

ویژگی های دوره

 • درس 0
 • آزمونها 0
 • مدت زمان 480 ساعت
 • سطح مهارت همه مراحل
 • زبان فارسی
 • دانشجویان 2
 • گواهی نامه بله
 • ارزیابی بله

  3 نظر

 1. Majid
  23 خرداد 1400
  پاسخ

  سلام دوست عزیز، آیا هنرجو در این دوره‌ها باید دوربین عکاسی داشته باشه؟؟ اخه گوشی‌های امروزی به قدرت دورببن‌ها ان

  • آواتار کاربر
   آموزشگاه ایده
   25 خرداد 1400
   پاسخ

   با سلام
   برای شرکت در دوره های عکاسی حضور با دوربین گوشی هوشمند نیز امکان پذیر است دوست گرامی

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *