موشن گرافیک – Motion Graphics

35,390,000 تومان 17,695,000 تومان
Motion graphic design training course
35,390,000 تومان 17,695,000 تومان
امتیاز دهید

دوره های آنلاین مدرسه ایده

 


موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک، نوعی از تصویرپردازی‌های نوین است که بخش‌هایی از انیمیشن را که توهم حرکت را تولید می‌کند، به کار می‌گیرد و معمولا به همراه آن از صدا، انواع افکت‌ها و حروف و تایپوگرافی استفاده می‌کند. در اصل شاید بتوان گفت که موشن گرافیک، طراحی گرافیک متحرک است. از زمانی که موشن گرافیک پا به عرصه گذاشته است، بحث‌های زیادی درباره تمایز انیمیشن و موشن گرافیک در گرفته است. تیتراژ فیلم روانی هیچکاک یکی از نمونه‌های اولیه موشن گرافیک است؛ جایی که در آن ما شاهد یکی شدن صدا، حرکت و طراحی گرافیکی به شکلی عالی با یکدیگر هستیم. موشن گرافیک‌ها معمولا از طریق تکنولوژی‌ها الکترونیکی رسانه‌ای به نمایش در می‌آیند.

 

تاریخچه موشن گرافیک

همانطور که هیچ تعریف فراگیری برای موشن گرافیک وجود ندارد، نقطه آغازین آن هم محل مناقشه است. از اوایل قرن ۱۹ می‌توان ردپاهایی از شکل‌گیری آن را یافت. مایکل بتانکورت اولین ردپاها در تاریخ به کارگیری موشن گرافیک را در موسیقی‌های بصری و فیلم‌های تاریخی انتزاعی اوایل قرن بیستم جستجو می‌کند اما تاریخ موشن گرافیک به شدت با تاریخ گرافیک کامپیوتری و آغاز گرافیک‌های مبتنی بر کامپیوتر گره خورده است. این اصطلاح از تدوین ویدئوهای دیجیتالی در کامپیوتر برخاست و به سرعت همراه با تکنولوژی‌های دیگر رشد کرد.

گرافیک‌های تلویزیونی ابتدا با نام طراحی خبررسانی (Broadcasting motion) شناخته می‌شدند. یکی از اولین استفاده‌ها از این کلمه را جان ویتنی، انیماتور، به سال ۱۹۶۰ به کار برد و شرکت خود را به نام موشن گرافیکز ثبت کرد. یکی دیگر از افرادی که نقش پیشرویی در این زمینه و به ویژه در تهیه تیتراژهای سینمایی داشت فردی به نام سال بأس بود. او اولین موشن گرافیک‌های سینمایی مانند سرگیجه (۱۹۵۵)، کالبدشکافی یک جنایت (۱۹۵۹) و شمال از شمال غربی (۱۹۵۹) هیچکاک را در کارنامه خود دارد. پیش از آن‌که کامپیوترها چنین کاربرد وسیعی داشته باشند، موشن گرافیک بسیار هزینه‌بر و زمانبر بود و بودجه بالایی برای تولید آن‌ها در تلویزیون و فیلمسازی صرف می‌شد؛ با این‌حال این سبک به سرعت در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی رواج پیدا کرد. هرچه تکنولوژی پیشرفت کرد استفاده از این گرایش هم آسان‌تر شد و هزینه‌ها نیز کاهش پیدا کرد. گرافیک‌های سه بعدی، روش‌های جدیدتر و جذابتری را در اختیار کاربران قرار دادند.

 

نمونه‌هایی از موشن گرافیک

موشن گرافیک روشی برای ارتباط با مخاطب به شمار می‌رود تا بتواند به خواسته و داستان موردنظر عمق بیشتری بدهد. درعین حال این نوع از تصویر با استفاده از موسیقی و جلوه‌های ویژه، پیامی خاص را به ما منتقل می‌کنند. ما از آن‌ها برای خلق تبلیغات، تیتراژ فیلم‌ها، ویدئوهای همراه با متن و مانند آن استفاده می‌کنیم.

 

کاربردهای موشن گرافیک

 • استفاده برای برندینگ
 • استفاده برای برنامه تلویزیونی
 • استفاده برای داستان‌گویی
 • استفاده برای آگاهی رسانی
 • استفاده برای توضیح مفاهیم
 • اشتراک‌گذاری یک محصول

موشن گرافیک گونه‌های مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها باتوجه به نیاز فرد سفارش‌دهنده کاربردهای متفاوتی دارد. در دوره‌های آموزش ساخت موشن گرافیک انواع موشن گرافیک آموزش داده می‌شود تا شما به‌عنوان هنرجوی این دوره بتوانید باتوجه به نیاز مشتری سفارش مورد نظر را تولید کنید. این نکته را فراموش نکنید که ساخت موشن به خلاقیت بسیار زیادی نیاز دارد. از مهم‌ترین انواع موشن گرافیک می‌توان به ویدئوهای موشن گرافیک توضیحی، موشن گرافیک‌های تبلیغاتی و لوگو موشن اشاره کرد. منظور از ویدئوهای موشن گرافیک توضیحی بیش‌تر برای فروشنده‌های یک محصول یا برای ویدئوهای آموزشی استفاده است. به احتمال زیاد خیلی از ما این ویدئوها را زیاد دیدیم؛ اما نمی‌دانیم که همین موشن گرافیک اساس ساخت این روش تبلیغات یا آموزش جذاب است. یکی دیگر از کاربردهای موشن گرافیک ساخت تصاویر گرافیکی تبلیغاتی است. این ویدئوها امروز باتوجه به استقبال زیاد مردم به استفاده از فضای مجازی، بسیار پرطرف‌دار شده‌اند. حالا بسیاری از شرکت‌ها برای تبلیغات سراغ ساخت ویدئوهای موشن گرافیک می‌روند. این روش تبلیغات با توجه به هزینه‌ی پایین تولید به نسبت تولید انیمیشن یا فیلم تبلیغاتی، بازار کار بسیار خوبی هم دارد. اگر شما فردی باشید که آموزش موشن گرافیک را به صورت حرفه‌ای پشت سر گذاشته باشید، مطمئنا بازار کار خوبی برای‌تان فراهم خواهد بود.

 

در ساخت موشن گرافیک خلاقیت حرف اول و آخر را می‌زند

همان‌طور که گفتیم خلاقیت حرف اول را در موفق بودن در این رشته می‌زند. بهتر است بدانید که در آموزشگاه‌ها به شما ابزارهای مورد نیاز برای ساخت یک موشن گرافیک را آموزش می‌دهند و به شما کمک می‌کنند تا یک موشن کار حرفه‌ای شوید. اما شما بهتر از هرکس دیگری می‌دانید که این رشته، از آن دست حرفه‌هایی نیست که بشود با داشتن یک مدرک در آن فرد موفقی به حساب آمد. در این حرفه خلاقیت حرف اول و آخر را می‌زند. راستش را بخواهید شما باید فرد خلاقی در حوزه‌ی تصویر و حتی متن باشید. خیلی وقت‌ها این شما هستید که متن‌های فرد سفارش‌دهنده را ویرایش یا حتی بازنویسی خواهید کرد تا یک موشن بهتر و کارآمدتر به او تحویل دهید. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم دوره‌ی آموزشی را انتخاب کنید که سرفصل ایده‌پردازی و خلاقیت در آن در نظر گرفته شده باشد.

 

تفاوت موشن گرافیک با انیمیشن چیست؟

یکی از بحث‌های رای در زمینه موشن گرافیک، بحث تفاوت آن با انیمیشن است. به طور کلی می‌توان گفت که موشن گرافیک نوعی از انیمیشن است. موشن گرافیک‌ها، طرح‌های گرافیکی را به حرکت درمی آورند در حالی‌که انیمیشن چتری فراگیر برای همه انواع و صور تصویرپردازی متحرک از کارتون تا عروسک‌های خمیری هستند. موشن گرافیک‌ها بر حرکت دادن عناصر طراحی گرافیکی تمرکز دارند اما در آن‌ها برخلاف انیمیشن، یک جریان منجسم داستان‌گویی غالب نیست. البته این تمایز آنقدرها هم خط‍‌کشی شده نیست و می‌تواند گاه به گاه به جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرد.

 

اما واقعا موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک‌ها، طراحی‌های گرافیکی را می‌گیرند و به جنبش و حرکت در می‌آورند و معمولا روایت پرشاخ و برگی ندارند. آیا دلتان می‌خواهد که لوگوی شما در وبسایتتان گردش داشته باشد؟ این همان موشن گرافیک است. آیا می‌خواهید که نوارهای آماری گرافتان هنگام نمایش به ترتیب بالا و پایین برود؟ این همان موشن گرافیک است.
موشن گرافیک‌ها می‌توانند ایده‌های پیچیده را به صورت بصری ترسیم کنند. می‌توان به موشن گرافیک همچون یک کمک‌رسان بصری نگاه کرد؛ به ویژه برای ایده‌هایی که بزرگ و انتزاعی هستند و توضیح آن‌ها با کلمات یا تصاویر ساکن دشوار است. چند ثانیه موشن گرافیک می‌تواند به درستی و به وضوح هرچیزی را نشان دهد. دقیقا شبیه همان اتفاقی که موقع زدن رمز ورود اشتباه در کامپیوتر رخ می‌دهد؛ کادر رمز ورود به سرعت قرمز می‌‌شود و این ساده‌ترین موشن گرافیک ممکن است.

نکته دیگر این‌که سبک بصری موشن گرافیک از نظر بیشتر کاربران خوشایند و دلپذیر است. کارتون‌ها ممکن است از نظر کسب و کارهای رسمی بسیار بچه‌گانه به نظر برسد اما موشن گرافیک‌ها می‌توانند فضا را سرگرم کننده و جذاب کنند و از طریق آن‌ها می‌توان موضوعات مهم را به راحتی و بدون آن‌که به اعتبار صنعتی شما لطمه‌ای وارد کند، توضیح داد. این نکته را به خاطر داشته باشید که موشن گرافیک‌ها تاریخ گرافیکی بلندی دارند و درنهایت با چند حرکت ساده می‌توانند همه چیز را جذاب‌تر و سرگرم کننده‌تر کنند.

 

مهارت‌هایی که یک موشن‌ساز باید داشته باشد

مهم‌ترین نرم‌افزاری که در دوره‌های موشن گرافیک آموزش داده می‌شود، افترافکت است. این نرم‌افزار بازوی اجرایی و تمام‌عیار ساخت هر تصویر متحرکی است. در کنار این نرم‌افزار حداقل باید یکی از نرم‌افزارهای فتوشاپ یا ایلستریتور را هم به‌ خوبی بدانید. علاوه بر این نرم‌افزارها باید مهارت طراحی داشته باشید تا بتوانید المان‌ها یا شخصیت‌های مورد استفاده در موشن‌تان را طراحی کنید. برای این کار باید اصول اولیه‌ی طراحی دو بعدی را بدانید. اگر با هیچ‌کدام از مهارت‌های تصویرسازی آشنایی ندارید، توصیه می‌کنیم که آموزش و کسب مهارت در این زمینه‌ها را جدی بگیرید تا بتوانید خلاقیت خود را در این حرفه به تصویر بکشید.

 

در دوره موشن گرافیک چه سرفصل‌هایی آموزش داده می‌شود؟

در این دوره در ابتدا نحوه ایده‌پردازی و نوشتن استوری برد آموزش داده می‌­شود. سپس اصول صداگذاری، تدوین و کارگردانی در موشن گرافیک تدریس می‌شود و درنهایت با آموزش حرفه‌ای افترافکت (After Effect) و سینما 4 بعدی (Cinema 4D) دوره به اتمام می‌رسد. قابل ذکر است که مدرک معتبر از این آموزشگاه نیز در پایان اعطا می‌گردد.

 

دوره جامع موشن گرافیک در مدرسه هنری ایده

دوره‌های ایده‌پردازی و خلاقیت، مفاهیم گرافیک دیزاین، مفاهیم موشن گرافیک از دوره‌های زیرمجموعه دوره جامع موشن گرافیک است. دانشجویان با گذراندن این دوره‌ها دید وسیعی نسبت به این رشته خواهند داشت و همچنین با نرم‌افزارهای مرتبط نیز، طبق آخرین اصول روز دنیا آشنا می‌شوند.

 

 

 

ویژگی های دوره

 • درس 0
 • آزمونها 0
 • مدت زمان 260 ساعت
 • سطح مهارت همه مراحل
 • زبان فارسی
 • دانشجویان 3
 • گواهی نامه بله
 • ارزیابی بله

  14 نظر

 1. 8 خرداد 1399
  پاسخ

  قیمتش واسه من و امثاله من که دبیرستانی هستن واقعا فضاییه ببینید قیمت که پایین باشه فروشتون خییییلی بیشتر میره و سودتونم بیشتر میشه ولی بازم دمتون گرم آموزشه خفنی ولی به سطح مالیه من نمیخوره??

  • آواتار کاربر
   آموزشگاه ایده
   10 خرداد 1399
   پاسخ

   سلام دوست گرامی
   ممنون از نظر شما، دوره های جامع مدرسه ایده روش های پرداخت مختلف داره که می توانید با تماس با واحد آموزش مطلع شوید. شماره تماس 88823625

 2. saji
  10 شهریور 1399
  پاسخ

  مدت زمان اين دوره در مجموع چقدر هست؟

  • آواتار کاربر
   آموزشگاه ایده
   10 شهریور 1399
   پاسخ

   با سلام
   دوره جامع موشن گرافیک حدود یک سال است.

 3. امیر
  29 شهریور 1399
  پاسخ

  یا سطح دوره هارو بیارین پایین که قیمت پایینتر بیاد… یا تعداد ساعات رو کم کنین. همه عزیزان توانایی پرداخت اینچنین قیمت هایی رو ندارن. مرسی از توجه

  • آواتار کاربر
   آموزشگاه ایده
   31 شهریور 1399
   پاسخ

   با سلام، از کیفیت آموزشی تحت هیچ شرایط نمی توان کم کرد. قیمت های دوره ها مدرسه ایده با توجه تخفیف هایی که در نظر گرفته شده است و شرایط پرداخت برای برخی از دوره ها مناسب است. برای اطلاع از شرایط پرداخت دوره ها با ماتماس بگیرید تا بتونیم اطلاعات بهتری در اختیارتون بزاریم.
   سپاس

 4. الهام
  29 آذر 1400
  پاسخ

  سلام
  وقتون بخیر
  برای دوره دی ماه نوشتین قیمت کل در اصل 18 میلیون هستش ولی با تخفیف 9 میلیون تومان فقط باید پرداخت کنیم؟ درست متوجه شدم؟
  و اگه اینطوره این تخفیف برای ما های بعد هم وجود داره؟

  • آواتار کاربر
   آموزشگاه ایده
   30 آذر 1400
   پاسخ

   با سلام
   بله این دوره به مدت محدودی با 50 درصد تخفیف ارائه می شود.

 5. الهام
  29 آذر 1400
  پاسخ

  دوباره سلام
  متوجه شدم جواب سوالم تو مطالب سایت هست —— ایکس کیوسمی (excuse me)……

  • آواتار کاربر
   آموزشگاه ایده
   30 آذر 1400
   پاسخ

   موفق باشید دوست عزیز

 6. سعیده
  6 دی 1400
  پاسخ

  سلام روزتون به خیر میخواستم بدونم دوره به صورت خصوصی هم دارید برای موشن گرافیک که استاد یه جایی حاضر بشن و برای ۶نفر به صورت خصوصی موشن گرافی و پریمیر تدریس کنن؟؟
  اگر دارید هزینشم لطفا میگید ممنون میشم ??

  • آواتار کاربر
   آموزشگاه ایده
   6 دی 1400
   پاسخ

   با سلام
   بله همه دوره های ما به صورت خصوصی هم برگزار میشود.
   لطفا با این شماره ها تماس بگیرید و یا از طریق واتس اپ پیام بگذارید تا همکاران ما اطلاعات بیشتر رو در اختیار شما قرار بدن.

   02188348720
   09124265191

 7. 24 تیر 1402
  پاسخ

  سلام وقت بخیر دوره ی های مدرسه ایده فراتر از حد انتظار با کیفیت هستن و من واقعا از اینکه با این دوره آشنا شدم خیلی خیلی خوشحالم . خدا قوت

  • آواتار کاربر
   مدرسه ایده
   25 تیر 1402
   پاسخ

   با سلام
   خیلی خوشحال هستیم که رضایت داشتید، عموما درصد بالایی از هنرجویان رضایت دارند از کیفیت دوره های آموزشی ما

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *