موشن گرافیک – Motion Graphics

16,000,000 تومان 8,000,000 تومان
دوره جامع موشن گرافیک

 

 


موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک، نوعی از تصویرپردازی های نوین است که بخش هایی از انیمیشن را که توهم حرکت را تولید می کند، به کار می گیرد و معمولا به همراه آن از صدا، انواع افکت ها و حروف و تایپوگرافی استفاده می کند. در اصل شاید بتوان گفت که موشن گرافیک، طراحی گرافیک متحرک است. از زمانی که موشن گرافیک پا به عرصه گذاشته است، بحث های زیادی درباره تمایز انیمیشن و موشن گرافیک درگرفته است. تیتراژ فیلم روانی هیچکاک یکی از نمونه های اولیه موشن گرافیک است جایی که در آن ما شاهد یکی شدن صدا، حرکت و طراحی گرافیکی به شکلی عالی با یکدیگر هستیم. موشن گرافیک ها معمول ا از طریق تکنولوژی ها الکترونیکی رسانه ای به نمایش می آیند.

 

تاریخچه موشن گرافیک

همانطور که هیچ تعریف فراگیری برای موشن گرافیک وجود ندارد، نقطه آغازین آن هم محل مناقشه است. از اوایل قرن ۱۹ می توان ردپاهایی از شکل گیری آن را یافت. مایکل بتانکورت اولین ردپاها در تاریخ به کارگیر موشن گرافیک را در موسیقی های بصری و فیلم های تاریخی انتزاعی اوایل قرن بیستم جستجو می کند اما تاریخ موشن گرافیک به شدت با تاریخ گرافیک کامپیوتری و آغاز گرافیک های مبتنی بر کامپیوتر گره خورده است. این اصطلاح از تدوین ویدئوهای دیجیتالی در کامپیوتر برخاست و به سرعت همراه با تکنولوژی های دیگر رشد کرد. گرافیک های تلویزیونی ابتدا با نام طراحی خبررسانی (Broadcasting motion) شناخته می شدند.

یکی از اولین استفاده ها از این کلمه را جان ویتنی، انیماتور، به سال ۱۹۶۰ به کار برد و شرکت خود را به نام موشن گرافیکز ثبت کرد. یکی دیگر از افرادی که نقش پیشرویی در این زمینه و به ویژه در تهیه تیتراژهای سینمایی داشت فردی به نام سال بأس بود. او اولین موشن گرافیک های سینمایی مانند سرگیجه ( ۱۹۵۵ )، کالبدشکافی یک جنایت ( ۱۹۵۹ ) و شمال از شمال غربی ( ۱۹۵۹ ) هیچکاک را در کارنامه خود دارد. پیش از آنکه کامپیوترها چنین کاربرد وسیعی داشته باشند، موشن گرافیک بسیار هزینه بر و زمانبر بودند و بودجه بالایی برای تولید آنها در تلویزیون و فیلمسازی صرف میشد. با این حال این سبک به سرعت در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی رواج پیدا کرد. هرچه تکنولوژی پیشرفت کرد استفاده از این گرایش هم آسانتر شد و هزینه ها نیز کاهش پیدا کرد. گرافیک های سه بعدی، روش های جدیدتر و جذابتری را در اختیار کاربران قرار دادند.

 

نمونه هایی از موشن گرافیک

موشن گرافیک روشی برای ارتباط با مخاطب به شمار می رود تا بتواند به خواسته و داستان مورد نظر عمق بیشتری بدهد. درعین حال این نوع از تصویر با استفاده از موسیقی و جلوه های ویژه، پیامی خاص را به ما منتقل می کنند. ما از آنها برای خلق تبلیغات، تیتراژ فیلم ها، ویدئوهای همراه با متن و مانند آن استفاده می کنیم.

 

کاربردهای موشن گرافیک

 • استفاده برای برندینگ
 • رسانه و خبرگزاری ل اف به دنبال نوسازی برند خود و ایجاد تمایز در برند بود
 • استفاده برای برنامه تلویزیونی
 • استفاده برای داستان گویی
 • استفاده برای آگاهی رسانی
 • استفاده برای توضیح مفاهیم
 • اشتراک گذاری یک محصول

موشن گرافیک گونه‌های مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها باتوجه به نیاز فرد سفارش‌دهنده کاربردهای متفاوتی دارد. در دوره‌های آموزش ساخت موشن گرافیک انواع هر کدام از موشن گرافیک آموزش داده می‌شود تا شما به‌عنوان هنرجوی این دوره بتوانید باتوجه به نیاز مشتری سفارش مورد نظر را تولید کنید. این نکته را فراموش نکنید که ساخت موشن به خلاقیت بسیار زیادی نیاز دارد. از مهم‌ترین انواع موشن گرافیک می‌توان به ویدئوهای موشن گرافیک توضیحی، موشن گرافیک‌های تبلیغاتی و لوگو موشن اشاره کرد. منظور از ویدئوهای موشن گرافیک توضیحی بیش‌تر برای فروشنده‌های یک محصول یا برای ویدئوهای آموزشی استفاده می‌شود. به احتمال زیاد خیلی از ما این ویدئوها را زیاد دیدیم؛ اما نمی‌دانیم که همین موشن گرافیک اساس ساخت این روش تبلیغات یا آموزش جذاب است. یکی دیگر از کاربردهای موشن گرافیک ساخت تصاویر گرافیکی تبلیغاتی است. این ویدئوها امروز با توجه به اقبال زیاد مردم به استفاده از فضای مجازی بسیار پرطرف‌دار است. حالا بسیاری از شرکت‌ها برای تبلیغات سراغ ساخت ویدئوهای موشن گرافیک می‌روند. این روش تبلیغات با توجه به هزینه‌ی پایین تولید به نسبت تولید انیمیشن یا فیلم تبلیغاتی، بازار کار بسیار خوبی هم دارد. اگر شما فردی باشید که آموزش موشن گرافیک را به صورت حرفه‌ای پشت سر گذاشته باشید، مطمئنا بازار کار خوبی برای‌تان فراهم خواهد بود.

 

در ساخت موشن گرافیک خلاقیت حرف اول و آخر را می‌زند

همان‌طور که گفتیم خلاقیت حرف اول را در موفق بودن در این رشته می‌زند. بهتر است بدانید که در آموزشگاه‌ها به شما ابزارهای مورد نیاز برای ساخت یک موشن گرافیک را آموزش می‌دهند و به شما کمک می‌کنند تا یک موش‌کار حرفه‌ای شوید. اما شما بهتر از هر کس دیگری می‌دانید که این رشته، از آن دست حرفه‌هایی نیست که بشود با داشتن یک مدرک در آن فرد موفقی به حساب آمد. در این حرفه خلاقیت حرف اول و آخر را می‌زند. راستش را بخواهید شما باید فرد خلاقی در حوزه‌ی تصویر و حتی متن باشید. خیلی وقت‌ها این شما هستید که متن‌های فرد سفارش‌دهنده را ویرایش یا حتی بازنویسی خواهید کرد تا یک موشن بهتر و کارآمدتر به او تحویل دهید. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم دوره‌ی آموزشی را انتخاب کنید که سرفصل ایده‌پردازی و خلاقیت در آن در نظر گرفته شده باشد.

 

تفاوت موشن گرافیک با انیمیشن چیست؟

یکی از بحث های رای در زمینه موشن گرافیک، بحث تفاوت آن با انیمیشن است. به طور کلی میتوان گفت که موشن گرافیک نوعی از انیمیشن است. موشن گرافیک ها، طرح های گرافیکی را به حرکت درمی آورند در حالیکه انیمیشن چتری فراگیر برای همه انواع و صور تصویرپردازی متحرک از کارتون تا عروسک های خمیری هستند. موشن گرافیک ها بر حرکت دادن عناصر طراحی گرافیکی تمرکز دارند اما در آنها برخلاف انیمیشن، یک جریان منجسم داستان گویی غالب نیست. البته این تمایز آنقدرها هم خط کشی شده نیست و می تواند گاه به گاه به جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرد.

 

اما واقعا موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک ها، طراحی های گرافیکی را می گیرند و به جنبش و حرکت درمی آورند و معمولا روایت پرشاخ و برگی ندارند. آیا دلتان می خواهد که لوگوی شما در وبسایتتان گردش داشته باشد؟ این همان موشن گرافیک است. آیا می خواهید که نوارهای آماری گرافتان هنگام نمایش به ترتیب بال و پایین برود؟ این همان موشن گرافیک است.
موشن گرافیک ها می توانند ایده های پیچیده را به صورت بصری ترسیم کنند. می توان به موشن گرافیک همچون یک کمک رسان بصری نگاه کرد؛ به ویژه برای ایده هایی که بزرگ و انتزاعی هستند و توضیح آنها با کلمات یا تصاویر ساکن دشوار است. چند ثانیه، موشن گرافیک می تواند به درستی و به وضوح هر چیزی را نشان دهد. دقیقا شبیه همان اتفاقی که موقع زدن رمز ورود اشتباه در کامپیوتر رخ می دهد. کادر رمز ورود به سرعت قرمز میشود و این ساده ترین موشن گرافیک ممکن است.

نکته دیگر اینکه سبک بصری موشن گرافیک از نظر بیشتر کاربران خوشایند و دلپذیر است. کارتون ها ممکن است از نظر کسب و کارهای رسمی بسیار بچه گانه به نظر برسد اما موشن گرافیک ها می توانند فضا را سرگرم کننده و جذاب کنند و از طریق آنها می توان موضوعات مهم را به راحتی و بدون آنکه به اعتبار صنعتی شما لطمه ای وارد کند، توضیح داد. این نکته را به خاطر داشته باشید که موشن گرافیک ها تاریخ گرافیکی بلندی دارند و درنهایت با چند حرکت ساده می توانند همه چیز را جذابتر و سرگرم کننده تر می کنند.

 

مهارت‌هایی که یک موشن‌ساز باید داشته باشد

مهم‌ترین نرم‌افزاری در دوره‌های موشن گرافیک آموزش داده می‌شود، افترافکت است. این نرم‌افزار بازوی اجرایی و تما عیار ساخت هر تصویر متحرکی است. در کنار این نرم‌افزار حداقل باید یکی از نرم‌افزارهای فتوشاپ یا ایلستریتور را هم به‌ خوبی بدانید. علاوه بر این نرم‌افزارها باید مهارت طراحی داشته باشید تا بتوانید المان‌ها یا شخصیت‌های مورد استفاده در موشن‌تان را طراحی کنید. برای این کار باید اصول اولیه‌ی طراحی دو بعدی را بدانید. اگر با هیچ‌کدام از مهارت‌های تصویرسازی آشنایی ندارید، توصیه می‌کنیم که آموزش و کسب مهارت در این زمینه‌ها را جدی بگیرید تا بتوانید خلاقیت خود را در این حرفه به تصویر بکشید.

 

دردوره موشن گرافیک چه سرفصل هایی آموزش داده می شود؟

دراین دوره در ابتدا نحوه ایده پردازی و نوشتن استوری برد آموزش داده می­شود. سپس اصول صداگذاری، تدوین و کارگردانی در موشن گرافیک تدریس می شود و در نهایت با آموزش حرفه ای افترافکت (After Effect) و سینما 4 بعدی (Cinema 4D) دوره به اتمام می رسد. قابل ذکر است که مدرک معتبر از این آموزشگاه نیز در پایان اعطا می گردد.

 

دوره جامع موشن گرافیک در مدرسه هنری ایده

دوره های ایده پردازی و خلاقیت، مفاهیم گرافیک دیزاین، مفاهیم موشن گرافیک از دوره های زیرمجموعه دوره جامع موشن گرافیک است. دانشجویان با گذراندن این دوره ها دید وسیعی نسبت به این رشته خواهند داشت و همچنین با نرم افزارهای مرتبط نیز، طبق آخرین اصول روز دنیا آشنا می شوند.

 

 

 

ویژگی های دوره

 • عناوین 0
 • امتحانات 0
 • مدت 260 ساعت
 • سطح مهارت همه سطوح
 • زبان فارسی
 • دانشجویان 0
 • گواهی بله
 • ارزیابی ها بله
برنامه درسی خالی است

نظرات

میانگین امتیازها

0
0 امتیاز

جزئیات امتیاز

5 Stars
0%
4 Stars
0%
3 Stars
0%
2 Stars
0%
1 ستاره
0%
16,000,000 تومان 8,000,000 تومان

  ۶ دیدگاه

 1. خرداد 8, 1399
  پاسخ

  قیمتش واسه من و امثاله من که دبیرستانی هستن واقعا فضاییه ببینید قیمت که پایین باشه فروشتون خییییلی بیشتر میره و سودتونم بیشتر میشه ولی بازم دمتون گرم آموزشه خفنی ولی به سطح مالیه من نمیخوره??

  • آموزشگاه ایده
   خرداد 10, 1399
   پاسخ

   سلام دوست گرامی
   ممنون از نظر شما، دوره های جامع مدرسه ایده روش های پرداخت مختلف داره که می توانید با تماس با واحد آموزش مطلع شوید. شماره تماس ۸۸۸۲۳۶۲۵

 2. saji
  شهریور 10, 1399
  پاسخ

  مدت زمان این دوره در مجموع چقدر هست؟

  • آموزشگاه ایده
   شهریور 10, 1399
   پاسخ

   با سلام
   دوره جامع موشن گرافیک حدود یک سال است.

 3. امیر
  شهریور 29, 1399
  پاسخ

  یا سطح دوره هارو بیارین پایین که قیمت پایینتر بیاد… یا تعداد ساعات رو کم کنین. همه عزیزان توانایی پرداخت اینچنین قیمت هایی رو ندارن. مرسی از توجه

  • آموزشگاه ایده
   شهریور 31, 1399
   پاسخ

   با سلام، از کیفیت آموزشی تحت هیچ شرایط نمی توان کم کرد. قیمت های دوره ها مدرسه ایده با توجه تخفیف هایی که در نظر گرفته شده است و شرایط پرداخت برای برخی از دوره ها مناسب است. برای اطلاع از شرایط پرداخت دوره ها با ماتماس بگیرید تا بتونیم اطلاعات بهتری در اختیارتون بزاریم.
   سپاس

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *