کیوریتوریال نظری و عملی

1,500,000 تومان
کیورتور-عکاسی–مدرسه-ایده

درباره دوره :

امروزه کلمه کیوریتوریال بیشتر از اینکه منسوب به عملکرد یک فرد باشد میتواند یک مفهوم تلقی شود. مفهومی که نشانه گسترش مطالعات رسانه های هنری کلاسیک به حیطه ی رسانه ی زبان است. این گسترش بیان هنری در زمینه رسانه‌ی عکاسی نیز به قوت قابل پیگیری است. به عبارتی با ورود  به عصر دیجیتال، منطق باز نمایی رسانه‌ی عکاسی نیز به شکلی از مواجهه با دنیا تغییر ماهیت داد. حال عکاس با مجهز شدن به سواد عکاسانه در کنار سواد زبانی‌اش برای فرضیه پردازی میتواند حیطه های تعریف تولید اثر هنری را به فرا تر از صرفا تولید یک عکس بواسطه ی عمل عکاسانه گسترش دهد. بدین منظور کیوریتوریال بعنوان یک مفهوم وارد عمل می شود و نه تنها نظرگاه عکاس را در باز تعریف احتمالات هنری دخیل میکند بلکه ماهیت اشیای عکاسی شده را نیز با فرضیه پردازی مورد بازنگری قرار می دهد.

در این راستا، تلاش شده است دوره ای طراحی شود که علاوه بر مجهز کردن هنرجو با قابلیت های سواد عکاسانه نحوه ی گسترش مفاهیم عکاسی و اشیای عکاسی شده نیز در آن مورد مطالعه قرار گیرد.  به عبارتی، در این دوره هنرجو نه تنها مجهز به سواد عکاسانه خواهد شد، بلکه سواد زبانی اش برای تولید فرضیه ازدل یک مجموعه هنری نیز بالا خواهد رفت. پس در نهایت هنرجو یا به مثابه کیوریتورِ مجموعه خودش می شود یا اینکه بواسطه جمع آوری مجموعه ای از عکس ها در تولید فرضیه از مواجهه عکاسانه دیگران ممارست می کند.

برای رسیدن به این هدف، در طی ده جلسه تلاش خواهد شد  نه تنها هنرجو با مبانی عملی  برای مواجهه عکاسانه اش با دنیا آشنا شود، بلکه به مبانی نظری ای مجهز شود که میتوانند بیان یک مجموعه عکس را در حیطه ی زبان نیز متبلور کنند. پس هنرجو در کنار اینکه با اصطلاحات اساسی خوانش فلسفی یک عکس آشنا می شود پروژه ای را چه به مثابه عکاس و چه به مثابه کیوریتور از ابتدا انتخاب و در طول مدت ترم به پختگی مقدماتی میرساند. در ادامه، در چند جلسه هنرجو با آشنایی با بیان در تاریخ عکاسی تا به امروز به سوادی دست پیدا می کند که او را از تکرار آنچه که بوده مصون نگه می دارد. در خلال این آشناییِ تاریخی تلاش خواهد شد با مجهز کردن هنرجو با مبانی نظری نشانه شناسی، پدیدارشناسی و روانکاوانه بعنوان دیسیپلین های مادری که قابل وصل به عکاسی هستند، امکان مشق مفاهیم میان رشته ای با عکاسی مطالعه شود. درپایان ترم نتیجه مطلوب آشنایی هنرجو با تعاریف بنیادی از جمله عکاسی روایی، عکاسی خیابانی، عکاسی پرتره ، هنر مفهومی عکس بنیان، عکاسی منظره و غیره در سطح معاصرش است.این سواد  به او این امکان را میدهد که با تعمق بیشتری یا اقدام به گسترش عمل عکاسانه اش به حیطه های زبانی کند یا مجموعه ای عکاسانه را با وصل به گزاره ای زبانی دچار پویای کند. وظایفی که در اصل این کلاس همان نقطه ی وصل عمل عکاسانه به مفهوم کیوریتوریال است.

 

مخاطبان دوره :

کسانی که می خواهند با مدیریت و نمایش استاندارد عکس ها و مباحت نظری کیوریتوری عکاسی آشنا شوند.

 

سبک برگزاری دوره :

در کلاس‌های دوره کیوریتورعکاسی، به صورت نظری با موضوعات آشنا می شوید و سپس در قالب پروژه های شخصی یا مشترک موضوعات را به صورت عملی پیاده سازی می کنید.

 

خروجی دوره :

در پایان این دوره شما می توانید مدیریت پروژه های شخصی خود را در قالب مجموعه عکس یا نمایشگاه عکس یاد بگیرید.


نام استاد : رهام شیراز

تعداد جلسات دوره : ۱۰ جلسه ۳ ساعته

تاریخ شروع دوره : ۹۸/۱۰/۱۷

زمان برگزاری دوره : سه شنبه ها ساعت ۱۷ الی ۲۰

ویژگی های دوره

  • عناوین 0
  • امتحانات 0
  • مدت 30 ساعت
  • سطح مهارت همه سطوح
  • زبان فارسی
  • دانشجویان 0
  • گواهی بله
  • ارزیابی ها بله
برنامه درسی خالی است

نظرات

میانگین امتیازها

0
0 امتیاز

جزئیات امتیاز

5 Stars
0%
4 Stars
0%
3 Stars
0%
2 Stars
0%
1 ستاره
0%
1,500,000 تومان

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *