دوره جامع کارگردانی و فیلم سازی

16,000,000 تومان 8,000,000 تومان
آموزش-کارگردانی-و-فیلم-سازی-در-مدرسه-هنری-ایده

دوره‌ کارگردانی فیلم‌سازی

حرفه‌ سینما از آن شغل‌های وسوسه‌برانگیز است که اتفاقا خیلی سن و سال نمی‌شناسد. در همه‌ جای دنیا کارگردانی پیدا می‌شود که به یک‌باره استعداد بازیگری یک پیر مرد یا یک جوان را کشف و اسمش با بازی در یک فیلم یا سریال یک شبه سر زبان‌ها بیفتد. می‌شود گفت این غافل‌گیری در ذات حرفه‌ی سینما است. سینما هنری است که به راحتی می‌تواند مخاطبانش را با جادوی تصویر به وجد بیاورد، مایوس یا امیدوار کند و برای چند ساعتی هم که شده ما را در سالن‌های تاریک سینما از دنیای واقعی جدا می‌کند و اجازه می‌دهد هر طور که دل‌مان می‌خواهد داستان زندگی شخصیت‌های فیلم‌ها را تخیل کنیم. همراه آن‌ها خوشبخت‌ترین یا غمگین‌ترین انسان روی زمین باشیم و درنهایت به اندازه‌ی تمام فیلم‌هایی که روی پرده‌ی نقره‌ای دیده‌ایم، می‌توانیم تجربه‌ی زندگی‌های مختلف را پشت سر بگذاریم. به همین دلیل است که جدا از این که چه سن و سالی دارید، می‌توانید حرفه‌ی سینما را تجربه کنید. اما می‌دانید که برای موفق بودن در این حرفه باید سینما را به شکل آکادمیک بیاموزید و در کلاسهای آموزشگاه‌های هنری در کارگاه‌های آموزش کارگردانی شرکت کنید.

 

صدا، دوربین، شلیک!

در ابتدای کار بهتر است تفاوت کارگردان سینما و تئاتر را بدانید تا بتوانید در دوره‌ی آموزشی درستی ثبت‌نام کنید. کارگردان تئاتر کسی است که یک اجرای زنده را رهبری می‌کند. او مانند یک میزبانی است که از ماه‌ها قبل مقدمات یک مهمانی با شکوه را فراهم می‌کند و به همه‌ی جزئیات صحنه، چیدمان اتاق و نورپردازی آن، نوع پذیرایی و حتی مدل چیدن صندلی‌های مهمان‌ها در سالن فکر می‌کند. اما وقتی مهمان‌ها زنگ در را می‌زنند و او در را به روی آن‌ها باز می‌کند، دیگر اختیار چندان در دست او نیست. کارگردان تئاتر همه‌ی صحنه‌ها را فقط در یک برداشت، ضبط می‌کند. بازیگران روی صحنه‌ی تئاتر جزء جدایی‌ناپذیر صحنه هستند و ممکن است هزار و یک اتفاق غیرمنتظره باعث شود که مهمانی آن خوب یا بد تمام شود. اما کارگردان سینما تا حد خیلی زیادی ریش و قیچی دستش است. او هر صحنه را می‌تواند با چندین برداشت، فیلم‌بردای کند و درنهایت در روی میز تدوین از دل فیلم‌نامه‌ و راش‌هایی که گرفته یک فیلم داستانی تمام عیار بسازد. بیش‌تر کلاس‌های دوره‌ی کارگردانی از دو بخش تئوری و عملی تشکیل شده است. هنرجویان بعد از گذراندن دوره‌ی تئوری و آشنایی با مبانی فیلم‌سازی وارد کارگاه‌های عملی می‌شوند و تلاش می‌کنند به شکل کاملا عملی، تجربه‌ی یک پروژه‌ی سینمایی را در این دوره‌ها پشت سر بگذارند.

 

فیلم‌نامه‌ها از دل زندگی بیرون می آیند

هیچ به این فکر کردید چرا در همه‌ی جشنواره‌های و جایزه‌های سینمایی لزوما آن فیلمی که جایزه‌ی کارگردانی را می‌گیرد، برنده‌ی جایزه‌ی فیلم‌نامه‌نویسی نیست. جایزه‌ی بهترین کارگردان و بهترین فیلم‌نامه از بخش‌های حیاتی یک جشنواره‌ است و معمولا همه منتظر هستند تا ببینند داستان چه کسی برنده‌ی بهترین فیلم‌نامه خواهد بود. در مراسم اسکار امسال وقتی فیلم «انگل» جایزه‌ی بهترین فیلم‌نامه را برد، بونگ جون‌هو، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس فیلم، وقتی مجسمه‌ی اسکار را در دست گرفت، درباره‌ی شخصیت‌های داستانش گفت «آن‌ها مانند اعضای خانواده‌ام هستند که من را رها نکردند و هر شب به خوابم می‌آیند!» این نکته را نباید فراموش کنید که فیلم‌نامه حرف اول را در سینما می‌زند و نمی‌شود یک دوره‌ی آموزش فیلم‌سازی را بدون آشنایی با این سرفصل مهم، پشت سر گذاشت. کلاس‌های آموزشی فیلم‌نامه‌نویسی معمولا به صورت ورکشاپ چند ساعته هم برگزار می‌شود که اگر در ابتدای آموزش هستید، این روش آموزش را بهتان توصیه نمی‌کنیم. ورکشاپ‌ها می‌توانند تکمیل‌کننده‌ی فرایند آموزش شما باشند اما قرار نیست شما بعد از گذراندن یک دوره‌ی چند ساعته با همه‌ی اصول و قواعد فیلم‌نامه‌نویسی آشنا شوید. پس اگر می‌خواهید یک‌ دوره‌ی فیلم‌سازی را بگذرانید، حتما به این نکته کنید که سر فصل فیلم‌نامه‌نویسی هم جزو دروس دوره‌ی آموزشی باشد.

 

نکات مهم درباره‌ یک دوره‌ آموزشی فیلم‌سازی

سینما حرفه‌ی پرطرفداری است و خیلی‌ها از جوانی و نوجوانی می‌خواهند وارد این حرفه شوند. اما از آن‌جایی که همه‌ی علاقه‌مندان نمی‌توانند این رشته را در دانشگاه بخوانند، آموزشگاه‌های هنری فراوانی این دوره را برگزار می‌کنند. اما خیلی از علاقه‌مندان نمی‌دانند که یک دوره‌ی کارآمد چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و مفاهیم مهمی که باید در چنین دوره‌هایی تدریس شوند، در زیرمجموعه‌ی چه سرفصل‌هایی قرار می‌گیرند. این نکته را فراموش نکنید که در سینما برخلاف مشاغل دیگر، در شروع کار، باید در نقش یک آچار فرانسه‌ ظاهر شوید و باید بتوانید خودتان از پس کارهایتان بربیایید. البته این به این معنی نیست که تخصص در این حرفه اهمیتی ندارد. اتفاقا بسیار هم مهم است، اما شما به‌عنوان کسی که قرار است در آینده کارگردان یک فیلم بلند یا حتی کوتاه داستانی یا مستند شوید، باید توانایی کار با نرم‌افزارهای روز فیلم‌سازی داشته باشید یا حداقل آن‌ها را بشناسید. فوتوشاپ و افترافکت از نرم‌افزارهای مهمی است که هر فیلم‌سازی روش استفاده از آن‌ها را بداند. دوره‌ای که این دو سرفصل را به صورت مقدماتی و پیش‌رفته جزو دروس آموزشی خود گذاشته، به مراتب می‌تواند کارآمدتر از دیگر دوره‌ها باشد. فراموش نکنید که افترافکت یا موشن‌گرافیک نرم‌افزار بسیار مهمی است که علاقه‌مندان می‌توانند یک دوره‌ی آموزشی جداگانه برای آن بگذرانند.

فیلم‌بردار خوب، فیلم را نجات می دهد

بگذارید یک راز بزرگ را با شما کارگردان‌های آینده در میان بگذاریم. فیلم‌بردار، سر صحنه‌ی فیلم‌سازی فقط یکی از عوامل سر صحنه نیست. او یار شماره یک کارگردان در تمام مدت انجام یک پروژه‌‌ی کوتاه یا بلند فیلم‌سازی است. به همین دلیل است که بسیاری از کارگردان‌های فیلم اولی، برای فیلم‌برداری فیلم‌شان سراغ بهترین‌های سینما می‌روند. یک فیلم‌بردار با تجربه می‌تواند به راحتی یک فیلم را نجات بدهد و کارگردانش را مشهور کند. بنابراین دوره‌ای را انتخاب کنید که جزو سرفصل‌های آموزشی‌اش حتما آموزش مقدماتی فیلم‌برداری را داشته باشد. چون علاوه بر مهم بودن آن در حرفه‌‌ی فیلم‌سازی، به شما کمک می‌کند که با تصور درست‌تری قاب‌‌های فیلم‌تان را انتخاب کنید. هنرجوها در طول یک دوره‌ی آموزشی مفید باید همه‌ی مراحل فنی ساخت یک فیلم از فیلم‌برداری تا صدابرداری و صداگذاری را تجربه کنند تا در هنگام کار بدانند که وظایف هر کدام از عوامل صحنه چیست و چه توقعی از آن‌ها باید داشته باشد. درنهایت می‌دانید موفقیت در حوزه‌ی هنر با میزان تجربه‌های فردی هر شخص رابطه‌ی مستقیم دارد و انتخاب یک دوره‌ی تخصصی جامع می‌تواند کمک بزرگی به هنرجوها می‌کند.

ویژگی های دوره

 • عناوین 0
 • امتحانات 0
 • مدت 270 ساعت
 • سطح مهارت همه سطوح
 • زبان فارسی
 • دانشجویان 1
 • گواهی بله
 • ارزیابی ها بله
برنامه درسی خالی است

نظرات

میانگین امتیازها

0
0 امتیاز

جزئیات امتیاز

5 Stars
0%
4 Stars
0%
3 Stars
0%
2 Stars
0%
1 ستاره
0%
16,000,000 تومان 8,000,000 تومان

  ۱ دیدگاه

 1. شهریور 4, 1399
  پاسخ

  کاربردی بود تا حدودی ممنون.

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *