ضیافت مشترک قاجاری‌ها با مرلین مونرو و اسکار در گالری ایده

گالری ایده-ideaschool
بازتاب گستره خبری نمایشگاه ضیافت قاجاری در خبرگزاری های معتبر

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سومین نمایشگاه انفرادی مهدی ساروخانی روز جمعه ۲۸ اردیبهشت‌ماه با نمایش ۱۴ اثر در گالری ایده افتتاح شد؛ نمایشگاهی که موضوع زمان و مکان را به بازخوانی نشسته و به تحلیل رفتاری انسان‌ها در دوران مختلف نشسته است.

مهدی ساروخانی، هنرمند گرافیست و نقاش درباره این نمایشگاه «ضیافت قاجاری» توضیح داد: این نمایشگاه حاصل یکی از دغدغه‌های من است زیرا همواره به این می‌اندیشیدم که اگر انسان‌ها در شرایط زمانی و مکانی متفاوتی به دنیا می‌آمدند، چه شرایطی را دارا بودند.

او افزود: همواره یکی از دغدغه‌های ذهنی‌ام حضور افراد و شخصیت‌های مختلف، خارج از زمان و مکان خودشان بوده، این که دیگران با تفکر، پوشش، رفتار و گفتار خاص خویش چه اتفاقاتی برای‌شان حادث شده و چه کارهای روزمره‌ای را انجام می‌دهند، این دل مشغولی سبب پدید آوردن این مجموعه با نام «ضیافت قاجاری» شد.

gallery idea

 
ایسنا این خبر را با عنوان” «ضیافت قاجاری» با جایزه اسکارمنتشر کرد”

نمایشگاه آثار نقاشی مهدی ساروخانی با نام «ضیافت قاجاری» این روزها در گالری ایده میزبان هنردوستان است.

ایسنا به نقل ار ساروخانی نوشت:این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه من سعی کردم که نشان دهم، انسان‌ها با موقعیت‌های متفاوت به چه تغییراتی دست می‌یابند؛ به عنوان مثال مردان علاقه‌مند به دوربین در این دوران اسکار دریافت کرده‌اند.

او درباره روند پژوهش این نمایشگاه بیان کرد: جمع کردن آثار این مجموعه که عموماً مربوط به آرشیو کاخ گلستان هستند، چندین سال به طول انجامید اما روند اجرایی آن‌ها رسماً از سال ۹۳ آغاز شد. در ابتدای امر عکس‌ها را با استفاده از نرم‌افزار کامپیوتری تلفیق کردم تا به نقطه‌ای که می‌خواستم دست یافتم، سپس به نقاشی بر روی آن‌ها پرداختم.

 

نمایشگاه+ضیافت+قاجاری

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی گالری ایده:

 ساروخانی، هنرمند گرافیست و نقاش درباره «ضیافت قاجاری» توضیح داد: این نمایشگاه حاصل یکی از دغدغه‌های من است، زیرا همواره به این می‌اندیشیدم که اگر انسان‌ها در شرایط زمانی و مکانی متفاوتی به دنیا می‌آمدند، چه شرایطی را دارا بودند.

او افزود: همواره یکی از دغدغه‌های ذهنی‌ام حضور افراد و شخصیت‌های مختلف، خارج از زمان و مکان خودشان بوده، این که دیگران با تفکر، پوشش، رفتار و گفتار خاص خویش چه اتفاقاتی برای‌شان حادث شده و چه کارهای روزمره‌ای را انجام می‌دهند، این دل‌مشغولی سبب پدید آوردن این مجموعه با نام «ضیافت قاجاری» شد.

این هنرمند افزود: شخصیت‌های دوران قاجار دستمایه‌ای شدند برای خلق آثار حاضر، تلفیق تصویری این شخصیت‌ها در فضاهای امروزی، خارج از زمان و مکان خودشان و در دل دنیای پر زرق و برق و پرهیاهوی این روزها؛ شاید آنان نیز همچون ما اسیر دوران و مکانی شدند که خودشان هیچ دخالتی در انتخابش نداشتند. این در حالی است که دنیای امروز نیز می‌توانست انسان‌های دیگری را هم تجربه کند. کسانی که در تاریخ گم شدند و نام‌شان می‌توانست به واسطه تکنولوژی دنیای امروز مطرح شود.

 

نمایشگاه+ضیافت+قاجاری (۱)

 

هنر آنلاین نیز در بازتاب خبری خود نوشت:

ساروخانی در این نمایشگاه ۱۴ اثر به نمایش گذاشته شده که ۱۲ اثر آن در ابعاد ۱۱۰ در ۱۴۰ است و دو اثر دیگر به ابعاد ۱۰۰ در ۱۲۰ هستند.

او از ادامه این سوژه در نمایشگاه آتی خود خبر داد و بیان کرد: در مجموعه بعدی که در دست اجرا دارم، روی همین موضوعات کار می‌کنم اما این بار قصد دارم که تکنیکی تازه‌تر را مد نظر قرار دهم اما در مجموعه بعدی نیز باز هم تلفیق آدم‌های مختلف و تمرکز بر انسان موضوع اصلی است.

بر اساس این گزارش، نمایشگاه ضیافت قاجاری تا ۳ خرداد ماه سال جاری ادامه دارد. علاقه‌مندان می‌توانند همه روزه از ساعت ۱۸ الی ۲۱ به گالری ایده واقع در میدان هفت تیر، خیابان قائم مقام، میدان شعاع، خیابان هجدهم، پلاک۲۶ مراجعه کنند.

 

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *