6 نوع هنر دیجیتال که باید درباره آنها بدانید

هنر دیجیتال

هنر دیجیتال اصطلاح گسترده‌ای است که معمولاً برای اشاره به فرآیند ایجاد تصاویر دیجیتال، انیمیشن‌ها و دیگر چند رسانه‌ای تعاملی استفاده می‌شود. با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله نرم افزارهای سه بعدی، نرم افزارهای دو بعدی، تبلت‌های طراحی و تبلت‌های گرافیکی می‌توان آن را ساخت.

هنر دیجیتال مدت زیادی است که در فضای هنری وجود دارد، اما در اواخر دهه 1990 زمانی که هنرمندان دیجیتال شروع به تولید تصاویر کامپیوتری با رسانه‌های سنتی و جدید کردند، محبوبیت پیدا کرد. هنر دیجیتال به عنوان خلاقیت هنری تعریف می‌شود که با استفاده از فناوری دیجیتال به وجود می‌آید. به طور سنتی، هنر را نقاشی، طراحی یا مجسمه سازی می‌دانستند که به طور فیزیکی به دست هنرمند تولید می‌شد. تعریف سنتی هنر فراتر از نقاشی‌ها و طراحی‌ها گسترش یافته و اشکال مختلف تولید هنری را شامل می‌شود که شامل طرح‌های دیجیتالی و کامپیوتری می‌شود.

 

انواع هنر دیجیتال

عکاسی دیجیتال

عکاسی دیجیتال یکی از چندین اشکال هنر دیجیتال است که در اکثر دوربین‌های دیجیتال انجام می‌شود. عکس‌های دیجیتال را می‌توان به روش‌های مختلفی تغییر داد یا دستکاری کرد.

 

دوره جامع دیجیتال آرت

 

نقاشی دیجیتال

در دنیای هنر، نقاشی دیجیتال مشابه نقاشی است که از هر ابزار دیجیتالی مانند یک برنامه کامپیوتری یا سخت افزار کامپیوتر برای تولید تصاویر استفاده می‌شود. در حالی که استادانی وجود دارند که سال‌ها این کار را با دستان خود انجام می‌دهند، نقاشی دیجیتال نیز یک انتخاب محبوب برای جوانان عاشق هنر است.

نقاشی دیجیتال اغلب با هنر دیجیتال همراه است، اما می‌توان آن را بدون هیچ گونه رسانه دیجیتالی نیز انجام داد. هنرمندان دیجیتال ممکن است از مداد، جوهر، نشانگر یا پاستل روی کاغذ یا بوم برای خلق نقاشی‌های خود استفاده کنند و سپس آن‌ها را با اسکن کردن به دنیای دیجیتالی وارد کنند.

 

نقاشی دیجیتال

گرافیک کامپیوتری

گرافیک کامپیوتری از تصاویر دیجیتال برای ایجاد یک نمایش بصری از یک طرح، مانند معماری، مهندسی یا طراحی محصول استفاده می‌کند. در هر زمینه‌ای که نیاز به تصویرسازی خلاقانه و فنی دارد می‌توان از گرافیک کامپیوتری یا گرافیک رایانه‌ای استفاده کرد.

 

عکس نقاشی

Photo-painting تکنیکی است که از عکس‌های دیجیتالی با کیفیت بالا به عنوان بوم استفاده می‌کند. هنرمندان با خطوط قلم مو، لایه‌ها و افکت‌های رنگ‌آمیزی شده کار می‌کنند تا با دقت تصویری را که از مجموعه‌ای از صدها تصویر شکل گرفته، دوباره خلق کنند.

 

الگوریتمی و فراکتال

هنر الگوریتمی از طریق یک فرآیند ریاضی ایجاد می‌شود. فراکتال‌ها نوعی هنر تجسمی هستند که با استفاده از الگوریتم‌های فراکتال ریاضی بر اساس اشکال هندسی مشابه ایجاد می‌شوند که با تکرار و تبدیل دستورالعمل‌های ساده ریاضی ایجاد می‌شوند.

 

هنر دیجیتال

نمایش ونقشه برداری

نمایش پروجکشن با ترکیب کردن ویدئو و تصاویر ثابت با گرافیک کامپیوتری، ظاهر یک شی را در زمان واقعی تغییر می‌دهد. در برنامه‌های سرگرمی مانند کنسرت‌ها، جلوه‌های ویژه مورد استفاده در فیلم‌ها، طرح‌های معماری، موزه‌ها، گالری‌ها و حتی محیط‌های شخصی هم از این ابزار استفاده می‌شود.

 

نتیجه

هنر دیجیتال را می‌توان با انواع رسانه‌های مختلف تطبیق داد و دستکاری کرد. هنرمندانی که می‌خواهند تأثیر هنر دیجیتال را درک کنند، باید اشکال و کاربردهای مختلف هنر دیجیتال را کشف کنند. هنر همه مرزها را درنوردیده است زیرا یکی از معدود چیزهایی است که معنایش را تنها بیننده می‌تواند تعریف کند. پیشرفت‌های فناوری دیجیتال به هنرمند اجازه می‌دهد اثری خلق کند که اکنون در سراسر جهان مشاهده و قدردانی شود. هنر دیجیتال نه تنها تعریف هنر را گسترش داده است، بلکه امکان دسترسی هنر را به جهان افزایش داده است.

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *