12 اصطلاح رایج در مد و فشن

صنعت مد و فشن

در این مقاله برای افرادی که علاقه مند به مد و فشن هستند و یا در این صنعت مشغول به کارند، اصطلاحات رایج در مد و فشن را تعریف خواهیم کرد.

1: اکسسوری

وسایلی هستند که با هدف تزیین و تکمیل لباس از آنها استفاده می شود. کمربند، عینک، کیف، کفش، روسری، جواهرات و کروات ازاین دسته هستند.

2: اسکچ فشن

به طراحی اولیه برای ساخت لباس می گویند.

 

اسکچ فشن

3: اسکچ تخت

اسکچ هایی که فقط از روی لباس هستند و برای نمایش جزییات محصول از آنها استفاده می شود. این اسکچ ها با دست هم انجام  می شوند.

4: آوانگارد

به معنای خلاقیت و نوآوری است و به افرادی که در زمان خودشان با خلق ایده های جدید، باعث بوجود آمدن جنبش های نو شده اند، گفته می شود.

5: اوت کوتور

به لباس های گرانقیمتی گفته می شود که پارچه های دست ساز دارند و برای مشتریان خاص تولید می شوند. کالکشن های اوت کوتور فقط توسط برندهای لوکس مانند دیور یا شنل طراحی و روانه بازار می شوند.

 


دوره جامع طراحی مد و لباس


6: کت واک

سکویی که مدل ها برای نمایش لباس بر روی آن قدم می زنند.

7: برچسب مراقبت

برچسب هایی که درون تمام لباس ها وجود دارند، شامل چگونگی مراقبت از لباس ها هستند و با نماد نشان داده می شوند برچسب مراقبت هستند. برچسب مراقبت معمولا شامل اطلاعات پارچه، جنس، نحوه شستشو، خشک کردن و اتو کشیدن است.

8: کاسپلی

به نحوه لباس پوشیدن شبیه به کاراکترهای فیلم، کتاب، انیمیشن، سریال و بازی کامپیوتری گفته می شود.

 

کاسپلی

9: کالکشن

کالکشن به مجموعه ای از خلاقیت طراحان لباس گفته شده و معمولا دوبار در سال بیرون داده می شود. یکبار برای بهار- تابستان و بار دیگر برای پاییز- زمستان. البته برندهای فست فشن مانند زارا و اچ اند ام بیش از دوبار در سال کالکشن ارائه می کنند.

10: دراپینگ

به نحوه نشستن لباس بر روی بدن دراپینگ گفته می شود.

11: کریز

ترندی که برای مدت کوتاهی بسیار زیاد محبوب باشد کریز نامیده می شود.

12: کنتراست

رنگ هایی که متضاد و متمایز از هم هستند در اصطلاح با هم کنتراست دارند.

 

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *