نمایشگاه نقاشی شیما مطلبی

افتتاحیه جمعه ۹ اسفند ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۰ الی ۱۴ اسفند ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی آرمان جدیدیان

افتتاحیه جمعه ۲ اسفند ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۳ الی ۷ اسفند ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی سالومه مسچیان مقدم

افتتاحیه جمعه ۴ بهمن ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۵ الی ۹ بهمن ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی هلیا سلمانی

افتتاحیه جمعه ۲۰ دی ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۱ الی ۲۵ دی ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه گروهی اساتید مجسمه ساز معاصر ایرانی

افتتاحیه جمعه ۶ دی ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۷ الی ۱۱ دی ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه پیشکسوتان نقاشی معاصر ایران

افتتاحیه جمعه ۱۰ آبان ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۱ الی ۲۳ آبان ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه پروین معراجی

افتتاحیه جمعه ۲۶ مهر ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۷ الی ۲۹ مهر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی خط لیلی منتظری

افتتاحیه جمعه ۱۹ مهر ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۰ الی ۲۴ مهر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی سالومه مسچیان

افتتاحیه جمعه ۱۲ مهر ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۳ الی ۱۷ مهر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نقش‌مایه‌هایی از عشق، شور و شوق

 

سالومه مسچیان مقدم بیش از پانزده سال است که با پاستل گچی به قلمرو آفرینش هنری قدم گذاشته است و راهیِ راهی پر پیچ‌وخم شده، راهی که اندک افرادی تمنای گذر از آن را داشته‌اند. مسیری که آن‌قدرها که به نظر می‌آید آسان نیست و هر رهرویی در آن پایدار نمانده است.

با همه این تفاسیر سالومه مسچیان این مسیر را انتخاب کرده و در آن گام برداشته است. هنر او رنگ‌وبوی ایرانی و سنتی دارد. خانه‌های کاه‌گلی، شمعدانی‌ها و کوچه‌پس‌کوچه هنوز در قلب و دیده‌اش حضور دارند، هرچند که حضورشان در زندگی واقعی روز به روز کم رنگ و کم رنگ‌تر می‌شود.

می‌گویند نوستالژی اختراع یک پزشک ارتشی بود که علائم مشابهی را در سربازان سوئیسی دور از خانه مشاهده می‌کرد. او به این نتیجه رسید که آن‌ها درد دوری از خانه را دارند: دردی (آلژیا) برای خانه (نوستوس) و این سربازان درمانی نداشتند مگر فرستاده شدن به خانه.

شاید بتوان گفت نقاشی‌های سالومه مسچیان در تمنای روزگار گذشته یا در حال گذر یا همان نوستالژی به سر می‌برند. او فارغ از نظرات روزگار معاصر در وادی مخصوص به خود و تعهدات مخصوص به خود قدم برمی‌دارد و از چیزهایی روایت می‌کند که عطری از روزگار در گذشته را دارد. خانه یا فضاهایی که دیگر کمتر از آن‌ها می‌شود در زندگی روزمره شهری سراغ گرفت، بهانه‌هایی هستند برای سالومه مسچیان تا بار دیگر پاستل گچی به دست، بساط نقاشی‌اش را پهن کند و از خانه‌ای بزرگ، از سرزمینش روایت کند. نقاشی‌های او تصنیف‌هایی هستند در جهت به خاطر سپردن همیشگی آنچه که آن‌قدرها که باید جدی گرفته نشده است: فضاهای روستایی، عشایری و سنتی ایران همچون بازارهای سنتی و کوچه و پس کوچه‌ها، همان‌ها که عطر مادر و مادربزرگ‌ها را به خود به همراه دارد.

با این حال کارهای او محدود به سبک منظره نیستند، طبیعت بی‌جان و پرتره و نقاشی‌های فیگوراتیو او هم همین حال‌وهوا را تداعی می‌کنند، رفتن به سراغ ساز و نوای ایرانی و یا دخترانی با پوشش اصیل ایران زمین.

آنچه ورای ترکیب‌بندی، رنگ و تکنیک قدرتمند او سخن‌سرایی می‌کند فقط و فقط یک چیز است: چیزی است از جنس عشق و شور نسبت به خانه مادری، موطنش: ایران.

نمایشگاه نقاشی آزاده طاهریان

افتتاحیه جمعه ۵ مهر ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۶ الی ۱۰ مهر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی پروین معراجی

افتتاحیه جمعه ۲۹ شهریور ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۳۰ شهریور ماه الی ۳ مهر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی سحر فتح اله ی با عنوان “پویش رنگ ها ۷”

افتتاحیه جمعه ۲۲ شهریور ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۳ الی ۲۷ شهریور ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی سحر فتح اله ی با عنوان “پویش رنگ ها ۶”

افتتاحیه جمعه ۱۵ شهریور ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۶ الی ۲۰ شهریور ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه طراحی های داوود شیرمحمدی با عنوان “باران تابستان”

افتتاحیه جمعه ۸ شهریور ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۹ الی ۱۳ شهریور ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی پروین معراجی

افتتاحیه جمعه ۱ شهریور ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲ الی ۶ شهریورماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه هنرهای تجسمی  سروناز محمودی

افتتاحیه جمعه ۲۵ مرداد ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۶ الی ۳۰ مرداد ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه انفرادی نقاشی مریم مقدم با عنوان “تَن”

افتتاحیه جمعه ۱۸ مرداد ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۹ الی ۳۰ مرداد ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

” تَن” بازتابی از جهان انسان است، انسانی که در تلاطم روزگار گاها دچار افول می‌شود. ناملایمات رو به زوال می‌کشاندش، اما با تلاشی مداوم، کشان کشان خود را به سوی روزنه امید سوق می‌دهد.

در این آثار سعی بر این بوده که رنج‌ها و تلخی‌های زیست شده، بیشتر با دفرمه‌ها و از ریخت‌افتادن‌ها به زبان تصویر ترجمه شوند و در نهایت تلاش انسان برای روی پا ماندن با تداعی فرم بدنی تخریب شده و پایدار به تصویر دوخته شده است.

افتادگانی در تمنای ایستادگی

 

بدن؛ بدن همان مفهومی است که بیش از هر چیزی در مواجهه با طراحی‌های مریم مقدم با آن روبه‌رو می‌شویم. بدن؛ همان عرصه‌ای است که دنیای معاصر هنر آن را به کارزار خود تبدیل کرده است.

بدنی که همواره یا نادیده گرفته می‌شد یا به شکلی آرمانی به تصویر در می‌آمد. حالا اما دنیای معاصر آن را در مرکز توجهات خود می‌نشاند. این بدن اما دیگر نمونه‌ای عالی و بی‌عیب‌ونقص از تناسبات طلایی دوران رنسانسی نیست بلکه این بدن، بدنی است کاملاً زمینی و دستخوش کاستی، فقدان و ناتوانی. بدنی که اینجا و اکنون می‌تواند حضور داشته باشد و روایت‌گر دنیای درونی و جهان بیرون همان انسان باشد. انسانی که دیگر همچون نقاشی‌های داوینچی یا تندیس‌های میکلآنژ از قدرتی جادویی برخوردار نیست. بدن انسان امروز، بدنی است که گاه به گاه از پای در می‌آید و ایده‌آل‌هایش به محاق می‌رود

بدن‌های آفریده مریم مقدم از پای افتاده‌اند و حتی می‌توان گفت که به نظر خوار و خفیف شده می‌رسند. با این حال طراحی‌های او از چنین بدن‌هایی، همچنان قدرتمند و شکوه‌مند هستند. انسان‌هایی که می‌توانند در نهایت از پای‌افتادگی، شکوهمند به نظر برسند. ترکیبات که از پای افتاده‌اند و غالباً سرشان در ترکیب‌بندی دیده نمی‌شود؛ حتی جنسیتشان هم اهمیت خاصی ندارند. فرم‌های اعوجاج یافته و در هم پیچیده شده بدن، گاه با رنگ‌های گرم، القای التهاب و تنش می‌کنند و گاه فضای سرد ترکیب‌بندی، گویی روایتی از فردی در حال احتضار است.

ترکیب‌بندی‌ها محکم و رنگ‌ها به‌درستی انتخاب شده‌اند، ضرب قلم‌ها از توانایی هنرمند در به تصویر کشیدن فرم‌های از ریخت‌افتاده بدن سخن می‌گویند و در راستای هدف او در نشان دادن تلاش و تقلای انسان معاصر برای غلبه بر مصائبی هستند که او را احاطه کرده‌است.

 

آن‌ها بیش از آن‌که یک بدن باشند، دست‌ها و پاهایی هستند در تلاش برای زنده‌ماندن و درآمدن از وضعیت کنونی. بدن‌هایی که تجلی دنیای انسان‌های فروافتاده‌اند؛ فروافتادگانی در تلاش برای دوباره سرپا ایستادن.

افول، زوال، رنج‌ها و تلخی‌های زیست شده، از ریخت افتادن، دفرمه، تخریب شده. این‌ها واژگانی هستند که مریم مقدم در گزاره یا استیتمنت هنریش از آن‌ها برای به کلام کشاندن نقاشی‌هایش بهره می‌گیرد ولی این همه ماجرا نیست.

فیگورهای افتاده اما قدرتمند مریم مقدم، با همه تلاطم‌های روزگار دست از مقاومت نمی‌کشند. آن‌ها با «تلاشی مداوم» و «کشان کشان» خود را به سوی روزنه امید سوق می‌دهند و حتی با آنکه در اکثر آثار در حالتی افقی به سر می‌برند اما تلاش برای ایستادن را از یاد نبرده‌اند. این پیکره‌های رنگین که گویی میان اندوه، رنج و سختی‌های زندگی غوطه‌ور هستند، باوری دارند و آن اینکه در برابر زوال، افول و تخریب مقاومت کنند. نبردی برای ایستاده زیستن حتی اگر از پای افتاده باشند.

 

نمایشگاه نوگرایان نقاشیخط ایران

افتتاحیه جمعه ۴ مرداد ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۵ الی ۱۶ مرداد ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی اِلِناز کاظم تاش

افتتاحیه جمعه ۲۸ تیر ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۹ الی ۲ مرداد ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی خط شهرام غلامی

افتتاحیه جمعه ۲۱ تیر ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۲ الی ۲۶ تیر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه عکاسی مریم مددی

افتتاحیه جمعه ۱۴ تیر ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۵ الی ۱۹ تیر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی زهره قاضی حسینی با عنوان “اتاقی آشنا”

جمعه ۷ تیرماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۸  الی ۱۲ تیر ماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه بزرگان خط نقاشی با عنوان “آوای خط ”

نمایشگاه آوای خط، مجموعه آثاری منحصر به فرد از بزرگان پیشکسوت خط نقاشی است که در گالری ایده برگزار می شود.

کلیه آثار هنرمندان این نمایشگاه به بالاترین رقم پیشنهادی به فروش خواهد رسید.

در این نمایشگاه ۲۶ اثر از هنرمندان برجسته و صاحب سبک از جمله :

نصرالله افجه ای :

نصرالله افجه ای احتیاجی به هیچ تعریف و معارفه ای ندارد، هنرمندی پیشکسوت که دارای نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد است. نقاشیهای او که ایشان تمایل دارند نقاشی خوانده شوند ترکیب های بدیعی از عنصر خط به عنوان موتیف و سنگ بنای نقاشی هایش هستند، او فرم های نو و مواد و مصالح مدرن را به کار می گیرد تا دنیایی شگفت آور را پیش چشم مخاطب قرار دهد. با این حال همچنان رنگ آمیزیی های او و استفاده او از خط، به ویژه استفاده از خطوط کوفی و رنگ های گرم و سنتی توانسته است این سنت را به زیباترین شکلی با مدرنیته پیوند دهد. از نظر استاد افجه ای نقاشیخط گرچه رشته‌ای بین‌المللی است اما موضوع آن سرزمینی است که با نشانه‌سازی‌های فرهنگی اش مطابقت یافته است. آثار نصرالله افجه‌ای در حراج‌های بین‌المللی کریستیز، بونامز، ساتبیز و همچنین حراج تهران شرکت داشته و نقش مهمی در اقتصاد هنر برون مرزی ایران بازی کرده است.

 

فرامرز پیل آرام :

او از استادان مکتب سقاخانه یا هنر نوی ایرانی بود. استعداد او در نقاشی از همان عنفوان جوانی  توجه اهل فن را به خود جلب کرد. در بیشتر کارهای او المان هایی از سنت ایرانی و همچنین خط دیده می شود. او از عناصر مختلف سنت همچون خطوط ایرانی به عنوان عنصری برای هماهنگی و ریتم بخشیدن به کارهایش استفاده کرد. خط فارسی در کارهای او به گونه ای نت موسیقیایی دارای ضرب آهنگ تبدیل می شود؛ موسیقی ای به دنیا آمده از امتزاج سنت و مدرنیته، نگاهی که از یک سوی به هنر انتزاعی و گرافیک تمایل دارد و از سوی دیگر به جامعه و سنت هایی که در آن و با زندگی می کرد. مرگ زودهنگام او اما مجالی برای بالندگی بیشتر چنین رویکرد بی نظیری باقی نگذاشت.

 

سید محمد احصایی :

سید محمد احصایی که در شهر خط و خوشنویسی یعنی قزوین به دنیا آمد، بیش از ۵۰ سال از عمر خود را صرف رشته ای کرده است که او خود یکی از پایه گذاران آن بوده است، رشته ای به نام نقاشی خط. علاوه بر این او خود را از نقاشان سنت قهوه خانه می دانست و از نخستین افرادی بود که از حروف به عنوان فرمی بصری بیش از فرمی مفهومی در کارهایش بهره گرفت. کلمات مذهبی همچون «الله»، «بسم الله» و «لااله الا الله» نمود خاصی در کارهای او دارند و بیانی بصری از عرفان و تصوف اسلامی را به معرض دید می گذارند. آثار او نه فقط توانست در ایران از اعتبار ویژه ای برخوردار شود که در سطح بین المللی نیز برای ایران و هنرمندان ایرانی اعتبار ویژه ای در پی داشت. بسیاری از کارشناسان کار او را دارای رویکردی گرافیکی نسبت به خط می دانند. کارهای این هنرمند نیز در حراج های بین المللی به موفقیت های چشمگیر و منحصربه فردی دست پیدا کرده است.

 

علی شیرازی :

علی شیرازی در حوالی شیراز شهر شعر و ادب به دنیا آمد و از کودکی استعداد بارزی در خوشنویسی از خود نشان داد و همین استعداد او را نزد استادان به نام خوشنویسی همچون غلام حسین امیرخانی کشاند تا خود به تدریج به درجه استادی رسید. علی شیرازی خوشنویسی تواناست که اجراهای دقیق و قدرتمندش، می تواند مدت ها چشم را به خود مشغول کند. او بیشتر از خط نستعلیق استفاده می کند و سرمایه او در این سفر خطیر برخورداری از هنر خوشنویسی ایرانی است که ترکیب بندی های سیاه مشق در خوشنویسی سنتی را به ذهن متبادر می کند. او در کارهایش حروف و کلمات را لایه لایه و با سایه روشن های ظریف که به آن حجم و تعالی می بخشد، کنار یکدیگر می چیند. کارهای او نیز متاثر از متون مقدس اسلامی همچون سوره فاتحه است. کلمات در هم پیچیند و در هم گم می شوند و باز گویی از این چرخه بیرون می آیند، شکوهی راز آمیز که قدرت فرم، رنگ و ترکیب قدرتمند سنت و مدرنیته را چنان به رخ می کشد که بیننده لحظه ای  نمی تواند از تماشای آن رو گرداند.

 

علیرضا اسکندری – خسرو روشن – حسین نوروزی – کاظم خراسانی – ایمان ملاجعفری و دیگر هنرمندان این هنر فاخر رونمایی می شود.

 

جمعه ۲۴ خرداد ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۵ الی ۶ تیرماه ساعت ۱۰ الی ۲۰

 طرحی نو در آسمان عشق

این روزها حوالی میدان هفت‌تیر، خیابان خردمند شمالی که بگردید، موسیقی زیبایی را خواهید شنید از ترکیب خلاقیت ایرانی در کنار مدرنیسم آن سوی آبی به وجود آمده، موسیقی‌ای که از کنار هم قرار گرفتن خط، فرم، رنگ و شعر ساخته شده و آوایی خلق کرده که همچون صدای سخن عشق زیباست: ‌

و عشق ، تنها عشق
ترا به گرمی یک سیب می کند مانوس
و عشق ، تنها عشق
مرا به وسعت اندوه زندگی‌ها برد،
مرا رساند به امکان یک پرنده شدن

همان گونه که سهراب سپهری، سپهری جدید در تجربه معاصر انسان ایرانی از عشق را در اشعارش ترسیم کرد، هنرمندان و پیشکسوتان تجسمی دیروز و امروز ایران، سال‌هاست که با موفقیت توانسته‌اند، تجربه منحصربه‌فردی از ترکیب عناصر خط و هویت ایرانی به وجود آورند ، اساتیدی که برخی از آن‌ها دیگر در میان ما نیستند و برخی دیگر هنوز که هنوز با همه استادی این مسیر پرفراز و نشیب را می‌سازند و به پیش می‌برند.

این روزها گالری ایده، نمایشگاهی با نام «آوای خط» ترتیب داده که در آن اساتید هنر خط و نقاشی یا نقاشیخط به یکدیگر پیوسته و هر یک سازی به دست، موسیقی‌ای الهام‌بخش و یگانه را به گوش مخاطبان می‌رسانند: کنسرتی از عشق و شور و رقص بر بوم و به زبان انسان معاصر.

این بار به جای قلمو، این قلم است که روی بوم می‌رقصد و آواز سر می‌دهد، آوازی از سر عشق که عصاره فرهنگ و هنر ایران و ایرانی است. عشق، همان سه حرف ساده میان تهی رقصان که گرد می‌شود و می‌رقصد یا نام‌هایی که از عشق به وحدت هستی خبر می‌دهد. تک واژه‌هایی که از عمق جان برمی‌خیزند و هم معنا و هم فرم خود را بر بوم و پوست و کاغذ به نمایش می‌گذارند.

به‌راستی که هنرمندان خلاق ایرانی هر زمانی از تاریخ، توانسته‌اند ترکیبات بدیع خود را به دنیای هنر عرضه کنند؛ چه آن زمان که خط نسخ و تعلیق را با یکدیگر ترکیب کردند و خط فریبنده نستعلیق را آفریدند و چه زمانی که عناصر خطوط باستانی ایرانی و عربی را به بوم‌های نقاشی خود کشاندند، مسیری تازه را برای آفرینش گشودند.

اساتید هنر نقاشیخط به زیرکی دریافتند که به کارگیری این خط و راه دادن آن به صفحه بوم نقاشی، امری است گریزناپذیر از تجربه معاصر انسان ایرانی و این قابلیت را دارد که هم مخاطب داخلی و هم مخاطب خارجی را فریفته خود کند. اینجا سخن از ترکیبی نوآورانه بود که به زبان امروزی سخن می‌گفت. هنری که کتبیه‌های معماری و صفحات خوشنویسی را ترک می‌کرد و بر بستر دیگری می‌درخشید.

نمایشگاه «آوای خط»، نمایشگاهی است که با این‌که نام‌های پیشکسوتانی همچون محمد احصایی ، نصرالله افجه‌ای و فرامرز پیلارام بار بار قدمت و استواری آن را به دوش می‌کشند اما آثار اساتید دیگر همچون  حسین نوروزی، خسرو روشن، کاظم خراسانی، علیرضا اسکندری، علی شیرازی و ایمان ملا‌جعفری نیز چنان خودی نشان می‌دهند که هر بیننده‌ای را به تحسین وا می‌دارند و با این حال مخاطبان بدون شناختن حتی نام یک هنرمند می‌توانند دریابند که این نمایشگاه از اصالت‌ها روایت می‌کند. «آوای خط» تا ششم تیرماه در نگارخانه ایده برپاست.

گالری ایده همچنان پرفروش

گالری ایده با در اختیار داشتن فضای وسیع و تخصصی و استقبال بالای علاقه مندان، همچنان به فروش آثار هنرمندانش ادامه می دهد.

گالری ایده در نمایشگاه «انسان معاصر» که مورد استقبال بالای علاقه مندان قرار گرفت، موفق شد آثاری از هنرمندانی مانند : مائده براتی – یاسمن بحربادی – ماهرخ طاهری – حمیدرضا خلیفی به فروش برساند.

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان “انسان معاصر”

جمعه ۱۷ خرداد ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۸ الی ۲۲ خرداد ساعت ۱۰ الی ۲۰

کیوریتور : ارغوان افشاریان

هنرمندان :

شیرین مدنی، مهدی منصوری، مرضیه همایون فر، زهره محمدپور، ارغوان عبدالمحمد شفا، حمیدرضا افشار، نرگس مهجور، رعنا نویدی، امیررضا یاورخانی، لعیا تبریزی، فرزانه قادری، حسنیه زعفرانچی زاده مقدم، شبنم عسکرزاده، سحر لواسانی، فاطمه پاو، ناهید چهرازی، شقایق جمالی مهر، نسرین حسنی، نورالله رستمی، حسن ابراهیمی

نمایشگاه گروهی هنرهای تجسمی با عنوان “انسان معاصر” 

جمعه ۱۰ خرداد ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۱ الی ۱۵ خرداد ساعت ۱۰ الی ۲۰

هنرمندان : 

اورانوس افشاریان، شیما هنا امینی ساناز آبایی، لیلا بانگی، یاسمن بحربادی، مائده براتی، مینو بلال، ساحل سادات تولایی، بهاره حاجی جعفری، فاطمه خانی قلعه، مهشید دهقانیان، سارا رشیدی، مهدخت رضاخانی، میلاد شاهمرادی، فاطمه شیخ محمدی، مژده شیرزاد، هدیه صادقی، مهسا صدوقی، ماهرخ طاهری، ساناز مارابی، معصومه محمدیاری، کیمیا نوریان، شیما ویشکایی، جمیله یاسینی، حمیدرضا خلیقی

نمایشگاه گروهی هنرهای تجسمی با عنوان ” انسان معاصر ”

جمعه ۳ خرداد ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۴ الی ۸ خرداد ساعت ۱۰ الی ۲۰

هنرمندان : 

عسل رستگار، مریم مکری، سما حبیبی‌راد، رزیتا صراف، فروهه وکیلی، بهناز نبی، سارا تیموری، حسین یکتا پور، آریتا اسکندری، سارا درگاه نژاد، فرشته شفیعی ثابت، اکرم کشاورز، سروناز محمودی، حدیث جلیپور، بهار سبحان‌زاده، میترا بهروزی، هادی غلامی، شیرین یغمایی، سحر صنیعی، مریم ریاحی فرد، پریسا صادق جولا

نمایشگاه نقاشی انفرادی فرشته فرمانی با عنوان بی پایان

افتتاحیه جمعه ۲۷ اردیبهشت ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۸ اردیبهشت الی ۱ خرداد ساعت ۱۱ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی انفرادی هدا بلوری

جمعه ۲۰ اردیبهشت ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۱  الی ۲۵ اردیبهشت ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه نقاشی خط “ساناز ملکی”

جمعه ۱۳ اردیبهشت ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۱۴  الی ۱۸ اردیبهشت ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

برنامه های هفته هنر نقاشی :

› عنوان برنامه : ورکشاپ نقاشی طبیعت

استاد : داوود شیرمحمدی

زمان برگزاری : ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : گالری ایده

 

› عنوان برنامه : ورکشاپ نقاشی آبستره

استاد : فرشته فرمانی

زمان برگزاری : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : گالری ایده

 

› عنوان برنامه : ورکشاپ طراحی خلاق

استاد : پیام یاسینی

زمان برگزاری : ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : گالری ایده

گزارش نشست : موسسه فرهنگی هنری ایده به مناسبت هفته نقاشی میزبان ورکشاپ طراحی خلاق بود. این ورکشاپ با حضور پیام یاسینی استاد دانشگاه و جمعی از علاقه مندان برگزار شد.
در ابتدای این ورکشاپ پیام یاسینی از مدرسین مدرسه هنری ایده روند طراحی در دوران کلاسیک و معاصر را بررسی کرد. یاسینی طراحی را همردیف با نقاشی برشمرد و از طراحی به عنوان یک اثر کامل نام برد. او طراحی خلاقانه را طراحی اشیاء پیرامون هنرمند نمی داند بلکه طراحی را می توان خلاق نامید که بتواند ذهنی باشد. یاسینی برای علاقه مندان ورکشاپ توضیح داد که طراحی می تواند بدون مشاهده اشیاء پیرامونتان صورت گیرد؛ شما با ساخت تصویر ذهنی از اشیاء می توانید طراحی کنید و در نهایت آن را پیاده سازی کنید.

 

› عنوان برنامه : ورکشاپ نقاشی فیگوراتیو

استاد : رزیتا حاجتی

زمان برگزاری : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : گالری ایده

گزارش نشست : موسسه فرهنگی هنری ایده به مناسبت هفته نقاشی ورکشاپ نقاشی فیگوراتیو را برگزار کرد.
رزیتا حاجتی از مدرسین مدرسه هنری ایده در ورکشاپ نقاشی فیگوراتیو شرکت کنندگان را با تکنیک های متنوع خلق نقاشی فیگوراتیو آشنا کرد. در این ورکشاپ نقاشی که از مدل زنده استفاده شد، رزیتا حاجتی انواع تکنیک ها نظیر آب مرکب، قلم فلزی، پاستل و پرتره با آکریلیک را به همراه شرکت کنندگان بر روی نقاشی فیگور پیاده سازی کرد. رزیتا حاجتی در پایان این ورکشاپ نقاشی علاوه بر پاسخ به سوالات شرکت کنندگان؛ شیوه های کنکاش و دقیق نگاه کردن به مدل زنده و شیوه های به اتمام رساندن نقاشی فیگوراتیو با تکنیک های مختلف را برای علاقه مندان توضیح داد.

 

› عنوان برنامه : نشست تخصصی تحلیل آثار هنری از دیدگاه نشانه و معنا

استاد : دکتر حمیدرضا شعیری

زمان برگزاری : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : گالری ایده

گزارش نشست : موسسه فرهنگی هنری ایده به مناسبت هفته نقاشی میزبان نشست تخصصی تحلیل آثار هنری از دیدگاه نشانه و معنا بود. این نشست با حضور دکتر حمیدرضا شعیری منتقد هنری و جمعی از علاقه مندان برگزار شد.
دکتر شعیری در این نشست که در مدرسه هنری ایده برگزار شد؛ به بررسی نشانه پردازی و معناپردازی در آثار هنری پرداخت. حمیدرضاشعیری با تجزیه و تحلیل عناصری ساختاری آثار هنری نظیر خط، رنگ، نور و صدا، ارتباط این عناصر را با مفهوم روساخت و ژرف ساخت در آثار هنری توضیح داد. او در ادامه به رابطه ساختار و معنا براساس تابلو جیغ از ادوارد مونک پرداخت و بیان کرد که میان ساختار و معنا در آثار هنری رابطه مستقیمی وجود دارد.
در پایان این نشست تخصصی، دکتر شعیری آثار هنری کلاسیک و مدرن را از منظر نشانه شناسی و معنا با یکدیگر مقایسه کرد. در آثار هنری کلاسیک دلالت ها مبتنی بر ثبات، پایداری و شکوه است درحالیکه در آثار هنری مدرن این دلالت ها به علت مخشوش کردن شفافیت اثر، مبتی بر تردید و گسستگی است.

 

› عنوان برنامه : طراحی کاراکتر

استاد : مهناز بهرامیان

زمان برگزاری : ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : گالری ایده

گزارش نشست : موسسه فرهنگی هنری ایده به مناسبت هفته نقاشی ورکشاپ طراحی آناتومی را برگزار کرد. مهناز بهرام نیا در این ورکشاپ ابتدا شرکت کنندگان را با مبانی و تئوری های هنرهای تجسمی آشنا کرد سپس به مباحث علمی و نظری طراحی آناتومی نظیر آناتومی بدن، ماهیچه ها، استخوان بندی و مفاصل پرداخت. شرکت کنندگان در حین یادگیری مکانیزم های مختلف بدن، تمرین های ورکشاپ نظیر طراحی سر را تمرین کردند و در پایان، مدرس ورکشاپ طراحی شرکت کنندگان را بررسی کرد.

 

› عنوان برنامه : طراحی فیگوراتیو

استاد : مرتضی یزدانی

زمان برگزاری : ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : گالری ایده

نمایشگاه هفته گرافیک – نمایشگاه گروهی پوستر ” آثار گرافیک کوروش پارسا نژاد ”

جمعه ۶ اردیبهشت ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۷  الی ۱۱ اردیبهشت ساعت ۱۰ الی ۲۰

 

برنامه های هفته گرافیک :

عنوان برنامه : نمایشگاه آثار طراحی گرافیک

استاد : کوروش پارسا نژاد

زمان برگزاری : ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶ عصر

مکان برگزاری : گالری ایده

 

عنوان برنامه : نشست تخصصی طراحی گرافیک

استاد : کوروش پارسا نژاد

زمان برگزاری : ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۴ عصر

مکان برگزاری : گالری ایده

 

عنوان برنامه : نمایشگاه بین المللی پوستر فیر پلی

استاد : گروهی

زمان برگزاری : ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶ عصر

مکان برگزاری : گالری ایده

 

عنوان برنامه : رو نمایی از کتاب نمایشگاه بین المللی پوستر فیر پلی

استاد : آرش سلطانعلی

زمان برگزاری : ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶ عصر

مکان برگزاری : گالری ایده

 

عنوان برنامه : نشست تخصصی طراحی پوستر تئاتر

استاد : سینا افشار

زمان برگزاری : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶ عصر

مکان برگزاری : گالری ایده

 

عنوان برنامه : نشست تخصصی فتو مونتاژ

استاد : سعید رضوانی

 

عنوان برنامه : نشست تخصصی نرم افزارهای گرافیک

استاد : عباس عیوض زاده

زمان برگزاری : ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶ عصر

مکان برگزاری : واحد ۴۷

 

عنوان برنامه : نشست تخصصی تایپوگرافی یا خلاقیت

استاد : احسان مرادی

زمان برگزاری : ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : واحد ۴۷

 

عنوان برنامه : نشست تخصصی خط در گرافیک

استاد : سعید نقاشیان

 

عنوان برنامه : نشست تخصصی هویت بصری و برندینگ یا معرفی کتابهای منتشر شده توسط ایشان

استاد : آرش سلطانعلی

زمان برگزاری : ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۶ عصر

مکان برگزاری : واحد ۴۷

 

عنوان برنامه : برگزاری نمایشگاه آنلاین گرافیک زبان جهان

زمان برگزاری : ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : شبکه های مجازی

 

عنوان برنامه : نشست استودیو a4

استاد : استودیو a4

زمان برگزاری :

مکان برگزاری : مدرسه ایده

 

عنوان برنامه : نشست تخصصی طراحی گرافیک طراحی جلدکتاب

استاد : فرزاد ادیبی

زمان برگزاری : ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۵ عصر الی ۷

مکان برگزاری : مدرسه ایده

 

عنوان برنامه : برگزاری ورک شاپ گرافیک زبان جهان

زمان برگزاری : ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : مدرسه ایده

 

عنوان برنامه : تجربیات در طراحی گرافیک

استاد : احسان مرادی

زمان برگزاری : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : اراک

 

عنوان برنامه : دوسالانه گرافیک استان قم

استاد : فرزاد ادیبی

زمان برگزاری :  ۷ الی ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

مکان برگزاری : قم

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان “اِشق “

جمعه ۳۰ فروردین ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۳۱ فروردین الی ۴ اردیبهشت ساعت ۱۰ الی ۲۰

کیوریتور : الناز صنیعی ، فارغ التحصیل رشته کیوریتوریال از مدرسه هنری ایده.

این نمایشگاه به عنوان پروژه پایانی ایشان از مدرسه هنری ایده برگزار می گردد.

آثار هنرمندان : مینا انوشه ، ریحانه تیماجی ، جواد خدیو ، پرنیان دژم شهابی ، رضا سرشار ، هدی شباب زاده ، هانیه شیر آشیانی ، مینا طافی ، ساجد مقبولی ، اسماعیل نخعی

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان “صلح و انتزاع “

جمعه ۲۳ فروردین ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید ۲۴ الی ۲۸ فروردین ساعت ۱۰ الی ۲۰

آثار هنرمندان : بهروز بلوری ، بهنام جلالی جعفری ، پرویز حیدرزاده ، داوود شیرمحمدی ، کیوان عسگری ، اهورا محمدی ، پیام یاسینی ، افسون منتظری ، سیروان کنعانی ، فرشته فرمانی ، حمید ایرانشاهی ، زهرا عیشی ، شیما مطلبی ، هدی بلوری ، نفیسه عمرانی ، سوسن قائم مقام ، حمید زریباف ، هلیا عرفانیان ، آروین دوالو ، سالومه مسچیان  مقدم ، افسانه صدیقیانی فر ، اعظم تدینی ، لیلی احمدوند ، میترا احمدی ، مانا سپه وند

نمایشگاه گروهی نقاشی  با عنوان ” یک قدم تا بهار ”

جمعه ۲۴ اسفند در گالری ایده افتتاح شد.

بازدید ۲۵ الی ۲۸ اسفند

ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه گروهى نقاشى

جمعه ١٧ اسفند در گالرى ایده افتتاح شد.

بازدید ١٨ الى ٢٣ اسفند
ساعت ١٠ الى ٢٠

نمایشگاه زَنگَل در گالری ایده

نمایشگاه گروهی زنگل جمعه ۱۰ اسفند با نمایش ۲۱ اثر در گالری ایده برگزار شد.
زَنگَل حاصل پژوهش های گروهی با موضوع زنان بختیاری است که به صورت گزیده ای از عکس ها و مقالات توسط آرش محمدی و گلرخ خرازی کیوریت شده است.
شما در این نمایشگاه باورها و احساسات زنان_عشایری را در قالب پوشاک، رقص و صنایع دستی مشاهده می کنید. رنگ ها و نقوش در عکس های این نمایشگاه، بازتاب تمایل درونی زنان بختیاری به انتزاع را نمایش می دهد.
زنان بختیاری شادی و زیبایی را به تلخی ها و واقعیت های زندگی می افزایند.
در روز پایانی این نمایشگاه در تاریخ ۱۶ اسفند از ساعت ۱۵ تا ۱۸ نشست تخصصی نقد و بررسی آثار توسط عباس عرب زاده، حسن غفاری و ساسان مویدی برگزار می شود.

نمایشگاه انفرادی آثار نقاشی استاد بهروز بلوری

افتتاح نمایشگاه نقاشی های بهروز بلوری ۲۶ بهمن ماه بود.

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه آمده است : هنرمند به جامعه خود بدهکار است. این جمله ماندگار و پرمعنای همیشگی اوست. بنابراین تمام توان خود را پیشه کرد تا برای جامعه خود مفید و پرثمر باشد. اکنون شما شاهد آثاری رنگین و فرم هایی از دل طبیعت هستید که نمادی از عشق لایتناهی او به زندگی است.

بازدید شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۰ الی ۲۰ 

نمایشگاه گروهی نقاشی ” آواز ماهی ها ”

افتتاحیه این نمایشگاه جمعه ۱۹ بهمن ماه از ساعت ۱۶ الی ۲۰ برگزار شد.

بازدید از این آثار هر روز ۲۰ الی ۲۴ بهمن از ساعت ۱۰ صبح لغایت ۸ شب می باشد.

نمایشگاه انفرادی آثار نقاشی خط رحیم نائینی

در این نمایشگاه ۲۶ اثر از استاد رحیم حسن نائینی برای علاقه مندان خط نقاشی به نمایش گذاشته شد.

گالری ایده تا روز چهارشنبه ۱۷  بهمن ماه میزبان علاقه مندان این نمایشگاه می باشد.

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان خیال پارس

۵ الی ۱۱ بهمن ماه ۹۷

نمایشگاه گروهی نقاشی

فروش آثار نمایشگاه نقاشی «در جستجوی خویشتن» همچنان ادامه دارد.
نمایشگاه گروهی نقاشی «در جستجوی خویشتن» جمعه ۲۸ دی ماه با حضور جمعی از علاقه مندان برگزار شد.
در این نمایشگاه ۱۰ اثر در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت. تعدادی از آثار هنرمدان نیز به فروش رسید و همچنان فروش دیگر آثار ادامه دارد.
علاقه مندان تا ۳ بهمن فرصت دارند از ساعت ۱۰ الی ۲۰ از این نمایشگاه دیدن کنند.

نمایشگاه و ورکشاپ آثار مجسمه و کاراکتر Doodle Art با عنوان مستر کاراکتر

مانیاد فروتن ( مانیاک )

افتتاحیه ۲۱ دی ماه ساعت ۱۶ الی ۲۰

بازدید تا ۲۷ دی ماه ۱۰ صیح لغایت ۸ عصر

نمایشگاه گروهی نقاشی افسون منتظری

وارونگی

نمایشگاه آثار پیام یاسینی ، عصر روز جمعه ۳۰ آذر، در گالری ایده با حضور جمعی از علاقه مندان برگزار شد.

در این نمایشگاه ۳۰ عکس با عنوان وارونگی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت.

پیام یاسینی با وارونه ­کردن تصاویر، به انسان معاصر واکنش نشان می­دهد. انسانی که برای بدست آوردن موقعیت های بهتر برای خود، جهان پیرامونش را تخریب می­کند.

پیام یاسینی با دغدغه­ ۲۰ ساله درباره موضوع محیط زیست، پروژه­ وارونگی را از یکسال پیش آغاز کرد و بعد از گذشت یک سال ممارست آن را به پایان رساند.

یاسینی با استفاده از تکنیک­­های مختلفی از جمله وارد کردن خطوط به عکس هایش، جهان غیر واقعی انسان­ها را هدف می­گیرد. جهانی که خیال می­کنیم جهانی زیباست اما جز ویرانی نیست. از سویی دیگر پیام یاسینی با ترکیب هنرمندانه عکس­هایش با نقاشی، انسان معاصری را نشان می­دهد که در حال از بین بردن تصویر واقعی طبیعت و جهان اطراف است.

محیط زیست در عکس­ها و فیلم­های یاسینی ابزاری برای نقد انسان معاصر است. او وارونه می­کند تا نشان دهد راهی که انسان به پیش می­رود، راه وارونه است، راه انحطاط است.

siyahe-ideagallery

سیاهه، آثار نقاشیخط

کاظم خراسانى
افتتاحیه:جمعه ١۶ آذرماه ۹۷  ساعت:۱۶ الی ۲۰
بازدید:شنبه تا پنجشنبه  ساعت:۱۰ الی ۲۰

آثار نقاشیخط دکتر کاظم خراسانی در گالری ایده یکی از معدود نمایشگاه هایی است که تلفیق دو هنر خط و نقاشی را با قدرتی وصف ناشندنی به نمایش می گذارد ، افراد شاخصی مانند هادی مظفری ، مدیر کل مرکز هنرهای تجسمی ، رییس موزه  هنرهای معاصر ، استاد ید الله کابلی و هنرمندانی مانند حسین نوروزی و مجید ملانوروزی را به بازدید از این آثار ترقیب کرده است.

ترکیب رنگ ها و فرم ها در این آثار که همگی به وسیله دست های هنرمند خلق شده به قدری زیباست که چشم هر بیننده ای را به تحسین وامیدارد. همین پتانسیل است که فروش این تابلوها را رونق داده به طوری که در همان روز افتتاح ، ۳ اثر به فروش رفت.

اینجاست که عنایت الله نظری درباره آثار خراسانی می گوید : در بسیاری از این آثار ، خطوط با رنگ هایی عاشقانه دست به دست هم سرود زیبایی سر میدهند و نگاه را به میهمانی سفره رنگین هنر دعوت می کند.

نمایشگاه حجم نقاشی با عنوان گمشدگان آفرینش

روزبه مدنی و آفتاب آرانی
افتتاحیه ۹ آذر ۹۷ ، ساعت ۱۶ الی ۲۰
سایر روزهای بازدید ۲ الی ۱۴ آذر ، ساعت ۱۰ الی ۲۰

نمایشگاه گروهی نقاشی textitle آثار کوچک با عنوان در پرده چشمان من 

افتتاحیه ۲ آذرماه ساعت ۱۶ الی ۲۰
بازدید از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۰ الی ۲۰
در راستای تحولی که در دنیای نقاشی از مهارت در پدید اوردن فیگورهای پیچیده و واقع گرایانه ، به نگاهی انتزاعی و درونی از پدیده های واقعی پیش امده است، اثاری که امروز در برابر دیدگان شماست در جستجوی پرداختی خیال انگیز و درونی از وقایع و نشانه هایی است که هر لحظه در پیرامون ما حضور دارند انچه که شهر را به صورت یک کل واحد مجسم می نماید مجموعه ای از اجزای گاها بسیار نا متجانس است، همانند پنجره های کوچک و شبکه های رنگارنگه نمایشگاه ما ، که تصویری معما گونه از خیال مشترک یک شهر و تجربه های مشترک زیست شده میباشد.
به بیانی دیگر این فضاهای معلق ساده ، حاصل محو شدن و پراکندگی تجربه های مشترک اجتماعی و فرهنگی ما در دل یک شهر است. هر قاب، بازتاب نگاه شخصی نقاش از تکه های جهان پیرامون در معانی جهان هنر است
پرستو خوش حساب

نمایشگاه نقاشی با عنوان حقیقت ذهنی ، تصویر عینی

افتتاحیه ، جمعه ۱۸ آیان ۹۷ از ساعت ۱۶ الی ۲۰

تصویر عینی از دنیای پیرامون همواره در راستای حقیقت ذهنی شخصِ بیننده گام بر نمیدارد،اما هرگز خارج از وادی انچه فرد استنباط میکند نیز نخواهد رفت. انچه در این میان موجب به خلق میشود همان زاویه دید یا حقیقت ذهنی فرد از یک تصویر عینیست، چه بسا یک تصویر بسیار ساده!

کافیست کمی دقیق تر شویم…

نمایش ۳۰ مجسمه چوبی با عنوان ” دست افشان خیال ” آثاری با الهام ار طبیعت

افتتاحیه : ۱۱ آیان ۹۷ از ساعت ۱۶ الی ۲۰

پنجمین نمایشگاه انفرادی مروری بر آثار نقاشیخط مهدی کاوش

مهدی کاوش را از قبل از دوران دانشگاه می شناسم از زمانی که عاشقانه معلم لایق خط بود و مهر خود را در لابه لای سطور سرمشق هایش به هنرجویان سرازیر می کرد.خوشنویس بی ادعا و پر قدرتی است که تحصیلات دانشگاهی وی را با تفکر مدرن آشنا کرد و حاصل آن تجربیانی بود که از دهه هفتاد آغاز کرد.زمانی که نقاشیخط به اندازه امروز مطرح نبود.
جستجوهای اوهر روز بهتر از گذشته بوده و در این راه از تجربه نقاشی انتزاعی نیز کمک جسته و می توان پختگی را در آثار جدیدش به وضوح مشاهده کرد.
کاوش در آثارش با فرم حروف فضاهای تازه ای را تجربه کرده و وجه انتزاعی خط را بیشتر در نظر داشته است.رنگ های خالص و ناب او هنر ایرانی و شرقی را به کمال می رساند…
راحتی آثار او و نمونه هایی که مختص خود اوست آینده ای درخشان را نوید می دهد.
اهورا محمدی

نمایشگاه گروهی عکاسی با عنوان پرتره های خیابانی

جمعه ۲۷ مهر ماه در گالری ایده
خیابان سنائی، خیابان هجدهم، پلاک ۲۶
عکاسی خیابانی ، یکی از رشته های عکاسی است که فرهنگ و تاریخچه یک جامعه را با ثبت لحظاتی که تنها یک بار ممکن است اتفاق بیافتد، نمایان می کند.
فهرست هنرمندان این نمایشگاه عبارتند از
حمیدرضا شمس
مریم میرزایی
سمیرا پیمان
سالومه تجریشی
سمیه عطار
سارا اصلان بیگی
مجید مصطفوی

نمایشگاه گروهی آبرنگ علی گلباز