کارلوس لاتوف

تصویر کارلوس لاتوف

کارلوس لاتوف، کارتونیست برزیلی با 4 ضدیت

کارلوس لاتوف( Carlos Latuff)  کاریکاتوریست سیاسی برزیلی متولد 1968 است. کارهایش به موضوعاتی چون ضد صهیونیسم، ضد جهانی سازی، ضد سرمایه داری و مخالفت با مداخلات نظامی ایالات متحده آمریکا است. وی بیشتر به خاطر تصویرگری درگیری اسرائیل و فلسطین و حوادث بهار عربی معروف است. بهار عربی به انقلاب ها، خیزش ها و اعتراضات در جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا در سال های ۲۰۱۰ گفته می شود که برخی از آنها تاکنون ادامه دارد. این اعتراضات بدان سبب که در کشورهای عرب در حال پیگیری است با عنوان بهار عربی یاد میشود. وی برای برخی از سایت‌های خبری در کشورهای عربی نیز آثاری ارائه داده است به ویژه در بیداری کشورهای اسلامی کارهای خوبی عرضه کرد؛ او در روز دوم تظاهرات مصر، کاریکاتورهایی کشید و در این زمینه می‌گوید: وقتی کارهایم را در دست تظاهر‌کنندگان دیدم تا پایان سرنگونی مبارک در این باره کار کردم.

کارلوس لاتوف
کارلوس لاتوف

اتهامات یهود ستیزی

کاریکاتورهای لتوف که اسرائیل را با نازیسم مقایسه می کنند توسط مرکز سیمون ویزنتال ((SWC که مقر آن در لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکاست. در سال ۱۹۷۷ تأسیس و بنام شکارچی نازی سیمون ویزنتال نامگذاری شده‌است.) وزینتال یک یهودی اهل اتریش و از مشهورترین بازماندگان هولوکاست بود. وی به خاطر تلاشش در پیگرد و دستگیری و به دادگاه کشاندن افراد مرتبط با هولوکاست شهرت دارد. وی در سال ۱۹۷۷ سازمانی به نام مرکز سیمون ویزنتال تأسیس کرد) و برخی از نویسندگان، به ویژه کاریکاتورهای او در رابطه با هولوکاست، متهم به یهودی ستیزی شده‌اند.  وی اتهامات ضد یهودستیزی را به عنوان “استراتژی بی اعتبار کردن اسرائیل” رد کرده است.

کارلوس لاتوف در مسابقه بین‌المللی کارتون هولوکاست در سال ۲۰۰۶ در ایران شرکت کرد ورتبه دوم را به دست آورد که چهار هزار دلار برنده شد.

 

 

 

 

 

تهدید به مرگ با حملات تروریستی

به گفته لاتوف: چندین بار به مرگ تهدید شده است. او می‌گوید: هر کسی که کاریکاتور با محور خاص غزه کار کند باید بهایش را بپردازد، ممکن است بهای این اتفاق جانم باشد.

محکوم کردن گروه داعش و جنگ‌های اسرائیل با غزه از دیگر فعالیت‌های جدی او به شمار می‌رود.

وی ضمن قرار دادن یک کاریکاتور راجع به دست داشتن عربستان در حملات ۱۳۹۶ تهران (مجموعه حملات داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم سید روح‌الله خمینی در ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ (۷ ژوئن ۲۰۱۷ میلادی) تهران اشاره دارد که در نتیجه آن ۲۲ نفر (۱۷ قربانی و ۵ مهاجم) کشته و دست‌کم ۵۲ نفر زخمی شدند.) در صفحه اینستاگرامش، نوشته بود: وزیر خارجه ایران با امیر قطر دیدار می‌کند؛ عربستان با قطر قطع رابطه می‌کند؛ داعش به ایران حمله می‌کند. خودتان نتیجه‌گیری کنید … . این هنرمند سه بار توسط پلیس برزیل دستگیر شده و مورد بازجویی قرار گرفته است. او معتقد است این اتفاق برای یک کاریکاتوریست آزاد اندیش طبیعی است. وی درباره ایران گفته است: به واسطه این که ایران در معرض تبلیغات رسانه های آمریکایی و صهیونیستی است، این تبلیغات ضد ایرانی منجر شده که اخبار درباره ایران به درستی منعکس نشود.

 

 

 

 

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *