همه چیز در مورد طراحی بازی

طراحی بازی

در طراحی یک بازی(گیم) به چه چیزهایی نیاز داریم؟

طراحی بازی به مهارت­ها و مراحل متعدد و مهمی نیاز دارد. از زمانیکه ایده اولیه به ذهن شما خطور می­کند تا لحظه­ ای که نسخه دموی بازی را آماده می­کنید باید مراحل زیادی را پشت سر بگذارید و آگاهی از کلیت کاری که پیش رو دارید به تمرکز و جهت­ گیری­ درست در طول مسیر کمک خواهد کرد.

مهارت:­

با توجه به اینکه شما می­خواهید در کدام بخش از طراحی یک بازی فعالیت کنید مهارت مورد نیاز شما مشخص می­شود، اما به طور کلی ساخت یک بازی حرفه ­ای به تخصص­ هایی نظیر برنامه­ نویسی و طراحی نیاز دارد و بدین منظور شما باید در نرم­ افزارهایی مانند، اکسل (برای برنامه ­نویسی و تحلیل داده­ ها)، Microsoft Visio (برای طراحی دیاگرام، فلوچارت و پایپ‌لاین)، فتوشاپ، 3D MAX، Maya، Unity 3D ، Unreal و…حرفه­ ای باشید.

تیم بازی­ساز :

همواره افراد زیادی در ساخت یک بازی مشارکت می­ کنند تا این پروژه سنگین به اتمام برسد. طراح بازی، برنامه­ نویس، هنرمند گرافیکی، آهنگساز، تهیه کننده، کارگردان هنری، تستر بازی و پخش کننده اجزای تیم بازی­ساز هستند که مراحل مختلف را پیش می­برند و ممکن است به دسته­ های کوچکتری نیز تقسیم شوند. برای مثال طراح بازی باید کارهای مختلفی از قبیل طراحی مراحل بازی و لول­آپ شدن، گیم پلی، مکانیک بازی، سیستم دریافت و پاداش، سند بازی و داستان را بر عهده بگیرد که ممکن است هر متخصص یکی از این مراحل را انجام دهد و یا برنامه­ نویس باید قوانین بازی و طراحی­ ها را کدنویسی کند و به موارد متعددی مانند برنامه­ نویسی هوش مصنوعی، گیم­ پلی، صدا، رابط کاربری، سرورها، ابزار­های بازی، فیزیک بازی و… تقسیم می­شود.

آرتیست یا هنرمند گرافیکی نیز طراحی کاراکتر،حرکت، کانسپت، محیط کلی بازی، زاویه دید، منو و … را انجام می­دهد. تستر که در نهایت به کمک تیم می­ آید فردی است که مراحل مختلف بازی را در دفعات زیاد بازی می­کند تا اشکالات فنی، گرافیکی، گیم پلی و… را بیابد و آنها را به تیم گوشزد کند. در نهایت نیز بازی با صداگذاری، ساخت موسیقی و مدیریت و هماهنگی کلی توسط تهیه کننده و کارگردان به پخش­ کنندگان سپرده می­شود تا محصول را در بازار عرضه کنند و به دست مخاطب برسانند.

 


دوره آموزشی طراحی بازی

مراحل ساخت:

اولین مرحله در ساخت یک بازی داشتن «ایده» است، ایده­ای که در طراحی اولیه آن باید به نکاتی مانند ساختار کلی، چالش­ها، اهداف مشخص، قوانین، کنش آزادی عمل و فانتزی ذهنی بازیکن، سبک بازی، تکرارپذیری بازی، رابط­ها، خلاقیت و نو بودن، درجه سختی و آسانی مراحل، راه­های میانبر و تعادل بازی توجه کرد. در حقیقت سند طراحی بازی یاGDD در این مرحله نوشته می­شود. در این سند به مواردی از قبیل؛ ایده اولیه، اطلاعات کلی، اهداف، مکانیک، گیم­ پلی، کاراکترها، فضای بازی، کات­ها، سیستم جایزه و… اشاره می­شود. این سند از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا باعث وضوح در اهداف، یادآوری ایده­ اولیه، حفظ انسجام و نظم در روندکار، کسب تصمیمات درست و ارائه سریع و شفاف مطالب می­شود. مرحله بعدی برنامه نویسی و تبدیل گیم­ پلی کلی بازی به کدها و پس از آن طراحی کاراکتر، حرکات، محیط گرافیکی و… است. در آخر سنجش بازی توسط تسترها انجام می­گیرد و پس از اصلاح ایرادات، نسخه نهایی تست و روانه بازار می­شود.

 

و در آخر؛ توجه به نکات مهم:

برای طراحی یک بازی شما باید به یک بازیکن درجه یک تبدیل شوید. این مساله به این معنی است که بازی­های متفاوت را امتحان کنید و همه انواع آن را از بازی­های رومیزی گرفته تا مدل­های ساخته شده در کمپانی­های بزرگ بازی کنید. در این صورت است که می­توانید همه مراحل طراحی و دست­یافتن به گیم ­پلی اصولی را از طریق تست یک بازی، به طور عملی فرا بگیرید.

 

 

یک دیدگاه ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *