نگاهی کوتاه به تاریخچه‌ انیمیشن (پویانمایی)

امتیاز دهید
تاریخچه انیمیشن

فهرست مطالب

در این مقاله نگاهی کوتاه به تاریخچه انیمیشن می اندازیم و تاریخ به وجود آمدن این صنعت جذاب را مرور میکنیم. کارتون (انیمیشن، فیلم کارتونی، تصویر متحرک، پویانمایی)  نوعی هنر سینمایی است که با عکاسی تایم لپس از مراحل متوالی طراحی (انیمیشن گرافیکی یا نقاشی) یا حجمی (انیمیشن های حجمی یا عروسکی) از اشیاء ساخته می‌شود. انیماتورها هنر انیمیشن را خلق می‌کنند. اولین تلاش‌ها برای ثبت حرکت در شکل‌ها به نقاشی‌های غار پارینه سنگی اشاره دارد که در آن حیوانات با پاهای متعدد، روی هم قرار گرفته‌اند.

 

ظرف سفالی با نقاشی متحرک
ظرف سفالی با تصاویر متحرک

 

در شهر سوخته (ایران) کوزه‌ای سفالی پیدا شد، که قدمت آن 5000 سال تخمین زده می‌شود.؛ در مصر نیز نقاشی‌هایی یافت شد که مربوط به 2000 سال قبل از میلاد بود. برخی از نظریات مبنی بر این است که این نقاشی‌ها را به عنوان نمونه‌های اولیه‌ انیمیشن نام گذاری کنیم، اما  طبعا در آن زمان تجهیزات خاصی وجود نداشت که بتواند نقاشی‌ها را در حال حرکت نشان دهد.

در اصل تاریخچه انیمیشن را 20 ژوئیه 1887 در فرانسه می‌توان در نظر گرفت. مهندس خودآموخته Charles Émile Reynaud اولین پراکسینوسکوپ را طراحی کرد. در 28 اکتبر 1892 اولین فیلم پویانمایی را با نام Pauvre Pierrot در موزه گروین پاریس به نمایش گذاشت. این فیلم همچنین به عنوان اولین نمونه شناخته شده‌ی پویانمایی قابل توجه است. رینود همچنین کارتون‌هایی را طراحی کرد که در تولید آنها از عکس‌ها و نقاشی‌ها استفاده می‌شد. بعدها دیگران به توسعه انیماتورها کمک کردند و نقاشی‌هایی در انواع ژانرها و تکنیک‌ها خلق کردند. توسعه فعال انیمیشن در آغاز قرن بیستم آغاز شد. در یک زمان چندین فرد مستقل جدا از یکدیگر شروع به ساخت انیمیشن کردند؛ به طور مثال ژرژ ملیس به طور تصادفی تکنیک “استاپ موشن” را اختراع کرد. نکته این تکنیک این است که Méliès صحنه را  تا صحنه بعدی  تغییر داد؛ و دوباره عکس برداری کرد و غیره. پس از تغییر سریع فریم‌ها، افکت انیمیشن به وجود آمد.

 

رینود اولین انیمیشن را اختراع کرد

 

وینسور مک کی اولین کارتون را در سال 1906 ساخت. بوالت دیزنی اولین کسی بود که از صدا در انیمیشن استفاده کرد. او پیشگام استفاده از رنگ در انیمیشن بود. یکی از معقول‌ترین اختراعات دیزنی، استند انیمیشن بود‌؛ که به دریافت جلوه‌های متفاوت، شکل‌های کشیده ، عمق و تیرگی کمک کرد. در این استودیو شخصیت‌های معروف بسیاری از جمله: میکی ماوس، پلوتون، گوفی و ​​غیره خلق شدند. موفقیت‌های تجاری انیماتورها در سراسر جهان گسترش یافت و مردم را به افتتاح استودیوهای انیمیشن ترغیب کرد.

گرافیک و تصویرسازی کامپیوتری دو حوزه‌ای هستند که عمیقاً با تاریخ و توسعه کامپیوترهای مدرن در هم تنیده شده‌اند. گرافیک کامپیوتری نقش مهمی در پیشرفت فناوری ایفا کرده و دستاوردهای بشری مانند فرود آپولو در ماه را که در غیر این صورت ممکن نبود به واقعیت تبدیل کرده است. رابط کاربری گرافیکی درک مردم عادی از رایانه و آنچه که آنها قادر به انجام آن هستند را به کلی تغییر داد.CGI با فیلم‌های موفق پیکسار مانند Toy Story و A Bug’s Life صنعت فیلم را کاملاً متحول کرد.

 

وینسور مک کی
وینسور مک کی

در اتحاد جماهیر شوروی اولین محصول انیمیشن کامپیوتری، با نام یوری بایاکوفسکی ثبت شد. در سال 1990 در انجمن SIGGRAPH ACM جایزه «پیشگام گرافیک کامپیوتر» را به او اعطا کرد. اکنون یوری ماتوویچ رئیس آزمایشگاه گرافیک و رسانه MGU در دانشکده ریاضیات محاسباتی و سایبرنتیک است و در موسسه ریاضیات کاربردی به نام مستیسلاو کلدیش (آکادمی علوم) کار می‌کند. او سال‌ها رئیس بخش گرافیک کامپیوتری آنجا بود. در سال 1964 یوری با همکاری فیزیکدان تامارا سوشکویچ اولین مدل سازی جریان پلاسما را بر روی یک سیلندر انجام داد. این اولین عملیات اتحاد جماهیر شوروی در زمینه‌ی «گرافیک کامپیوتر» بود. در سال 1971 مؤسسه ریاضیات کاربردی، نرم افزار پیشرفته‌ای را برای ساخت فیلم‌های رایانه‌ای توسعه داد و دوربینی را با قابلیت تصویربرداری از فریم‌های نمایشگر ساخت. با استفاده از این سیستم، دو انیمیشن دیدنی ساخته شد.

یک قرن پس از تولد، انیمیشن همچنان به تکامل خود ادامه می‌دهد. هیجان‌انگیزترین پیشرفت‌ها در دو جبهه متمایز دیده می‌شود: انیمیشن (انیمه) ژاپن و کارتون‌های تلویزیونی پربیننده ایالات متحده. انیمه‌هایی مانند شاهزاده خانم مونونوکه اثر میازاکی هایائو (1997) که زاییده سبک رمان‌نویسی کتاب‌های مانگای ژاپنی است.

امروزه صنعت انیمیشن‌سازی پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌است؛ و افراد زیادی مشتاق یادگیری این هنر هستند. به همین دلیل تعداد انیماتورها روز به روز در حال افزایش است. مدرسه‌ی هنری ایده نیز این امکان را برای علاقه‌مندان فراهم کرده‌است؛ که این هنر را از صفر تا صد، زیر نظر استادان حاذق فرا گیرند.

 

منبع

بلک فرایدی ایده
دوره های اخیر

ادیت تخصصی عکس های پرتره

        5 جلسه 2.5...
2,990,000 تومان

نرم افزار بلندر Blender

    10 جلسه 2 ساعته درباره...
7,990,000 تومان3,992,000 تومان

ورکشاپ مهندسی پرامپت

1 جلسه 5 ساعته شرکت‌کنندگان پس از...
3,990,000 تومان

دوره مقدماتی استفاده از هوش مصنوعی

1 جلسه 3 ساعته آموزش مقدماتی به...
2,999,000 تومان
مقالات مرتبط
فریناز ابراهیم زاده استاد برتر ایده
فریناز ابراهیم زاده استاد برتر ایده
الهام اسدی
17 مهر 1402
تاریخچه دوربین عکاسی، ابزار ثبت تص...
تاریخچه دوربین عکاسی، ابزار ثبت تصویر، از گذش...
فائزه امیری پویا
12 تیر 1402
فراخـوان تولید محتوای ویدیوئی
فراخـوان تولید محتوای ویدیوئی
مدرسه ایده
4 تیر 1402
نماد شناسی نوروز
نماد شناسی نوروز
مدرسه ایده
23 اسفند 1401
نماد خرگوش در موتیف های هنری
نماد خرگوش در موتیف های هنری
معصومه علیجانی
20 اسفند 1401
نماد هرم
نماد هرم
مدرسه ایده
4 اسفند 1401

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *